Nieuczciwe agencje zatrudnienia zbierają żniwo

Wakacje to czas wzmożonych wyjazdów na sezonowy zarobek, szczególnie za granicę, tam bowiem można zarobić więcej w krótszym czasie.  Wyjeżdżający często korzystają z usług agencji zatrudnienia. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie agencje działają legalnie.

Pośrednicy pracy kuszą nas ciekawymi ofertami zatrudnienia w niemal każdym zakątku świata, oferując przy tym bardzo wysokie zarobki. Dotyczy to szczególnie nieuczciwych pośredników, których w internecie odnaleźć możemy wielu. Żerują oni na chcących podreperować swój domowy budżet ludziach, którzy często zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Uchroń się przed pułapkami

Przy poszukiwaniu pracy sezonowej jesteśmy narażeni na wiele niebezpieczeństw. Aby się przed nimi uchronić, warto wcześniej bardzo dokładnie sprawdzić pośrednika, z usług którego zamierzamy skorzystać. – Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy dana agencja jest wpisana do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia (art. 6  i 18 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) – zatem, czy ma certyfikat marszałka województwa właściwego dla siedziby agencji. Następną kwestią jest wnikliwa analiza zapisów proponowanej umowy. Umowa powinna zawierać dokładną nazwę pracodawcy, proponowany okres i warunki zatrudnienia,  dokładny zakres obowiązków i wysokość zatrudnienia. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe warunki socjalne – wyjaśnia Katarzyna Stępnicka, aplikant radcowski kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy.

Istotnym postanowieniem umownym jest zakres odpowiedzialności cywilnej agencji. Właśnie w tym zapisie umownym należy wskazać, jakie konsekwencje poniesie agencja, jeśli trafimy na warunki pracy nieodpowiadające wcześniejszym ustaleniom, np. zwrot wszelkich poniesionych przez pracownika kosztów.  Co jest ważne, agencja nie może pobierać wynagrodzenia za swoje pośrednictwo, chyba że praca ma być świadczona za granicą u pracodawców zagranicznych – dodaje. W takim wypadku należy wskazać w umowie kwotę, jaka będzie się należała agencji z tytułu faktycznie poniesionych kosztów związanych ze skierowaniem do pracy za granicą. Mowa tu m.in. o kosztach poniesionych na dojazd i powrót osoby skierowanej, wydanie wizy, badania lekarskie, tłumaczenia dokumentów czy też szkolenia BHP zgodnego z prawem międzynarodowym.

PIP kontroluje agencje zatrudnienia

Wielu z nas ułatwia sobie poszukiwanie pracy sezonowej, korzystając z usług agencji zatrudnienia. Liczymy przy tym, że pracownicy pośrednika pomogą nam w tych poszukiwaniach i wskażą oferty, do których samemu trudno byłoby nam dotrzeć. Pamiętajmy, że działalność agencji zatrudnienia regulowana jest przepisami prawa, a ich respektowanie sprawdza m.in. Państwowa Inspekcja Pracy.

PIP kontroluje pośredników na mocy art. 10 ust. 1. pkt. 3 lit. d) do e) ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, który mówi, że do zadań PIP należy także kontrola legalności zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, wykonywania działalności oraz kontrola przestrzegania obowiązku:

Jeżeli inspektorzy PIP w toku przeprowadzonej kontroli stwierdzą, że agencja zatrudnienia narusza przepisy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w zakresie określonym w art. 10 ust. 1 pkt 3, występują z wnioskiem do właściwego sądu o jej ukaranie oraz niezwłocznie powiadamiają marszałka właściwego województwa o stwierdzonych przypadkach naruszenia warunków prowadzenia agencji.

Twoja umowa z agencją pośrednictwa pracy musi zawierać:

– informację o zagranicznym pracodawcy
– okres zatrudnienia
– rodzaj oraz warunki pracy wraz z wynagrodzeniem
– warunki ubezpieczenia społecznego oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków
– twoje oraz agencji obowiązki i uprawnienia
– zakres odpowiedzialności cywilnej stron zawierających umowę
– sumę pieniędzy, jaka należy się agencji zatrudnienia za faktycznie poniesione koszty związane ze skierowaniem do pracy za granicą
– inne należne zobowiązania.

Najczęstsze przewinienia agencji zatrudnienia

Agata Kostyk-Lewandowska, Rzecznik Prasowy OIP we Wrocławiu, opowiada: – W roku 2009 Okręgowy Inspektorat Pracy we Wrocławiu przeprowadził 38 kontroli agencji zatrudnienia mających siedziby na terenie województwa dolnośląskiego. Tylko w 7 z nich nie ujawniono żadnych naruszeń prawa. Najczęstszą nieprawidłowością (16 agencji) jest niepodawanie w dokumentach, ogłoszeniach i ofertach numeru wpisu do agencji zatrudnienia. Wśród kolejnych naruszeń znalazło się nieinformowanie przez agencję zatrudnienia osób kierowanych do pracy za granicą o zaliczeniu udokumentowanych okresów zatrudnienia za granicą u pracodawców zagranicznych do okresów pracy w RP, w zakresie uprawnień pracowniczych oraz nieprzestrzeganie obowiązku informowania marszałka województwa o zmianie danych objętych wnioskiem o wpis do rejestru lub o zaprzestaniu działalności.

W 6 agencjach stwierdzono nieprawidłowości związane z zawieraniem pisemnej umowy z osobami kierowanymi do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych, a w 5 – z zawieraniem przez agencję pisemnej umowy z pracodawcą zagranicznym, do którego zamierza się kierować osoby do pracy zagranicą. Tylko w jednym przypadku ujawniono prowadzenie działalności bez wymaganego wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencję. Również tylko jedna agencja pobierała opłaty poza wymienionymi w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – dodaje. Wspomina także, że wyżej wymienione nieprawidłowości pojawiają się co roku, ale agencje mimo wystawianych mandatów nie uczą się na swoich błędach.

Strzeżony sam się strzeże

Jak wynika z raportu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ogólna liczba osób, które za pośrednictwem agencji podjęli zatrudnienie lub inną pracę zarobkową na terenie RP w okresie 2009 r., wyniosła 178 242, natomiast za granicę skierowanych zostało 97 297 osób.

Niestety, nadal często pojawiają się informacje o działalności nielegalnych pośredników proponujących pracę za granicą. Co więc należy zrobić, gdy padniemy ofiarą nielegalnej i nieuczciwej agencji zatrudnienia? Odpowiada Katarzyna Stępnicka, aplikant radcowski z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy: – Jeśli trafimy na nieuczciwego pośrednika i po przyjeździe na miejsce czujemy się oszukani, powinniśmy w pierwszej kolejności zawiadomić policję i prokuraturę o działaniach takiej agencji. Należy jasno wskazać, że w świetle ustawy  o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zarówno osoba, która prowadzi agencję bez wpisu do rejestru agencji, jaki i ten, kto prowadząc taką agencję, od osoby, dla której poszukuje zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub której udziela pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia, pobiera dodatkowe opłaty inne niż wymienione w art. 85 ust. 2 pkt 7, podlega karze grzywny nie niższej niż 3000 zł. Co więcej, jeśli osoba prowadząca agencję kieruje osobę do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych i nie zawiera z nią pisemnej umowy,  podlega karze grzywny nie niższej niż 4000 zł.

– Konkretne działania agencji (oszustwo) mogą również nosić znamiona przestępstwa. Wprowadzenie przez takiego pośrednika pracownika w błąd polega na tym, że agencja, własnymi podstępnymi zabiegami, doprowadza pokrzywdzonego do mylnego wyobrażenia o określonym stanie rzeczy (warunkach zatrudnienia, wysokości wynagrodzenia itp.). Zgodnie z art. 286 Kodeksu karnego kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Co istotne, sąd może w wyroku w sprawie karnej (za oszustwo) orzec dla skazanego  obowiązek naprawienia szkody poprzez zapłatę określonej kwoty.  Jeśli, naszym zdaniem, agencja zatrudnienia nie wywiązała się prawidłowo ze swoich obowiązków,  możemy wnieść powództwo do sądu powszechnego – zauważa Katarzyna Stępnicka.

Wyjazdy w celu zarobkowym kosztują nas niemało stresu. Zadbajmy więc o to, abyśmy tam na miejscu, a także po powrocie, nie mieli go jeszcze więcej. Zanim wyjedziemy do pracy, prześwietlmy agencję zatrudnienia, z usług których chcemy skorzystać, a także szczegółowo przeanalizujmy ofertę pracy.

Zanim zdecydujesz się na wyjazd za granicę w celach zarobkowych

1. Uważnie czytaj ogłoszenia o pracę.
2. Sprawdź w rejestrze, czy pośrednik zarejestrował działalność gospodarczą. Poszukaj na forach opinii o nim.
3. Dokładnie zapoznaj się ze wszystkimi dokumentami, które przekazuje ci pośrednik. Uważaj, co podpisujesz, pytaj o wszystkie niejasne szczegóły i zachowuj kwity dokonywanych przez ciebie wpłat.
4. Sprawdź, czy masz ważny paszport, dowód osobisty, wizę, ubezpieczenie.
5. Sprawdź adres i numer kontaktowy z ambasadą i najbliższym konsulem w kraju, do którego jedziesz. Włącz roaming w telefonie.
6. Zostaw bliskim wszelkie namiary na siebie, ustal z nimi częstotliwość kontaktu.
7. Pamiętaj, że nikt nie może zmusić cię do pracy. Masz także prawo do odpoczynku, dni wolnych oraz pracy w bezpiecznych i higienicznych warunkach.

Barbara Sielicka

Źródło: Bankier.pl