Niższe interchange to w praktyce fikcja

Od 1 lipca w Polce obowiązują nowe niższe stawki interchange. Agenci rozliczeniowi nie informują jednak przedsiębiorców o możliwości obniżenia tej opłaty, a nie następuje to automatycznie. W rezultacie większość sprzedawców nie odczuło zmiany wysokości opłat.

Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego w partnerstwie z Polską Izbą Handlu  przeprowadziła ankietę internetową wśród przedsiębiorców dot. płatności bezgotówkowych(badanie trwało od 16 czerwca do 9 lipca 2014r.) Aż 78% sprzedawców po 1 lipca nie otrzymało od agentów rozliczeniowych propozycji nowych warunków opłat za transakcje kartowe. Wśród tych, którym złożono nowe oferty, ponad połowa nie jest zadowolona z rozwiązań agentów rozliczeniowych.

– W tej chwili to w dużym stopniu od przedsiębiorców zależy czy zmieni się wysokość ponoszonych przez nich opłat. Sprzedawcy uważają, że obniżka zostanie wprowadzona automatycznie lub tłumaczą się brakiem czasu na złożenie wniosku o zmianę. Niestety agenci rozliczeniowi nie informują o możliwości obniżenia stawki, dlatego należy zadbać o taką zmianę samemu i zwrócić się do nich o nowe umowy. Niestety ponad 2/3 firm nie zwróciło się o zmianę warunków umów do swoich agentów rozliczeniowych – stwierdza Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.

Od 1 lipca opłata interchange (koszt ponoszony przez sprzedawcę za przyjęcie płatności kartami płatniczymi) w Polsce stanowi 0,5% wartości transakcji, wcześniej kształtowała się na poziomie ok. 1,3%.  Obniżenie to wynik ustawowej regulacji, o którą zabiegały już od 2012 roku organizacje skupiające firmy handlowe – w tym m.in. Polska Izba Handlu.

PIH