Na liście wydatków związanych z jesienną wyprawką dla ucznia co roku znajduje się trzyliterowa pozycja – NNW. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – choć nie ma charakteru obowiązkowego – jest produktem cieszącym się sporą popularnością.
Nie do końca cieszy fakt, że w wielu przypadkach zakup NNW jest wynikiem nie tyle chłodnej kalkulacji ryzyka, co przyzwyczajenia. Wciąż niewielkie grono rodziców jest żywo zainteresowanych warunkami OWU, za to większość gorąco wierzy, że w razie wypadku dziecka odszkodowanie jest gwarantowane.
Zamiast co jesień bezmyślnie odprowadzać składkę na bliżej nieznane ubezpieczenie, warto pochylić się nad zapisami OWU. Pod hasłem NNW w ofercie każdego towarzystwa znajdziemy co najmniej kilka wariantów – o różnej rozpiętości ochrony, zakresie świadczeń i cenie. Oferta nie tylko pomiędzy towarzystwami, ale i w ramach oferty każdego z nich jest mocno zróżnicowana. Wielkich zmian w nadchodzącym roku szkolnym jednak nie będzie.
– Oferta TU INTER Polska w zakresie NNW dla dzieci i młodzieży jest stosunkowo stabilna i nie ulega częstym zmianom. Jest to ubezpieczenie najczęściej wykupowane przez szkoły oraz organizacje przygotowujące wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Elementami najczęściej modyfikowanymi jest zakres ubezpieczenia oraz wysokość składki, przy czym w ostatnim czasie rozszerzyliśmy zakres o koszty nabycia środków pomocniczych oraz dzienne świadczenie szpitalne. W najbliższym czasie spodziewamy się niewielkich zmian związanych z obniżeniem wieku szkolnego do 6 lat. Oznacza to potencjalnie większą szkodowość wśród tej grupy najmłodszych dzieci co może skutkować niewielką zwyżką składki – mówi Katarzyna Walczak, Dyrektor Biura Marketingu i PR TU INTER Polska SA.
– W Generali produkt NNW dzieci, młodzieży szkolnej i pracowników placówek oświatowych został zmieniony ostatnio w roku 2009 i na podstawie tego produktu została przygotowana oferta na rok szkolny 2010/2011. Zmianie najczęściej ulega taryfa (weryfikowana z uwagi na potrzeby rynku i wynik techniczny ubezpieczenia) oraz wysokość limitów sumy ubezpieczenia na poszczególne ryzyka wchodzące w zakres oferty. W najbliższym czasie nie planujemy zmiany produktu z uwagi na to, że proces składania ofert dla szkół dobiegł ku końcowi. Decyzje o ewentualnych zmianach będą podejmowane wiosną 2011 – dodaje Paweł Wróbel, rzecznik prasowy Grupy Generali.
Zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia będzie więc istotne nie ze względu na drastyczne zmiany w ofertach, które przy tego typu produktach rzadko mają miejsce, lecz z powodu zmieniających się potrzeb dziecka.
Źródło: Bankier.pl