Nowa platforma BIK utrudni oszustom wyłudzanie kredytów

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku Biuro Informacji Kredytowej rozpocznie testy nowej platformy antyfraudowej. Narzędzie zostanie udostępnione bankom, SKOK-om i zainteresowanym firmom pożyczkowym. Będzie wychwytywać podejrzane operacje i próby wyłudzenia kredytów.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że lawinowo rośnie liczba przestępstw o charakterze oszustwa bankowego. Tylko w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku odnotowano ponad cztery tysiące takich przypadków, podczas gdy w całym ubiegłym roku było ich „zaledwie” 2,5 tys. Wśród tegorocznych przestępstw 713 sklasyfikowano jako związane z bankowością internetową, w 2014 roku takich przypadków było 585. Banki wzmacniają swoje zabezpieczenia, ale niestety najczęściej słabym ogniwem w ich łańcuchu są klienci. Biuro Informacji Kredytowej opracowało rozwiązanie, które ma ograniczyć skalę wyłudzeń kredytów i ograniczyć fraudy.

stokkete, YAY Foto

Testy nowej platformy powinny ruszyć jeszcze w tym roku, a za kilka miesięcy narzędzie zostanie oddane bankom i SKOK-om do komercyjnego użytku. Będą z niego mogły korzystać także zainteresowane firmy pożyczkowe. Głównym zadaniem platformy będzie wychwytywanie podejrzanych operacji, które mogą być próbami wyłudzenia kredytów. O szczegółach przedstawiciele BIK nie chcą mówić ze względów bezpieczeństwa. Zapewniają jednak, że opracowane przez nich algorytmy cechują się wysoką skutecznością. Narzędzie sprawdzi się także jako zabezpieczenie przed próbami wyłudzeń kredytów na fałszywe dane. Ma także ograniczyć skalę wyłudzeń pożyczek w przypadkach kradzieży tożsamości.

Będzie to kolejne narzędzie BIK służące do zabezpieczenia przed próbami wyłudzeń. W 2013 roku Biuro udostępniło użytkownikom indywidualnym elektroniczną platformę na stronie www.bik.pl, na której można sprawdzić jakie dane na nasz temat mają banki. Dzięki niej można sprawdzić aktualny status spłacanych zobowiązań, ocenę punktową, na podstawie której banki podejmują decyzje o przyznaniu kredytów, a także zapytania wysyłane przez banki do systemu. Dodatkowo system powiadamia alertami SMS o składanych wnioskach.  Klient indywidualny może w ten sposób sprawdzić, czy ktoś przypadkiem nie wziął na jego nazwisko kredytu. W tym roku zarejestrowani użytkownicy zyskali jeszcze jedną opcję – możliwość zastrzeżenia dowodu osobistego jednym kliknięciem.