Nowa witryna PIIT

Nowa witryna różni się od poprzedniej wersji nie tylko szatą graficzną oraz narzędziami interaktywnymi (takimi jak Biuletyn PIIT czy forum, na którym można wymieniać informacje i poglądy z innymi użytkownikami). Inny jest również sposób nawigacji – w maksymalny sposób uproszczono proces dotarcia do poszukiwanych informacji. Najważniejszą jednak zmianą są użyte narzędzia webowe oraz dostosowanie strony do norm światowych. Serwis PIIT dostępny jest pod adresem: www.piit.org.pl.

Serwisy ministerstw, urzędów i instytucji zazwyczaj nie przestrzegają standardów tworzenia stron internetowych, co utrudnia, bądź uniemożliwia korzystanie z nich niepełnosprawnym i użytkownikom mniej popularnego oprogramowania, np. niekomercyjnych przeglądarek tekstowych. W odróżnieniu od nich witryna PIIT spełnia zalecenia WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) opublikowane dla twórców serwisów dostępnych dla każdego. Zasady te stanowią przykład najlepszej praktyki tworzenia zasobów internetowych. Opracowane zostały przez The Web Accessibility Initiative (WAI), należące do konsorcjum W3C (World Wide Web Consortium) i wspierane przez ponad 500 organizacji oraz firm z wielu krajów. Unia Europejska rekomenduje zasady WAI krajom członkowskim. Pierwszą witryną administracji publicznej zgodną ze standardami The World Wide Web Consortium (stworzoną przez eo Networks zaraz po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej) była witryna Ministerstwa Nauki i Informatyzacji.

Zasady dostępności (ang. Web Accessibility) to nie tylko poprawny semantycznie kod HTML. To filozofia ułożenia informacji na stronie, to prezentowanie informacji w sposób pozwalający różnym osobom zapoznanie się z nimi i nawigowanie po serwisie.

Przy tworzeniu witryny PIIT wykorzystano technikę RSS – Really Simple Syndication (Bardzo Prosta Syndykacja). Jest to format prezentacji nagłówków wiadomości oparty na XML. Dzięki niemu doniesienia z serwisu PIIT można teraz przeglądać za pomocą dedykowanych czytników oraz specjalnych „wtyczek” – przykładowo przy użyciu przeglądarki Opera lub za pomocą „wtyczki” do popularnego komunikatora internetowego Miranda. Webmasterzy mogą także wykorzystać na swojej stronie skrypt zamieszczający najnowsze wiadomości serwisu PIIT. Nagłówki RSS udostępniono zgodnie ze specyfikacją XML 1.0 opublikowaną przez W3C.

Zależało nam na przygotowaniu serwisu wg. standardów tworzenia witryn internetowych oraz zasad dostępności, do których zgodnie z postulatami Unii Europejskiej powinny stosować się wszystkie podmioty prowadzące działalność publiczną. Uważam, że na dostępności i wdrażaniu standardów powinno zależeć również podmiotom gospodarczym, gdyż tą drogą mogą zmniejszyć koszty utrzymania witryny i powiększyć krąg klientów – powiedział Piotr Waglowski – Główny Konsultant PIIT, odpowiedzialny za prace nad nowym serwisem Izby.

Bardzo ważną informacją jest to, że witryna PIIT spełnia standardy pisania kodu. Pomyślnie przeszła ona testy poprawności The World Wide Web Consortium – W3C. Zgodność ze standardami i zaleceniami dotyczącymi tworzenia stron WWW to najlepszy sposób na możliwie dostępny i funkcjonalny serwis oraz duża oszczędność pieniędzy – powiedział Stefan Batory – Prezes Zarządu eo Networks.

Przestrzeganie standardów i zaleceń międzynarodowej organizacji standaryzacyjnej W3C pozwala w pełni uniezależnić się od konkretnego programu czy urządzenia służącego do przeglądania zasobów WWW. Zgodność ze standardami oznacza także szybsze ładowanie się strony, mniejsze wykorzystanie łącza oraz łatwiejszą modernizację i dalsze usprawnianie. W konsekwencji dbałość o standardy tworzenia stron internetowych oszczędza czas i pieniądze.

###

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) istnieje od stycznia 1993 roku. Izba działa na podstawie ustawy o izbach gospodarczych (z dnia 30 maja 1989 roku) i „jest uprawniona do wrażania opinii i dokonywania ocen wdrażania i funkcjonowania przepisów prawnych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej”. Zgodnie z ustawą właściwe organy administracji państwowej udzielają izbom gospodarczym informacji niezbędnych do wykonywania ich zadań statutowych. Członkami Izby są podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą w sektorze teleinformatyki – telekomunikacji i informatyki. Obecnie do Izby należy ponad 170 firm, reprezentowanych w Izbie poprzez swoich przedstawicieli.