Nowe fakty w aferze wokół oszustów z Interbrok

„Jakub Zabłocki był pracownikiem BRE Banku od października 1998 r. do marca 2003 r. Nie chciał odpowiedzieć, jak długo obsługiwał Interbroka. Nasi rozmówcy z rynku forex przekonują, że na tyle długo, by wiedzieć o stratach na rachunkach Interbroka, których nie pokazywano klientom. — Obowiązuje mnie tajemnica bankowa. Co pokazywał swoim klientom Interbrok, nie wiem, ale za to odpowiada zarząd tej firmy — mówi Jakub Zabłocki. Pikanterii sprawie dodaje jednak fakt, że jak twierdzą nasi informatorzy, Jakuba Zabłockiego łączyła bliska znajomość z Emilem D., jednym z trzech właścicieli Interbroka. Znajomość nie tylko na gruncie zawodowym… — Do moich zadań w BRE Banku należało również utrzymywanie dobrych relacji z kluczowymi klientami. Nie nazwałbym tego bliską znajomością — zarzeka się Jakub Zabłocki” – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

„Na pewno jednak obaj panowie mieli wspólnych znajomych. Świadczy o tym historia spółki Midas Investment (MI). W grudniu 2002 r. założyli ją, wpłacając na kapitał po 50 tys. zł, Jakub Zabłocki (jeszcze pracownik BRE Banku) i Zbigniew Frankowski. Ten drugi to były właściciel dwóch warszawskich kantorów, który po ich sprzedaży nie zrezygnował z rynku walutowego, a przeciwnie: zaczął działać na większą skalę, powierzając pieniądze Interbrokowi. Pod koniec 2002 r. zetknął się z Jakubem Zabłockim, który szykował się do odejścia z BRE Banku i założenia własnej firmy foreksowej. Miał nią zostać MI.

[…]

Co to wszystko ma wspólnego z Interbrokiem? Z naszych informacji wynika, że obaj panowie mieli poznać się dzięki… Emilowi D. Jak się okazuje, Zbigniew Frankowski był nie tylko klientem Interbroka, ale też wspólnikiem w interesach Emila D.” – podaje dalej „Puls Biznesu”.

Spółka Interbrok Investments działała bez wymaganej zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Na wniosek Andrzeja K., jednego z właścicieli spółki, sąd ogłosił upadłość Interbroka. Prokuratura cały czas prowadzi śledztwo w sprawie oszustw firmy.

Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu „Pulsu Biznesu”, w artykule Dawida Tokarza „Interbrok: kolejne pytania”.