Nowe monety kolekcjonerskie NBP – Czas na warszawską starówkę

Monetą z wizerunkiem warszawskiej starówki Narodowy Bank Polski upamiętni 30. rocznicę wpisania tej części stolicy na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Dwuzłotówka z wizerunkiem Placu Zamkowego trafi do obiegu 24 sierpnia. 

Jest to piąta moneta z serii „Miasta w Polsce”, której emisję NBP rozpoczął w 2009 r. Dotychczas ukazały się monety upamiętniające: Częstochowę, Jędrzejów, Trzebnicę i Trzemeszno. Każda z monet ma nominał 2 zł i wykonana jest ze stopu Nordic Gold.

Najnowsza moneta z tej serii upamiętnia rocznicę wpisania warszawskiej starówki na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Stało się to we wrześniu 1980 r. podczas czwartej sesji Komitetu Światowego UNESCO w Paryżu. Postanowiono wówczas, by historyczne centrum Warszawy zostało wpisane na „Listę światowego dziedzictwa kulturowego” w uznaniu dla wewnętrznej siły i determinacji narodu, który dokonał wyjątkowej na skalę światową odbudowy całego miasta, celowo i całkowicie zniszczonego przez okupanta w czasie II wojny światowej. Był to dopiero trzydziesty wpis na liście UNESCO.

„Warszawskie Stare Miasto wraz z Zamkiem Królewskim oraz katedrą św. Jana to świadkowie historii” – napisała Urszula Zielińska-Meissner z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków w folderze poświęconym najnowszej monecie okolicznościowej.  „W obecnej katedrze św. Jana na przełomie 1338 i 1339 r. odbył się proces z Krzyżakami, a w kościele św. Marcina do 1529 r. miały miejsce sejmy mazowieckie. (…) W Zamku sejm konwokacyjny zatwierdził w 1573 r. Konfederację warszawską – pierwszą na świecie ustawę gwarantująca wolność i równość wszystkich wyznań religijnych. W tym samym miejscu w 1791 r. zaprzysiężona została Konstytucja 3 maja” – informuje Urszula Zielińska-Meissner.

Warszawska starówka została całkowicie zniszczona w 1944 r. Decyzja o odbudowie miasta zapadła w styczniu 1945 r. Odbudowa trwała do 1953 r. i stała się ewenementem na skalę światową. Wyjątkiem w tym procesie był Zamek Królewski, który po zniszczeniu przez hitlerowców w 1939 r. i ostatecznym wysadzeniu w powietrze w 1944 r., przez wiele lat nie był odbudowywany ze względów politycznych. Do 1989 r. słowo „Królewski” w nazwie zamku zostało nawet zastąpione określeniem „Warszawski”. Zamek odtworzono dopiero w latach 1975-1984.  

Charakterystyczna część warszawskiej starówki – Plac Zamkowy z fragmentem Zamku Królewskiego oraz Kolumną Zygmunta III Wazy na tle kamienic Starego Miasta – została uwieczniona na rewersie najnowszej dwuzłotówki. U góry półkolem umieszczono napis „Warszawa”, a nieco poniżej „30 lat na liście UNESCO”, u dołu zaś napis „Stare Miasto”. Rewers monety zaprojektował Andrzej Nowakowski. Autorką awersu – przedstawiającego wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej i nominał monety – jest Ewa Tyc-Karpińska.

Dla kolekcjonerów przygotowano milion sztuk dwuzłotówek „Warszawa-Stare Miasto” . Można je wymieniać w cenie nominalnej w kasach NBP od 24 sierpnia.

„Miasta w Polsce” to nieformalna kontynuacja serii „Historyczne miasta w Polsce”, którą NBP rozpoczął w 2005 r. i zakończył w 2008 r. Na serię składały się 32 monety dwuzłotowe w stopie Nordic Gold. Monety ukazywały się w cyklu miesięcznym i cieszyły się ogromną popularnością, a cała seria jest dziś oceniana przez kolekcjonerów jako bardzo udana.

W tym roku w ramach serii „Miasta w Polsce” ukażą się jeszcze monety upamiętniające Kalwarię Zebrzydowską, Gorlice oraz Miechów i Katowice.

Źródło: NBP