– Dzięki temu mamy możliwość oferowania ubezpieczenia upraw rolnych na zasadach znowelizowanej ustawy, która weszła w życie pod koniec sierpnia tego roku – wyjaśnia Andrzej Janc, dyrektor Biura Ubezpieczeń Rolnych.
Zatwierdzony przez Sejm projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich zobowiązuje rolników pobierających obszarowe dopłaty bezpośrednie, do zawierania obowiązkowych ubezpieczeń upraw. Warunkiem spełnienia tego zobowiązania przez rolnika jest ubezpieczenie nie mniej niż 50 proc. powierzchni upraw przynajmniej od jednego ryzyka, nie później niż do 30 czerwca 2009 roku w odniesieniu do plantacji roślin uprawnych założonych jesienią 2008 roku lub wiosną 2009 roku.
Grupa Concordia proponuje rolnikom ubezpieczenia od poszczególnych ryzyk, jak również specjalnie dobrane pakiety ubezpieczeń. – W naszej ofercie znajdują się na przykład ubezpieczenie od ryzyka gradu, ale z doświadczenia wynika, że w jesiennych sezonach ubezpieczeń upraw, rolnicy są zainteresowani najczęściej wykupieniem pakietu trzech ryzyk, tj. ujemnych skutków przezimowania, przymrozków i gradu. Dzięki nim rolnik może zabezpieczyć się przed skutkami anomalii pogodowych, w odniesieniu do roślin ozimych – tłumaczy Janc.
Dopłaty do składek za ubezpieczenia upraw rolnych obowiązują każdego rolnika, który jest osobą fizyczną lub prowadzi małe lub średnie przedsiębiorstwo. Mogą oni zawrzeć umowę ubezpieczenia upraw za 50 proc. składki. Pozostałą cześć pokrywa budżet państwa. – Należy podkreślić, że ubezpieczenia oferowane w ramach znowelizowanej ustawy są znacznie bardziej korzystne dla rolników, niż ubezpieczenia, które funkcjonowały w poprzedniej wersji programu ubezpieczeń upraw z dopłatami z budżetu państwa. Świadczy o tym chociażby fakt, że w ubezpieczeniu od gradu lub przymrozków Grupa Concordia będzie odpowiadać za szkody już od 10 proc. ubytku w plonie – mówi Janc.