Nowości na rynku obsługi płatności

Zmiany na rynku płatności wymagają od banków dostosowań w trzech sferach: pozyskiwania płatności do rozliczenia, optymalizacji procesów rozliczeniowych oraz aktywnego zarządzania tabelą opłat i prowizji.


Rynek masowych płatności przechodzi duże zmiany. Część z nich jest dla banków wyzwaniem, jak obniżenie opłat interchange czy wejście na rynek płatności graczy niebankowych. Inne, jak wzrost wolumenu transakcji elektronicznych i upowszechnianie się nowych kategorii usług płatniczych oraz nowych form dokonywania płatności, stanowią dla banków nowe szanse na wzrost. Wszystkie te nowe okoliczności wymagają od banków dostosowań – m.in. rozszerzenia oferty, większej elastyczności w bieżącym zarządzaniu nią, optymalizacji procesów operacyjnych, a także lepszego wsparcia informatycznego dla departamentów rozwoju produktów w celu lepszego dopasowania opłat i prowizji do możliwości rynku i działań konkurencji.

Pozyskiwanie płatności

Rentowność obsługi płatności zależy od liczby transakcji pozyskanych do rozliczenia. W ramach jednego, spójnego rozwiązania Sygnity oferuje bankom możliwość pośredniczenia w płatnościach realizowanych w różnych systemach płatniczych. Oferta Sygnity obejmuje obszar rozwiązań pozwalających m.in. na integrację z takimi systemami jak HCE (Visa), a także np. płatności mobilne, przelewy na numer telefonu, przelewy z wykorzystaniem sieci społecznościowych, np. Facebook oraz inne innowacyjne metody dokonywania płatności. Pozwala także dodawać kolejne obszary rozliczeń w miarę rozwoju rynku, dzięki czemu banki mogą uczestniczyć w możliwie najszerszym strumieniu transakcji elektronicznych. Ofertę Sygnity w dziedzinie elektronicznych kanałów dostępu uzupełniają mobilne rozwiązania z klasy Business Finance Management (BFM) oraz Personal Finance Management (PFM).

Optymalizacja procesów płatniczych

Różnorodność metod płatności elektronicznych i duża liczba ich źródeł już teraz zaczynają być dla banków problemem operacyjnym. W przyszłości problem będzie nasilać się. Przewidując taki rozwój wydarzeń, Sygnity opracowało i wdrożyło w kilku instytucjach systemy będące hubami płatności. Systemy te integrują się z dowolnie dużą liczbą systemów i metod płatniczych, spójnie walidują napływające transakcje, a następnie wydajnie przekazują je do rozliczenia w odpowiednich systemach wewnętrznych. W ten sposób banki upraszczają architekturę IT w obszarze rozliczeń, zwiększają wydajność i niezawodność procesów obsługi płatności, zapewniając im jednocześnie wyższe bezpieczeństwo, mniejsze ryzyko operacyjne, a także jednolity standard komunikacji wewnątrz architektury IT Banku oraz obsługę audytową.

Zarządzanie tabelą opłat i prowizji

Płatności elektroniczne są dla banków istotnym źródłem przychodów. Ich wysokość zależy od tego, jak elastycznie bank zarządza produktami oraz powiązaną z nimi tabelą opłat i prowizji. Sygnity umożliwia bankom definiowanie dowolnej liczby produktów, pakietów produktowych i promocji, oraz dowolnych rodzajów opłat i prowizji za pomocą dedykowanego systemu biznesowego o nazwie Flexi Fee. Naliczanie opłat i prowizji może być uzależnione od wariantu produktu lub pakietu, przedziałów kwot, kategorii klienta, okresu czasu, wartości zewnętrznych scoringów oraz dowolnych innych parametrów. Warunki naliczania opłat i prowizji mogą łączyć się ze sobą lub wzajemnie wykluczać.

Gotowi na nieuniknione zmiany

Zmiany na rynku płatności nie dotyczą tylko Polski. Innowacje w tej dziedzinie są wyzwaniem dla banków na całym świecie. Sygnity wykonało duży wysiłek wewnętrzny oraz nawiązało strategiczne alianse międzynarodowe, aby przygotować się do spełnienia oczekiwań banków w tym zakresie. Efektem jest kompleksowa oferta rozwiązań w trzech obszarach: pozyskiwania płatności, optymalizacji procesów rozliczeniowych oraz aktywnego zarządzania tabelą opłat i prowizji. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom Sygnity, banki mogą stawić czoło nieuniknionym zmianom, broniąc zarówno udział w rynku, jak i rentowność działalności operacyjnej.

Mariusz Jurak, Dyrektor Generalny w Pionie Bankowo-Finansowym, Sygnity S.A.