Nowy fundusz inwestycyjny w ofercie BZ WBK TFI

Jednostki uczestnictwa funduszu, po otrzymaniu zgody KNF na jego utworzenie i rejestracji w dniu 26 października br., zostaną zaproponowane klientom po raz pierwszy 5 listopada br. Dziewiąty fundusz z rodziny Arki został stworzony z myślą o klientach, którzy chcą korzystać z efektów wzrostu dwóch najdynamiczniej rozwijających się i jednocześnie zaliczanych do najmniej ryzykownych branż na rynkach nowych członków Unii Europejskiej. Większość aktywów tego produktu będzie lokowana w rozwój infrastruktury oraz sektor finansowy.

BZ WBK AIB TFI po raz pierwszy zaoferowało klientom możliwość inwestowania na rynku Europy Środkowo Wschodniej w grudniu 2006 roku tworząc fundusz Arka BZ WBK Akcji Europy Środkowo Wschodniej FIO. Region państw tzw. Nowej Europy rozwija się niezwykle dynamicznie, czerpiąc z szerokiego strumienia europejskich pieniędzy i próbując wyrównać poziom życia swoich mieszkańców z poziomem życia obywateli starej Europy. Czechy, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Turcja są pełne okazji do inwestowania, a lokowanie środków w akcje działających tam firm dodatkowo pozwala uniezależnić się od koniunktury panującej na warszawskim parkiecie. Podczas kilku miesięcy funkcjonowania fundusz Arka BZ WBK Akcji Europy Środkowej i Wschodniej FIO osiągnął dwucyfrową stopę zwrotu z inwestycji. Od początku roku wynosi ona 25,57 % i jest najwyższym wynikiem wśród funduszy tej grupy (stan na 26.10.2007). Z taką stopą zwrotu fundusz znalazł się także ponad swoim benchmarkiem (MSCI Emerging Europe ex Russia + Austria) który od początku działania funduszu osiągnął 14,05 %. Fundusz już po kilku miesiącach funkcjonowania zgromadził ponad 1 mld aktywów, stając się także największym funduszem w swojej kategorii. „Tak dobre wyniki sprzedaży tego funduszu wskazują, iż udało nam się zachęcić klientów do inwestowania w ten region – mówi Prezes BZ WBK AIB TFI Krzysztof Samotij – Klienci nie tylko dostrzegli atrakcyjność regionu, ale także poszczególnych branż, zwłaszcza budowlanej, nieruchomości i finansowej. Nasz nowy fundusz Arka BZ WBK Rozwoju Nowej Europy, który będzie lokował aktywa przede wszystkim w te sektory, jest odpowiedzią na oczekiwania klientów i ich rosnącą świadomość”.

Arka BZ WBK Rozwoju Nowej Europy FIO jest regionalnym funduszem akcji rynków zagranicznych i będzie inwestował środki w Czechach, na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii, Turcji, Polsce oraz Austrii. Mimo, że ten ostatni kraj nie należy do grupy państw tzw. Nowej Europy, znalazł się w centrum zainteresowania specjalistów z Arki ze względu na prężny rozwój firm austriackich, które inwestują na rynkach tych krajów. Główne założenie polityki inwestycyjnej Arki BZ WBK Rozwoju Nowej Europy opiera się o zasadę lokowania co najmniej 66 % swoich aktywów w akcje i instrumenty finansowe o podobnym charakterze, podczas gdy w portfelu Arki Europy Środkowej i Wschodniej udział akcji w portfelu może wynosić co najmniej 50 %. Specjaliści z BZ WBK AIB TFI znaczną część aktywów nowego funduszu, podobnie jak aktywa Arki Akcji Środkowej i Wschodniej Europy , będą przeznaczać na zakup akcji, ponieważ są przekonani o długoletniej perspektywie wzrostu gospodarczego w tym regionie i możliwości osiągnięcia wysokich zysków. Ryzyko związane z inwestowaniem w akcje zostało zmniejszone poprzez wprowadzenie zasady ograniczania lokat w akcje wyemitowane przez podmioty w jednym państwie do 50 % aktywów funduszu. Zgodnie z prospektem informacyjnym fundusz będzie lokował co najmniej 50% środków w akcje i instrumenty finansowe o podobnym charakterze wyemitowane przez spółki, prowadzące działalność deweloperską, wykonawstwo budowlane i realizację inwestycji budowlanych. W portfelu funduszu mogą się znaleźć także akcje firm, które inwestują w nieruchomości, zarządzają nimi i wynajmują je oraz producentów materiałów budowlanych i wykończeniowych. Głównym filarem inwestycyjnym będą także akcje instytucji finansowych i banków.

„Nowy produkt to oferta dla klientów, którzy mają już doświadczenie w inwestowaniu, chcą zdywersyfikować swój portfel lub są przekonani do rozwoju wspomnianych sektorów” – wyjaśnia Prezes BZ WBK AIB TFI Krzysztof Samotij. Fundusz w pierwszej kolejności będzie proponowany obecnym klientom. Minimalna wartość pierwszej wpłaty wynosi 1 000 zł (lub 250 EURO), a każdej następnej 500 zł (lub 100 EURO). W trakcie kilku pierwszych tygodni jednostki uczestnictwa klienci będą mogli nabyć we wszystkich punktach obsługi klientów Banku Zachodniego WBK S.A., Domu Maklerskiego BZ WBK S.A. oraz w sprzedaży telefonicznej BZ WBK AIB TFI S.A. Od 21 listopada jednostki uczestnictwa funduszu znajdą się w ofercie DI BRE oraz BRE Banku, a w późniejszym okresie także w Deutsche Banku PBC S.A., Domu Maklerskim PKO Banku Polskiego SA i Banku Millennium.