Nowy gracz na polskim rynku transferow walutowych: CurrencyFair z Irlandii

Do Polski wkracza nowy gracz na rynku wymiany walut, alternatywa dla kantorów i banków – irlandzka firma CurrencyFair. Działa jak giełda walutowa, na której pieniądze wymieniamy po najlepszym dostępnym kursie. To nowoczesny i bezpieczny sposób na transfery walutowe bez pośredników.  

Twój bank oferuje niekorzystny kurs wymiany euro do złotówki? Możesz ustalić swój własny. Tak w przybliżeniu działa CurrencyFair, internetowy rynek wymiany walut, który właśnie wkracza do Polski. Jak to możliwe? CurrencyFair zestawia zlecenia osób, które chcą sprzedać funty, euro, dolary czy inne waluty, z tymi, którzy chcą je kupić. Wymiany dokonuje się bezpośrednio, wybierając najlepszy odpowiadający nam kurs. Żadnych pośredników. Taniej niż w bankach, ale z zachowaniem najwyższego bezpieczeństwa – serwis CurrencyFair podlega bowiem regulacji Urzędu Regulacji Instytucji Finansowych (IFSRA, Irish Financial Services Regulatory Authority) z siedzibą w Dublinie. CurrencyFair przechowuje środki klientów na oddzielnych rachunkach (ang. Client Segregated Accounts), prowadzonych przez globalnego partnera bankowego o ratingu A w rankingu S&P i kapitalizacji rynkowej powyżej 100 miliardów USD.

Dla emigrantów


CurrencyFair to ułatwienie dla rozsianych po całym świecie Polaków. Piotr mieszka i zarabia w Wielkiej Brytanii, ale spłaca kredyt w Polsce. Agnieszka pracuje w Niemczech, ale pomaga rodzicom w kraju. Dzięki serwisowi CurrencyFair każde z nich uniknie prowizji bankowych, niekorzystnych spread’ów walutowych, albo niewygody przewożenia gotówki „w skarpecie” i wymiany w kantorze.

Jak w praktyce działa CurrencyFair? Bardzo prosto. Tak jak każda giełda, serwis nie obraca gotówką. Żeby dokonać wymiany trzeba więc założyć profil na stronie www.currencyfair.pl (weryfikacja na podstawie dowodu tożsamości oraz dwóch dokumentów potwierdzających adres zamieszkania) i zasilić swój rachunek w serwisie przelewem. A później wymienić pieniadze po najlepszym aktualnie dostępnym kursie lub samemu ustalić odpowiadający nam kurs wymiany danej waluty. Kiedy nasze oczekiwania i oferta drugiej strony spotkają się, transakcja zostanie zawarta, a gotówka przesłana na dowolny wskazany rachunek bankowy.

Tanie przekazy, gotówka na urlop i spłata kredytu


Rynek tzw. remittances, czyli transferów pieniędzy z zagranicy, w Polsce wciąż jest spory. W 2007 Polacy wysłali do kraju rekordową sumę 4,5 mld. euro, w następnych latach około 3,5 mld. euro rocznie. W ciągu pierwszych pięciu lat od przystąpienia do Polski UE polscy emigranci przekazali do kraju równowartość 70 mld zł. Nie wiadomo, ile z tych pieniędzy przekroczyło granicę drogą bankową, a ile dojechało do Polski w przysłowiowej „skarpecie” i zostało wymienione na złotówki w kantorach. Jeśli jednak założyć, że średnia prowizja kantoru to ok. 1,5% (kurs kantorowy o 1.5% gorszy od średniego kursu międzybankowego), rocznie na przesyłających pieniądze kantory zarobiły ponad 50 mln. euro. Jeśli taka wymiana dokonałaby się między posiadaczami danej waluty (bez pośrednictwa banku czy kantoru), te pieniądze zostałyby u nich w kieszeni.

Inne oszczędności z CurrencyFair? Portal pozwala na zakup taniej waluty urlopowiczom – zamiast zostawiać prowizję w kantorze lub banku, zaoszczędzone pieniądze mogą wydać na przyjemności podróżowania (wymagane jest posiadanie konta walutowego, na które zostaną wysłane wymienione pieniądze). Korzystanie z serwisu to także lepsza kontrola spłaty kretytów walutowych. Zawirowania na rynkach finansowych sprawiają przecież, że rosną wahania kursów walut, a wraz z nimi spready, zwiększając koszty spłaty kredytów zaciągniętych w obcej walucie.

Paweł, 30 lat, Warszawa, użytkownik CurrencyFair, spłaca kredyt mieszkaniowy w CHF


Spłacam kredyt mieszkaniowy we frankach szwajcarskich. Do tej pory, zgodnie z umową kredytową, polski bank co miesiąc pobierał z mojego konta kwotę PLN o równowartosci comiesięczniej raty w CHF. W maju 2010 r. wystąpiłem do banku z wnioskiem o „zmianę waluty spłaty kredytu” z PLN na CHF, za co jednorazowo trzeba zapłacić 250 PLN. Bank zazwyczaj przeliczał PLN na CHF po kursie 3-3,5% gorszym od międzybankowego. Używając CurrencFair oszczędzam średnio ponad 2,5% wartości wymiany – w moim przypadku jest to ok. 20 CHF. Koszt przelewu CHF w CurrencyFair to 4 CHF, co oznacza oszczędnosci rzędu 16 franków miesięcznie. Jeżeli weźmie się pod uwagę że kredyt jest na 30 lat, oznacza to szacunkowe oszczędności w wysokości 18 000 PLN. Mam też wielką satysfakcję, że tych pieniędzy nie zarobił na mnie bank!”


Komu więc przydaje się CurrencyFair? 1)Spłacającym kredyty w walutach obcych; 2) Pracującym za granicą, którzy przesyłają większe lub mniejsze sumy pieniędzy do kraju; 3) Wysyłającym pieniądze za granicę (czesne za uczelnię dziecka, wakacje z zagranicznym biurem podróży itp); 4) Podróżującym (jeśli mają konto walutowe przyjmujące daną gotówkę); 5) Firmom eksportującym/importującym, rozliczającym się w walutach obcych.

CurrencyFair zostało założone w 2010 roku przez czwórkę przyjaciół pracujących w irlandzkich instytucjach finansowych, ale pochodzących z różnych części Australii, Walii i Irlandii. – Ze względu na to, kim jesteśmy, gdzie pracujemy i skąd mamy kredyty hipoteczne i jako, że trzej z nas to byli bankowcy, od zawsze szukaliśmy sposobu, żeby wymieniać waluty jak najtaniej. Odkryliśmy, że najlepiej będzie to robić między sobą. Aż w końcu wpadliśmy na pomysł otwarcia giełdy wymiany walut w internecie. Bezpiecznie, łatwo i uczciwie, jak wskazuje nazwa – tłumaczy jeden z założycieli serwisu, Jonathan Potter.

Obecnie serwis ma w ofercie 14 walut: EUR, USD, GBP, PLN, CHF, CAD, HUF, SEK, AED, SGD, HKD, AUD, NZD, ZAR. Z wymiany mogą korzystać osoby i firmy z całego świata – CurrencyFair obsługuje np. Australijczyków, którzy sprzedają dolary australijskim emigrantom mieszkającym na Wyspach, albo Polaków z Irlandii, od ktorych euro kupują polscy przedsiębiorcy płacący faktury w walutach. Koszt przelewu złotówek na konto w Polsce to 10 złotych. Wartość wymiany jest dowolna. W najbliższej przyszłości w ramach CurrencyFair mają się pojawić m.in. karty płatnicze z konkretną walutą, szczególnie przydatne na zagranicznych wakacjach oraz możliwość rozliczania transakcji przez CurrencyFair w serwisach typu Allegro czy Ebay.

Czy to się rzeczywiście opłaca? (case-study)


Tomek mieszka i pracuje w Londynie. Co miesiąc przesyła swoje oszczedności do Polski. Kiedyś używał przelewów bankowych lub przewoził funty w gotówce, żeby w Polsce wymienić je w kantorze. Zakładamy, że chce przesłac do kraju 1000 funtów przy przykładowym kursie międzybankowym 1 GBP = 4,5 PLN. Ile złotówek zostanie mu w kieszeni?


Opcja 1: Przelew bankowy

Opcja 2: Kantor

Opcja 3: CurrencyFair

WYGODA I CZAS

Wygodna, ale droga. Zlecenie przelewu dokonuje się w oddziale swojego banku, a pieniądze docierają na polskie konto po upływie 3 dni.

Bezpieczeństwo: wysokie

Niewygodna – wymagany lot do Polski i ryzykowna podróż do kantoru z plikiem gotówki. Jeśli chce się mieć gotówkę na koncie, trzeba ją zanieść do banku i wpłacić.

Bezpieczeństwo: średnie

Wygodna, ale wymaga dostępu do internetu. Po rejestracji i weryfikacji konta należy zasilić rachunek środkami. Cała transakcja dokonuje się online. Złotówki są na wskazanym koncie bankowym po kilku dniach (podobnie jak w przypadku przelewu międzybankowego).

Bezpieczeństwo: wysokie

KURS WYMIANY

Kurs wymiany oferowany przez bank: zazwyczaj ok. 3% gorszy od kursu międzybankowego, a koszt przelewu (przelew międzynarodowy) funtów do Polski to dodatkowe 25 GBP.

Kurs kantoru: ok. 1-2% gorszy od kursu międzybankowego.

Kursy wymiany: nie gorszy niż 0,5% od kursów międzybankowych. W CurrencyFair możliwe jest też uzyskanie kursu lepszego od średniego miedzybankowego – to rynek, czyli każdy może zaoferować wymianę po swoim kursie i poczekać aż ktoś przyjmie ofertę.

KOSZT

 

Koszt przelewu to 25 GBP, czyli wymienione zostaje 975 GBP po kursie (3,0% gorszym od miedzybankowego) 4,37 co daje 4 255,88 PLN.

Wymiana 1 000 GBP po kursie (średnio 1,5% gorszym od miedzybankowego) 4,43 co daje 4 321,69 PLN.

Całkowity koszt przelewu to 10 PLN. Wymiana 1 000 GBP po kursie (średnio 0,5% gorszym od międzybankowego) 4,48 co daje 4 365,56 PLN. Po odjeciu 10 PLN, na konto wpływa 4 355,56 PLN.

Źródło: CurrencyFair