Nowy system wsparcia badań i rozwoju oraz własności intelektualnej w Anglii: pomysł dla Polski?

Brytyjski rząd opublikował materiały do dyskusji dotyczące reformy podatków dochodowych obejmujące zmiany mające na celu uatrakcyjnienie wsparcia działalności badawczo–rozwojowej.

To kolejny kraj, m.in. po Holandii, Meksyku, Tajwanie czy Kanadzie, który rozważa zmianę systemu, uznając, że innowacyjność jest kluczowym czynnikiem determinującym konkurencyjność i wzrost w świecie po kryzysie. „Czy Polska także znajdzie moment na taką refleksję?” – pytają eksperci firmy doradczej Deloitte.

Zmiany rządu, ale także nowe wyzwania rynkowe skłoniły Brytyjczyków do dyskusji o systemie wsparcia działalności badawczo – rozwojowej. Celem inicjatywy jest uczynienie systemu bardziej przyjaznym beneficjentowi, ale nade wszystko dokonanie selekcji sektorów i typów przedsiębiorstw, które będą wspierane.

Własność intelektualna (tzw. ustrój „patent box”)

Przy reformowaniu opodatkowania własności intelektualnej, priorytetem rządu brytyjskiego jest wspieranie procesu komercjalizacji własności intelektualnych, które wnoszą wartość dodaną do działań badawczo-rozwojowych oraz do produkcji w Wielkiej Brytanii. Zdaniem rządu, marki i znaki handlowe mają jedynie pośredni związek z badaniami i rozwojem czy nowoczesną produkcją. Natomiast wprowadzenie specjalnych regulacji dotyczących wszystkich typów własności intelektualnych byłoby zbyt kosztowne. Dlatego rząd zdecydował się wprowadzić nowy system opodatkowania patentów (brytyjskich i europejskich) dziesięcioprocentową stawką podatku od zysków netto, która będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2013 roku. Zyski mogą pochodzić zarówno z opłat licencyjnych jak i z dochodu włączonego do ceny opatentowanych produktów.

Ulgi podatkowe dla działalności w zakresie badań i rozwoju

Rząd przeprowadza również konsultacje na temat optymalnego systemu ulg podatkowych na badania i rozwój przedsiębiorstw. Zgodnie z rządowymi zapowiedziami, rozpatrywane propozycje zakładają:

(i) koncentrację obecnie istniejących programów na firmach high tech, małych lub nowo-założonych przedsiębiorstwach oraz;

(ii) ułatwienie dostępu do ulg podatkowych na badania i rozwój.

Obszary podlegające konsultacjom obejmują:

– zdefiniowanie działalności badawczo-rozwojowej,

– propozycję wprowadzenia ustawowej definicji „produkcji”,

– określenie kategorii kosztów kwalifikujących się do objęcia ulgą,

– ograniczenie lub całkowite wyłączenie ulgi na wewnętrzne użytkowanie oprogramowania,

– usprawnienie procedury zgłoszeniowej (np. poprzez wprowadzenie procedury wstępnych zezwoleń).

Komentarz

„Uważnie obserwujemy działania innych państw dotyczące zmian w systemach zachęt sprzyjających inwestycjom w B+R. Dostrzegamy pewien trend w debacie publicznej na świecie, nie tylko w UE, potwierdzający, iż o konkurencyjności gospodarek rozwiniętych w świecie po kryzysie, stanowić może głównie nowa wiedza. Warto spojrzeć na propozycje brytyjskie pod kątem pomysłów dla Polski. System „patent box” wzorowany na rozwiązaniach holenderskich, mógłby być na pewno jednym ze sposobów stymulujących ochronę polskiej własności intelektualnej, która znajduje zastosowanie w biznesie. Wszystkie zasady są dyskutowane z uwzględnieniem popytu na nowe rozwiązania. Nawołujemy do debaty publicznej na ten temat także u nas, bo chcemy, by Polska nie przeoczyła szans na wzrost konkurencyjności.” – mówi Magdalena Burnat-Mikosz, Partner w zespole R&D and Government Incentives Deloitte.

Źródło: Deloitte