NWAI podsumowuje sytuację na rynkach w czerwcu

W czerwcu napłynęła kolejna porcja niezwykle optymistycznych danych bazujących na oczekiwaniach inwestorów względem przyszłości. Nie było już jednak tak klarownie, jak w maju, za czym przemawiać może zaskakujący spadek nastrojów konsumenckich Conference Board.

Reprezentowane przez inwestorów optymistyczne odczucia windowały jednak ceny akcji, większości surowców i obligacji. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż procesy te stopniowo wyhamowują. Szczególnie interesująca była sytuacja na rynku ropy naftowej, na którym przebita została bariera ceny 70 USD za baryłkę, poziomu długo wyczekiwanego przez kraje opierające swą gospodarkę na tym surowcu. Jeżeli cena czarnego złota utrzymywać się będzie na tym pułapie nieco dłużej, będą mogły rozpocząć się inwestycje chociażby o charakterze odtworzeniowym w zakresie infrastruktury wydobywczej, aspekt kluczowy, by w dłuższym terminie nie uszczuplić drastycznie wydobycia.

Ucichł nieco temat złota jako jednej z najbardziej atrakcyjnych inwestycji, ponieważ trwa jeszcze konfrontacja zwolenników poglądów zbliżającego się „monetarnego Armagedonu” w Stanach Zjednoczonych na skutek działań Fed z tymi, którzy uważają, że ogromna luka PKB daje dużo czasu Benowi Bernanke na ściągnięcie nadwyżek płynności z systemu bankowego. Bezpośrednią przyczyną zejścia tematu złota na drugi plan była jednak sytuacja na rynku amerykańskiego dolara. Waluta ta również jest przedmiotem intensywnej debaty, ponieważ rządy na całym świecie próbują zweryfikować, czy nadal  jest godna zaufania w skali, jaka miała miejsce w poprzednich kilku dekadach. W czerwcu kurs dolara wahał się nieznacznie, dlatego spadły fluktuacje również w segmencie surowców. Dla klasy metali przemysłowych jednak dodatkowym czynnikiem hamującym wzrostową dynamikę, były informacje z Chin, co do których odnoszą się prognozy sugerujące, że ogromne zakupy pod projekty infrastrukturalne nie są już konieczne. Nie zmienia to jednak obrazu Państwa Środka jako całej gospodarki, która niedługo może zaskoczyć poprzez odnotowanie lepszych wyników, niż szacują obecnie ekonomiści.

Stabilizuje się stopniowo światowy przemysł oraz sektor będący źródłem obecnej zawieruchy, czyli nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Analitycy podkreślają jednak, że nie ma jeszcze mowy o końcu kryzysu. Stabilizacja w gospodarce uspokoiła jednak już w znacznym stopniu inwestorów, co odzwierciedlił spadek indeksu zmienności VIX do poziomu 25 punktów, czyli pułapu, przy którym można już mówić niemal o spokoju (po upadku Lehman Brothers przekroczył on poziom 80 punktów).

W tle pozostaje równie istotna debata dotycząca przyszłości segmentu funduszy hedge – branży, której wartość od początku kryzysu w sierpniu 2007 skurczyła się niemal o połowę. Wyrok pozbawienia wolności Bernarda Madoffa na 150 lat może stać się symbolem początku przemian, które doprowadzić mogą do nadania większej przejrzystości i bezpieczeństwa funduszom hedge. Przez pryzmat dotychczasowej debaty spodziewać się można niezwykle restrykcyjnych przepisów regulujących działalność tych funduszy, jednak już w pierwszych dniach lipca, po przejęciu przez Szwecję prezydencji w Unii Europejskiej wyemitowany został sygnał, że regulacje te nie doprowadzą do zburzenia tego obszaru rynków finansowych.

Główne wydarzenia makro

Polska

RPP tnie stopy, ale coraz mocniej się zastanawia

Stan bilansu płatniczego jeszcze pozwala spać spokojnie

Bariera 50 proc.długu do PKB jest bardzo blisko

Deficyt budżetowy ulegnie rozszerzeniu

Rynek pracy

Przemysł zaczął się stabilizować

Konsumpcja nie zachwyca


Stany Zjednoczone

PKB w III kwartale w ostatniej fazie spadków?

Pierwsza korekta nastrojów

Fed nie wzmacnia QE

Przymiarki do strategii wyjścia

Rynek pracy nadal słaby

Inflacja nie zaskakuje, lecz potwierdza słabą kondycję gospodarki

Przemysł jeszcze w trendzie spadkowym…

…ale z biegiem miesięcy będzie już lepiej…

…tym bardziej, że zamówienia już rosną


Ostrożnie z euforią w sferze usług

Saldo wymiany z zagranicą jeszcze potwierdza spadek aktywności gospodarczej

Konsument bardziej defensywny

Rynek nieruchomości bliski stabilizacji

Strefa Euro

Potwierdzenie słabego PKB

Interesujący zabieg EBC

HICP na ujemnym terytorium

ZEW ponownie rośnie

Nastroje w przemyśle ponownie lepsze…

… ale to nie koniec kryzysu

Azja

Mniejszy spadek PKB w Japonii

Początki debaty o inflacji w Chinach

Eksport Państwa Środka nadal słaby

Inwestycje głównym motorem wzrostu w Chinach

Przemysł i konsumpcja w Chinach pozytywnie zaskakują

Rynek walutowy

Surowce i towary

Ogromne zainteresowanie drobnych inwestorów

Baltic Dry Index zachwyca spekulantów


Metale przemysłowe (bazowe)

Metale szlachetne

Surowce rolne

Raport WASDE w centrum zainteresowania

Dynamika wzrostów cen cukru hamuje