O czym warto pamiętać przekazując 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego?

W 2010 roku ponad 8,6 miliona podatników przekazało 1% na rzecz OPP, co dało łączną sumę 357 milionów złotych. To około jedna piąta więcej w porównaniu do 2009 roku, kiedy liczba darczyńców wyniosła 7,3 mln osób. To pozytywne zjawisko, że coraz więcej osób świadomie decyduje się na przekazanie tej symbolicznego kwoty na stowarzyszenia i organizacje pożytku publicznego.

Decydując się na przekazanie pieniędzy wybranemu stowarzyszeniu, fundacji czy też organizacji, należy pamiętać o kilku istotnych zmianach, jakie w tym roku wprowadziło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W połowie stycznia br. resort pracy opublikował zaktualizowany wykaz OPP, które mogą starać się o 1% podatku za 2010 rok. Z danych ministerstwa wynika, że aż 1518 organizacji pożytku publicznego straciło uprawnienia do ubiegania się o dotację w ramach 1%. Wynika to z tego, że nie przekazały one do resortu sprawozdania finansowego ze swojej działalności w wyznaczonym terminie. Obecnie wykaz organizacji, na których konto podatnik może przekazać pieniądze liczy 6678 pozycji.

Niezwykle istotne jest, by podatnik przed podjęciem decyzji, na rzecz której organizacji chce przeznaczyć część swojego podatku, upewnił się, czy instytucja, nadal ma prawo do takiej dotacji. Może się bowiem okazać, że organizacja pożytku publicznego, której w ubiegłym roku przekazaliśmy 1%, w 2011 roku nie będzie mogła już go od nas otrzymać.

Zmianie uległa też forma wpisywania organizacji w rozliczeniu PIT. Do tej pory należało podać pełną nazwę instytucji wraz z numerem, pod którym zarejestrowana jest w Krajowym Rejestrze Sądowym. Obecnie wystarczy podać tylko numer KRS wybranej.

Niespełna 3 tygodnie pozostało do złożenia deklaracji podatkowej i tym samym tyle samo czasu na podjęcie decyzji komu przeznaczyć 1%. Dane dotyczące liczby osób, które w tym roku przekażą część swojego podatku dochodowego poznamy w październiku 2011 roku.

Źródło: Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy