„Ministerstwo podnosi oprocentowanie papierów detalicznych, ponieważ w marcu utrzymywała się wysoka rentowność obligacji na rynku hurtowym (gdzie handlują duzi inwestorzy instytucjonalni).” – napisała „Rzeczpospolita”.
„Trzy tegoroczne decyzje Rady Polityki Pieniężnej o podniesieniu stóp procentowych oraz oczekiwania na kolejne podwyżki sprawiają, że zyskowność hurtowych dwulatek od kilku tygodni przekracza 6,2 procenta. A to od kosztu długu w hurcie zależy oferta dla klientów detalicznych. Jest ona jednak mniej atrakcyjna, ponieważ uwzględnia także koszty dystrybucji” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Obligacje są papierami wartościowymi, dzięki którym obligatariusz staje się wierzycielem emitenta. Z kolei ten drugi jest zobowiązany do spełnienia określonych świadczeń z tego tytułu. Zasadniczą różnicą pomiędzy nimi a akcjami jest fakt, ze nie dają one posiadaczowi żadnych oprawień względem emitenta takich jak współwłasność, dywidenda czy też uczestnictwo w walnych zgromadzeniach.
Obligacje mogą być emitowane przez Skarb Państwa, korporacje (w tym przypadku istnieje możliwość dopuszczenia ich do obrotu giełdowego) albo przez gminy i miasta.
Więcej w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej” w artykule autorstwa i.mo. pt. „Obligacje lepsze od lokaty w banku”.
A.W.