OD 1 MAJA NOWE MOŻLIWOŚCI W ODZYSKIWANIU VAT Z ZAGRANICY

Ma to olbrzymie znaczenie dla wielu polskich firm, prowadzących swe interesy w zachodniej części Europy, a także dla przedsiębiorstw transportowych. Inne udogodnienia to znaczne obniżenie minimalnej rocznej kwoty podatku, o którego zwrot można się ubiegać (z pięciuset do kilkudziesięciu euro), a także umożliwienie zwrotu VAT zapłaconego na Węgrzech – obok Szwecji kraju o najwyższej stawce tego podatku w Europie (25%).

Zagraniczne podróże służbowe oraz ponoszone na nie wydatki są istotnym elementem działalności wielu podmiotów gospodarczych. Na koszty delegacji składają się zazwyczaj rachunki płacone za hotele, restauracje, rozmowy telefoniczne, konferencje, szkolenia, udział w targach zagranicznych, jak również koszty transportu. Integralną częścią płaconych kwot jest podatek VAT, którego wysokość jest zróżnicowana w zależności od wewnętrznych przepisów poszczególnych krajów. Firmom należy się zwrot owego podatku, co jest zagwarantowane stosownymi przepisami. System zwrotów obejmuje zarówno kraje z UE, jak i spoza niej.

Nie wszyscy polscy menedżerowie wiedzą o możliwości uzyskiwania takich nadzwyczajnych przychodów, których znaczenie rośnie szczególnie teraz – w dobie silnej walki konkurencyjnej i obniżania kosztów w związku z integracją europejską. Z kolei wielu z tych, którzy posiadają taką wiedzę, zniechęca żmudna procedura odzyskiwania VAT i skomplikowane przepisy – różne w poszczególnych krajach. W efekcie szacuje się, że polskie firmy tracą z tego tytułu kilkadziesiąt milionów euro rocznie.

Należy jednak pamiętać, że zawsze istnieje możliwość zawarcia umowy z wyspecjalizowaną firmą, ułatwiającą przebrnięcie przez trudne formalności. Liderem na europejskim rynku w zakresie odzyskiwania VAT jest United Cash Back – międzynarodowy holding, posiadający przedstawicielstwa w 31 krajach. Dzięki rozbudowanej sieci placówek firma może szybko i sprawnie realizować proces zwrotu podatku w urzędach skarbowych poszczególnych krajów. Ważną częścią usługi jest selekcjonowanie faktur w siedzibie klienta, a także udzielanie wskazówek, jakich dokumentów należy wymagać za granicą przy dokonywaniu zakupu, aby były honorowane przez urzędy skarbowe. Od 3 lat Cash Back obecny jest również w Polsce. Więcej informacji na stronie www.cashback.pl.

Tryb wnioskowania o zwrot VAT regulują ustawowe terminy. W większości krajów termin składania wniosków za rok poprzedni upływa 30 czerwca. Czasu więc nie pozostało wiele.