Od dziś grupowy pozew sposobem na nieuczciwego dewelopera

Dziś wchodzą w życie przepisy ułatwiające dochodzenie praw konsumentom, którzy na własnej skórze doznali stosowania niedozwolonych praktyk. Odtąd przeciwko nieuczciwemu przedsiębiorcy, np. deweloperowi będzie można wystąpić z pozwem grupowym.

Komisja Europejska zwróciła uwagę na rolę instytucji tzw. pozwu zbiorowego (class action), znanego wcześniej głównie z północnoamerykańskiego systemu prawnego. Teraz podobne rozwiązanie zawita także w polskich sądach. Nowe przepisy reguluje ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.

Jeśli znajdzie się grupa przynajmniej 10 poszkodowanych – zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców, będzie można wspólnie domagać się rekompensaty za szkody, jakie wyrządził niebezpieczny produkt, za naruszenie praw konsumenta czy zastosowanie tzw. praktyk niedozwolonych.

„Pozew, w imieniu całej grupy, składa jej reprezentant, którym obok członka grupy może być powiatowy lub miejski rzecznik konsumentów – w odniesieniu do spraw, które leżą w jego kompetencjach. Ponadto konieczne jest ustanowienie pełnomocnika – adwokata lub radcy prawnego, chyba że takie kwalifikacje ma reprezentant. Wynagrodzenie prawnika nie może przekraczać 20 proc. kwoty przyznanej przez sąd poszkodowanym” – informuje UOKiK.

W przypadku roszczeń finansowych kwota, jakiej domagają się poszkodowani powinna być równa w przypadku każdego z nich. Składający pozew mają obowiązek poionformować o toczącym się postępowaniu w oólnopolskim dzienniku i czynią to na własny koszt.

Źródło: Bankier.pl