Od maja 2012 r. zmiany w konstrukcji obligacji detalicznych Skarbu Państwa

Ministerstwo Finansów wyszło naprzeciw oczekiwaniom inwestorów indywidualnych i zmieniło przeznaczoną dla nich ofertę obligacji detalicznych Skarbu Państwa. Dlatego osoby, które planują zakup detalicznych papierów skarbowych, od maja 2012 roku, mogą spodziewać się zmian w formule obligacji detalicznych Skarbu Państwa.

W maju 2012 roku nastąpią zmiany w konstrukcji obligacji detalicznych Skarbu Państwa. Podyktowane są one potrzebami osób inwestujących w papiery skarbowe, jak również zmianami na rynku produktów finansowych. Wprowadzone od maja 2012 roku zmiany mają sprawić, że obligacje detaliczne staną się jeszcze bardziej korzystnym i wygodnym narzędziem do pomnażania swoich oszczędności.

Obligacje trzyletnie TOZ zamiast TZ

Z dniem 1 maja zostaną wycofane z oferty Ministerstwa Finansów dotychczas oferowane obligacje TZ. W zamian zostaną wprowadzone nowe obligacje trzyletnie o charakterze oszczędnościowym. Zmiana charakteru obligacji trzyletnich z rynkowej na oszczędnościową oznaczać będzie lepsze jej dopasowanie do profilu nabywców. Instrumenty oszczędnościowe poosiadają cechy konstrukcyjne ściśle powiązane z preferencjami nabywców detalicznych, a mianowicie:

 
Obligacje trzyletnie (TZ) z wcześniejszych emisji (przed majem 2012 roku) nadal pozostają obligacjami rynkowymi, które kupić lub odsprzedać można na rynku giełdowym. Ich obsługa odbywać się będzie nadal na dotychczasowych zasadach.

To co nie zmieni się natomiast dla nowych obligacji trzyletnich to, przede wszystkim półroczny okres odsetkowy i oprocentowanie oparte na wskaźniku WIBOR 6M.

Kolejne istotne zmiany, które zaczną obowiązywać w czerwcu 2012 r., to:

Umożliwienie zamiany wszystkich posiadanych detalicznych papierów skarbowych, na dowolny rodzaj obligacji detalicznych np.: DOS na EDO, EDO na COI (wcześniej można było dokonywać zamiany tylko w obrębie jednego rodzaju obligacji detalicznych).

Umożliwienie założenia i korzystania z rachunku rejestrowego w celu nabywania obligacji bezpośrednio przez Internet (wcześniej można to było zrobić osobiście aktywując konto w oddziale banku.

Agentem emisji papierów skarbowych jest PKO Bank Polski i właśnie w placówkach tego banku oraz punktach obsługi klientów Domu Maklerskiego PKO BP można było nabywać obligacje. Inwestorzy stale są zachęcani do wykorzystywania także innej od tradycyjnej formy zakupu, czyli składania zleceń przez e-kanały – przez telefon, internet w serwisie obligacjeskarbowe.pl oraz konto Inteligo.

Źródło: Ministerstwo Finansów