Oddziały Santander Bank Polska przyjazne dla osób niewidomych

Santander Bank Polska od lat realizuje program „Obsługa bez barier” i wprowadza rozwiązania, które ułatwiają korzystanie z bankowości m.in. osobom niewidomym lub niedowidzącym. W pilotażowym oddziale w Gorzowie Wlkp. bank zastosował m.in. tyflograficzny plan oddziału i ścieżki dotykowe.

fot. Wojciech Boczoń, Bankier.pl

Co roku, 15 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Białej Laski, który zwraca uwagę na potrzeby osób z niepełnosprawnościami wzroku. Santander Bank Polska wprowadza rozwiązania, które pozwalają korzystać z oferty bankowej osobom z różnymi potrzebami za pośrednictwem różnych form kontaktu. Dzięki programowi „Obsługa bez barier” bank tworzy sieć oddziałów bez barier architektonicznych, uniwersalnie projektowanych, aby zwiększać dostępność dla wszystkich klientów.

– Najnowszy „Oddział bez barier” został otwarty we wrześniu 2020 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Zastosowaliśmy w nim nowe rozwiązania: tyflograficzny (wypukła grafika) plan oddziału oraz ścieżki dotykowe, a także system TOTUPOINT. System ten pomaga osobom niewidomym w zlokalizowaniu wejścia do oddziału, w orientacji przestrzennej lokalu, a także informuje o ewentualnych przeszkodach przez aplikację mobilną – mówi Piotr Kajka z Santander Bank Polska. – Te rozwiązania znakomicie uzupełniają projekt nowych oddziałów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku – dodaje.

Aby klienci mogli bezpiecznie i sprawnie poruszać się w placówkach, Santander Bank Polska sukcesywnie wprowadza podświetlenia w meblach (stanowiska kasowe), kontrastowe kolory ścian i posadzek oraz oznaczenia elementów szklanych.

Osoby niewidome lub niedowidzące mogą korzystać z sieci blisko 1350 udźwiękowionych bankomatów. Urządzenia te zapewniają bezpieczeństwo oraz komfort realizacji transakcji także dzięki takim funkcjom jak tryb wysokiego kontrastu lub całkowite wygaszenie ekranu.

Santander Bank Polska osobom z niepełnosprawnością zapewnia komfort korzystania ze swojej oferty zarówno w oddziałach, w których mają pierwszeństwo obsługi, jak i w kanałach zdalnych. Doradcy klienta w sieci oddziałów są przygotowani do udzielania wsparcia również osobom, które nie mogą pisać lub czytać. W banku wprowadzono procedury i rozwiązania umożliwiające sprawną i komfortową realizację procesów obsługi m.in. ramki ułatwiające składanie podpisów na dokumentach czy poświadczanie woli klienta.

Klienci mogą także zamówić niespersonalizowane szablony dokumentów bankowych zgodnie przepisami w zakresie zapewnienia dostępności usług bankowych wprowadzonymi do Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe, tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 2187 z późn. zm.) w formie, która pozwala im na samodzielne zapoznanie się z ich treścią. Lista dostępnych dokumentów znajduje na www.santander.pl/obb w zakładce „Dostępne dokumenty”.
W wybranych oddziałach banku klienci używający aparatów słuchowych mogą korzystać z przenośnych pętli indukcyjnych, poprawiających jakość dźwięku podczas rozmowy z doradcą.

Bankowość internetowa Santander Online oraz aplikacja Santander Mobile są systematycznie audytowane pod kątem dostępności dla osób z różnymi potrzebami, m.in. z niepełnosprawnościami wzroku.

Źródło: Santander Bank Polska