OFE: Najwięksi chcą przejmować

Przedstawiciele BRE Banku, który jest właścicielem PTE Skarbiec-Emerytura zapewniają, że transakcja sprzedaży funduszu powinna zostać sfinalizowana do końca tego roku. W spółce trwa właśnie due dilligance, czyli dokładne badanie jej kondycji finansowej.

Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że na krótkiej liście zainteresowanych zakupem towarzystwa bądź tylko funduszu emerytalnego jest pięciu inwestorów. Są wśród nich m.in. towarzystwo emerytalne PZU i ING Nationale-Nederlanden oraz holenderski Aegon, który w czerwcu poinformował, że kupuje towarzystwo ubezpieczeniowe Nationwide. Niewykluczone, że w tym gronie znajduje się jeszcze Generali, które już od dawna zapowiada zwiększenie udziału w rynku do 5 proc. Przedstawiciele tych PTE nie chcieli komentować naszych informacji.

Nie wiadomo jednak, jak na udział największych podmiotów na rynku w konsolidacji sektora zareaguje nadzór emerytalny. Dotychczas wypowiadał się on przeciwko fuzjom z udziałem dużych funduszy. Jednocześnie przejęcie przez ING NN czy PZU innego OFE nieoznaczałoby zdobycia przez nie pozycji dominującej, zgodnie z przepisami antymonopolowymi. Udział każdego z nich w rynku pod względem wartości aktywów wzrósłby tylko o 3 pkt proc.: w przypadku PZU Złota Jesień dawałoby to blisko 17 proc., a ING NN – 25,7 proc. Dla porównania – największy na rynku fundusz CU ma 27,5 proc. rynku. Według dziennika wyłonienie inwestora, z którym BRE Bank będzie prowadził ostateczne rozmowy, nastąpi wczesną jesienią.

Jak mówił jeszcze w czerwcu prezes PTE Skarbiec-Emerytura Bogusław Grabowski, wśród licznych instytucji zainteresowanych Skarbcem, znajduje się jedna, która nie działa u nas na rynku emerytalnym. Według „Rzeczpospolitej” tym podmiotem jest Aegon, który dopiero wchodzi na polski rynek i może zaoferować najwyższą cenę za Skarbiec.