Ostatnie dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wskazują na stabilizację sytuacji na rynku pracy. Czerwiec był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano spadek liczby bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. Według szacunków MPiPS w porównaniu do maja stopa bezrobocia spadła o 0,3 punktu procentowego (z 11,9% do 11,6%).
Przybywa ofert pracy. W II kwartale, w serwisie Pracuj.pl, umieszczono 55 848 propozycji, czyli o ponad 1200 więcej niż w trzech pierwszych miesiącach tego roku. Eksperci zaznaczają jednak, że dopiero wyniki za III kwartał pokażą, czy ten wzrostowy trend się utrzyma.
Z danych cyklicznego raportu „Rynek Pracy Specjalistów”, przygotowywanego przez ekspertów Pracuj.pl, wynika, że w II kwartale tego roku pracodawcy zamieścili w serwisie o 46% więcej propozycji niż w analogicznym okresie 2009 roku, kiedy mieliśmy do czynienia z kryzysem.
Wykres 1. Liczba ofert pracy w Pracuj.pl w I połowie 2010 roku
Źródło: Raport „Rynek pracy specjalistów w II kwartale 2010”, Pracuj.pl
Branże: Ruszyło się w logistyce
Najwięcej ogłoszeń, tradycyjnie już, pochodziło z branży handel i sprzedaż – było ich blisko 17 tys., co stanowiło 30% wszystkich opublikowanych w serwisie Pracuj.pl. Na drugim miejscu uplasował się sektor finansowy (bankowość, finanse, ubezpieczenia) z blisko 9 tys. propozycji, a na trzecim branża budownictwo i nieruchomości, która odnotowała ponad 12% wzrost liczby ofert. Tak duże zapotrzebowanie na pracowników tego ostatniego sektora spowodowane jest między innymi rozpoczęciem budowy nowych inwestycji mieszkaniowych, które w ubiegłym roku zostały wstrzymane. Jak wynika z danych GUS, do końca maja deweloperzy rozpoczęli budowę blisko 23 tys. nowych lokali, co oznacza aż 90% wzrost względem poprzedniego roku.
Rysunek 1. Oferty pracy w II kwartale 2010 roku według branży
Źródło: Raport „Rynek pracy specjalistów w II kwartale 2010”, Pracuj.pl
II kwartał okazał się jednak najlepszy dla osób szukających pracy w branży logistycznej, w której przybyło najwięcej propozycji (16% wzrost). Podobnie jak w I kwartale pracodawcy z tego sektora najczęściej szukali kierowców, przede wszystkim z uprawnieniami w ruchu międzynarodowym. Dość często poszukiwani byli również spedytorzy oraz magazynierzy.
Zdecydowanie mniej powodów do zadowolenia miały natomiast osoby szukające zatrudnienia
w obszarze edukacji czy szkoleń – ofert pracy było o prawie 30% mniej niż w I kwartale.
Specjalizacje: Rynek pracy mniej łaskawy dla marketingowców
Po dobrym I kwartale, w okresie kwiecień-czerwiec, znacząco spadło zapotrzebowanie pracodawców na marketingowców, specjalistów od reklamy i public relations. Ofert dla osób szukających pracy w tym charakterze było o 12% mniej.
Od początku roku najwięcej ofert przybyło za to w działach księgowości – w czerwcu było ich o ponad połowę więcej niż w styczniu. Również w tej kategorii odnotowano największy wzrost liczby ofert, porównując II kwartał 2010 do analogicznego okresu 2009 roku – było ich o ponad 1/4 więcej.
W czołówce najczęściej poszukiwanych pracowników nadal są specjaliści ds. sprzedaży oraz osoby do pracy w dziale obsługi klienta i call center. Trzecie miejsce, ex aequo, przypadło finansistom i specjalistom IT.
Rysunek 2. Oferty pracy w II kwartale 2010 roku według specjalizacji/działu
Źródło: Raport „Rynek pracy specjalistów w II kwartale 2010”, Pracuj.pl
Regiony: Lepiej wybrać Mazowsze niż zagranicę
Od początku tego roku systematycznie spada zainteresowanie naszymi pracownikami wśród zagranicznych pracodawców. W analizowanym okresie, ofert od nich było aż o 27% mniej niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku.
Zdecydowanie większą szansę na znalezienie pracy, niż w pozostałych regionach, miały osoby chcące pracować na Mazowszu – z tego regionu pochodziła co piąta oferta zamieszczona w Pracuj.pl. Tu też, w porównaniu do I kwartału, przybyło najwięcej propozycji (o 8%). Na drugim miejscu w zestawieniu znalazło się woj. dolnośląskie z nieco ponad 5 tys. ofert, niewiele mniej propozycji pochodziło z woj. śląskiego.
Rysunek 3. Liczba ofert pracy w II kwartale 2010 według regionów
Stanowiska: Wysyp praktyk
Najbardziej poszukiwanymi pracownikami pozostają specjaliści. W ostatnich trzech miesiącach pracodawcy skierowali do nich prawie 42 tys. propozycji, co stanowiło ¾ wszystkich ofert. Ponad 7 tys. propozycji miały do dyspozycji osoby poszukujące pracy na stanowiskach kierowniczych,
a przeszło 2,5 tys. na stanowiskach asystenckich.
Najbardziej, bo o prawie połowę, w związku z okresem wakacyjnym, wzrósł popyt na praktykantów i stażystów oraz pracowników fizycznych (tu o 47%).
Przemysław Gacek, Prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl:
Wydaje się, że sytuacja gospodarcza na tyle się unormowała, że pracodawcy odważniej patrzą w przyszłość i chętniej, niż jeszcze pół roku temu, prowadzą rekrutacje. Liczba ofert pracy w naszym serwisie powoli zbliża się do tej, którą odnotowywaliśmy przed pierwszymi informacjami o kryzysie gospodarczym.
Doświadczenia ostatniego roku nakazują jednak dużą ostrożność w ogłaszaniu powrotu koniunktury – bezrobocie nadal wynosi niemal 12%, a na jedno ogłoszenie rekrutacyjne odpowiada czasem i kilkuset kandydatów poszukujących pracy. Z drugiej jednak strony pojawia się coraz więcej stanowisk, które trudno obsadzić – trudno na przykład znaleźć doświadczonych programistów czy handlowców. W tych konkretnych przypadkach prawdopodobnie najszybciej powróci „rynek pracownika” .
Wzrost liczby ofert pracy zdaje się nie mieć wpływu na kolejność w czołówce poszukiwanych specjalistów. Minione, trudne miesiące na rynku pracy pokazały, że działy handlowe i obsługi klienta poszukują doświadczonych pracowników zarówno wtedy, gdy na rynku panuje bessa (pracodawcy wzmacniają struktury sprzedażowe, by bronić swej pozycji na rynku), jak i hossa (wtedy zatrudniają, by, wykorzystując dobrą koniunkturę, jak najwięcej sprzedać). Nadal więc lepiej być handlowcem, niż marketingowcem, co potwierdzają dane naszego serwisu za II kwartał 2010.
W kolejnych miesiącach pracy nie powinno zabraknąć w branżach, które ze względu na rozpoczęte inwestycje będą potrzebowały nowych pracowników. Myślę tu przede wszystkim o podmiotach z sektora budowlanego, infrastrukturalnego oraz finansowego.
Raport „Rynek pracy specjalistów w II kwartale 2010” został przygotowany na podstawie analizy 55 848 ofert pracy, które zamieszczono w I kwartale 2010 roku w portalu Pracuj.pl. W zestawieniu wzięto pod uwagę branżę ogłoszeniodawcy i specjalizację poszukiwanego pracownika. Ogłoszenia zamieszczone w serwisie, mogą być przez pracodawców przypisane maksymalnie do dwóch branż i dwóch kategorii.
Źródło: Pracuj.pl