Młodzi autorzy dziesięciu wyróżnionych prac – w tym także zdobywca nagrody głównej – otrzymają laptopy ufundowane przez banki. Do udziału w konkursie zapraszają: organizacja Visa – światowy sponsor ruchu olimpijskiego od 1986 r., Polski Komitet Olimpijski oraz polskie banki i organizacje zrzeszone w Visa Europe. Na zakończenie konkursu, do uczestnictwa w którym zachęca dzieci także mistrzyni olimpijska Otylia Jędrzejczak, kilkadziesiąt najlepszych prac młodych artystów z Polski będzie eksponowanych na wystawie w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
„W tym roku uczniowie mają za zadanie stworzyć przy pomocy ołówka, kredek, pędzla, ale także – po raz pierwszy w historii konkursu – komputera, pracę pokazującą, jak Igrzyska Olimpijskie pomagają jednoczyć ludzi różnych kultur z całego świata” – wyjaśnia Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalna Visa Europe w Polsce. Do konkursu Olimpiada Wyobraźni z Visa zapraszane są dzieci w wieku od 10 do 14 lat; mogą one nadsyłać prace konkursowe do 15 lutego 2008 r.
Autor powinien nadać swojej pracy opisowy tytuł, a w tekście o objętości do 50 słów wyjaśnić, w jaki sposób jego rysunek obrazuje myśl konkursu związaną z hasłem Igrzysk Olimpijskich Pekin 2008, które brzmi: „Jeden świat, jedno marzenie”. Prace, wykonane ręcznie lub komputerowo nie mogą być mniejsze od formatu A4 i większe od formatu A3. Prace, czy to wykonane na papierze, czy też zapisane w postaci pliku JPEG należy wysyłać na adres biura Visa Europe (LIM Center, Al. Jerozolimskie 65/79, 00-697 Warszawa). Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej konkursu, pod adresami: www.visa.pl/konkurs oraz www.NamalujWspolnySwiat.pl .
Dzieci przystępują do konkursu indywidualnie, ich prace mogą być jednak wspólnie nadsyłane przez szkoły, ogniska plastyczne, domy kultury itp. Dla szkoły, z której nadejdzie w jednej przesyłce najwięcej prac, organizatorzy ufundowali dodatkową nagrodę – rzutnik multimedialny do komputera; drugi taki rzutnik otrzyma szkoła, w której uczy się zwycięzca konkursu.
„Komputer towarzyszy nam już od dzieciństwa. Organizatorzy, idąc z duchem czasu, zaproponowali w tej edycji konkursu wykorzystanie programów graficznych, które mogą pomóc tworzyć oryginalne prace plastyczne. Jest to nowe wyzwanie dla dzieci, żeby nie tylko grać i surfować w Internecie, ale także spróbować stworzyć coś w komputerowym programie graficznym” – powiedział przewodniczący jury artysta grafik Andrzej Pągowski, który sam wykorzystuje komputer w swojej twórczości od połowy lat 80-tych. „Pokażcie wspólny świat nie zapominając o tradycyjnych kredkach czy pędzlach, które umożliwiają powstanie unikalnego dzieła, występującego w jedynym takim egzemplarzu w całym kosmosie” – namawia z kolei Edward Lutczyn, drugi artysta plastyk w jury konkursu.
W tegorocznym jury zasiądzie również Otylia Jędrzejczak, zdobywczyni trzech medali olimpijskich w pływaniu na igrzyskach w Atenach, wielokrotna medalistka Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy oraz aktualna rekordzistka świata. W poprzednich edycjach w pracach jury uczestniczyli: przed igrzyskami w Atlancie – pięcioboista Arkadiusz Skrzypaszek, przed Nagano – judoka Paweł Nastula, przed Sydney – chodziarz Robert Korzeniowski, przed w Salt Lake City – mistrzyni karabinka sportowego Renata Mauer, przed igrzyskami w Atenach – Irena Szewińska, a przed igrzyskami w Turynie – Agata Wróbel.
Olimpiada Wyobraźni z Visa nawiązuje do idei twórcy nowożytnych igrzysk barona Pierre’a de Coubertin, który postulował, by dyscypliny artystyczne ponownie znalazły się w programie igrzysk nowożytnych, tak jak to było w antycznej Grecji. Konkurs ma za zadanie upowszechniać poprzez sztukę olimpijskie ideały pokoju, harmonii i porozumienia. Dzieci – zwycięzcy ze swych krajów spotykają się podczas igrzysk, oglądają zawody i spotykają się ze sportowcami. We wcześniejszych edycjach konkursu na świecie udział w konkursie wzięło łącznie już ponad milion dzieci, a w specjalnych programach dla zwycięzców konkursu Olimpiada Wyobraźni z Visa podczas igrzysk uczestniczyło 255 młodych artystów z 44 krajów.
„Gorąco zachęcam dzieci do udziału w konkursie Olimpiada Wyobraźni z Visa, który w tym roku odbywa się pod pięknym hasłem „Namaluj wspólny świat”, tak bliskim olimpijskiej idei porozumienia pomiędzy narodami” – powiedziała Otylia Jędrzejczak, złota i dwukrotnie srebrna medalistka z Aten. „Hasło przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2008 brzmi „Jeden świat, jedno marzenie” a zadanie postawione w konkursie Olimpiada Wyobraźni z Visa wspaniale pobudza wyobraźnię dzieci wokół tych ważnych dla sportowców słów” – wyjaśnił Kajetan Broniewski, dyrektor generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Polskie dziecko już raz zwyciężyło w konkursie ogólnoświatowym w 1998 r. podczas Zimowych Igrzysk w Nagano, gdy praca 11-letniego wówczas Jakuba Hübnera pt. Anioł narciarzy, przedstawiająca szybującego narciarza z anielskimi skrzydłami została uznana w finale konkursu za najlepszą na świecie. Pierwszą zwyciężczynią w polskich edycjach konkursu była Ania Kwiatkowska ze Zgierza k. Łodzi, która pojechała na igrzyska w Atlancie w 1996 r. W ostatniej polskiej edycji pracą pt. Bieg zwyciężyła 11-letnia Anna Maria Motylska z Karpacza, która reprezentowała Polskę na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Turynie.
Organizatorzy przygotowali stronę internetową (adresy: www.visa.pl/konkurs oraz www.NamalujWspolnySwiat.pl. Na stronie zostały szczegółowo przedstawione zasady konkursu, w tym pełen regulamin, z którym powinni się zapoznać wszyscy chcący wziąć udział w konkursie. Na tej stronie będzie można śledzić przebieg konkursu, odwiedzić galerię rysunków i zdjęć z poprzednich edycji oraz ściągnąć konkursowe tapety i wygaszacze ekranu.
Igrzyska Olimpijskie wskrzeszono w 1896 r. w Atenach po wielu wiekach przerwy głównie za sprawą barona Pierre’a de Coubertin, francuskiego propagatora wiedzy i sportu. Organizacja Visa będąca w czołówce światowych partnerów Igrzysk Olimpijskich jest nieprzerwanie od 1986 r. wiodącym sponsorem olimpijskim; jest również partnerem polskiej reprezentacji olimpijskiej.