Open Finance: Dziś PKB w USA. W Polsce zabraknie cementu

WYDARZENIE DNIA

Wydarzeniem dnia jest publikacja wskaźnika wzrostu gospodarczego w USA za I kwartał. Oczekiwania nie są wygórowane – obserwatorzy liczą na 2 proc. wzrost wobec 2,5 proc. w IV kwartale 2006.

Jeśli chodzi o krajowe wydarzenia, to dziś mamy w planach raport GUS o koniunkturze konsumenckiej, coraz więcej spółek publikuje także raporty z wynikami za I kwartał.

Dzisiejsza prasa sporo miejsca poświęca firmie inwestycyjnej Interbrok Investment – jej klienci mogli stracić nawet 0,5 mld PLN. To kolejny (po WGI) żywy dowód na to, że partnerów do inwestycji trzeba wybierać rozsądnie.

Dzisiejsza „Rzeczpospolita” donosi o kolejkach tirów przed cementowniami. Firmy budowlane za wszelką cenę chcą zwiększyć zapasy surowca – boom na materiały budowlane zaczyna przekraczać możliwości producentów, a import jest nieopłacalny.

SYTUACJA NA GPW

Czwartkowe notowania rozpoczęły się po myśli posiadaczy akcji – indeksy w Warszawie zyskiwały ponad 1 proc. w reakcji na nowe rekordy hossy w USA. Optymizm jednak wyparował, gdy okazało się, że chętnych do kupna akcji nie ma zbyt wielu. Przez resztę dnia główne indeksy już tylko się osuwały. W efekcie WIG i WIG20 mają za sobą czwartą spadkową sesję z rzędu – to najdłuższa seria spadków od przełomu lutego i maja, choć ta obecna jest bez porówniania mniej dotkliwa. Mniejsze są także obroty – zarówno od tych oglądanych w czasie zimowej przeceny, jak i od tych z późniejszej fali wzrostów.

Korekta nie musi być głęboka. WIG20 testuje wsparcie na 3560 pkt, a kolejne znajdzie o 160 pkt niżej.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Trudno było się spodziewać, że po tak dobrej sesji jak w środę, kolejny dzień będzie równie pomyślny dla inwestorów w USA. Nie mniej Dow Jones zyskał 0,1 proc., ale już S&P spadł w takim samym stosunku. Spadały akcje producentów materiałów budowlanych, podrożały papier Exxon-Mobil, po dobrych wynikach (9,3 mld USD zysku w I kwartale). Nasdaq zyskał 0,3 proc.

W Brazylii indeks spadł o 1,2 proc., w Argentynie wzrósł o 0,15 proc., a w Meksyku spadł o 0,3 proc.

W Azji spadki – inflacja i produkcja przemysłowa w Japonii spadły bardziej niż oczekiwano. Nikkei spadł o 0,2 proc., Kospi o 0,7 proc., Hang Seng o 0,5 proc.

Shanghai Composite stracił 0,3 proc.

OBSERWUJ AKCJE

Agora – w czwartek po wzroście rynkowej wyceny akcji o ok. 2,8 proc. jeden papier kosztował 44,4 PLN. Ostatnia sesja miała duże znaczenie z technicznego punktu widzenia ponieważ testowany był ważny poziom wsparcia wyznaczony na wysokości ok. 43,8 PLN, który zdołał się obronić. W tych okolicach znajduje się aktualnie średnia cena akcji z 50 dni wyznaczająca średnioterminowy trend i linia łącząca lokalne wierzchołki z połowy stycznia i marca. Wskaźnik MACD znajduje się wprawdzie w obszarze sugerującym sprzedawanie akcji, ale po przecenie szybkiej z niemal 50 PLN, podaż zaczyna się wyczerpywać .

GTC – po czwartej z rzędu obniżce ceny, akcje spółki deweloperskiej kosztowały na koniec o 50 PLN bez jednego grosza. Na początku tygodnia były one warte blisko 7 proc. więcej i tym samym wiarygodny okazał się sygnał sprzedaży wskazany 17 marca przez MACD. Rynek jest obecnie mocno wyprzedany, co oznacza że po znaczącej przewadze sprzedających, w najbliższych dniach popyt, a przynajmniej ten krótkoterminowy, może się ożywić. Najbliższe wsparcie znajduje się na wysokości ok. 49,6-49,8 PLN i spadek ceny poniżej tego poziomu powinien być alarmem dla posiadaczy akcji.

POINFORMOWALI PRZED SESJ©

PGNIG – Zarząd chce wypłacenia dywidendy w wysokości 0,15 PLN na akcję.

Kęty – uzyskały w pierwszym kwartale 286 mln PLN przychodu (wzrost o 28 proc.) i 21,6 mln PLN zysku netto (wzrost o 135 proc.).

Budimex – uzyskał stratę netto 1,6 mln PLN w pierwszym kwartale, wobec 0,87 mln zysku rok wcześniej. Przychody wyniosły 654 mln PLN (wzrost o 36 proc.).

KredytB – zysk netto za pierwszy kwartał wyniósł 81,7 mln PLN (spadł o 7 proc.). Wynik z tytułu odsetek, opłat i prowizji wyniósł 262 mln PLN (2 proc. mniej niż przed rokiem).

Prokom – członek zarządu sprzedał 3.030 akcji o łącznej wartości 522 tys PLN. Od początku marca członkowie zarządu sprzedali 24.030 akcji. Dzisiaj spółka publikuje wyniki za 2006 rok.

Puławy – w trzech ostatnich kwartałach spółka miała 1,6 mld PLN przychodu (wzrost o 7 proc.) i zysk netto 105,5 tys PLN (spadek o 7 proc.). Po trzech kwartałach prognoza zysku na ten rok obrotowy (115,7 mln) została wykonana w 91 proc.

BankBPH – wypłaci dywidendę w wysokości 36,20 PLN na akcję, na którą przeznaczy 84 proc. zysku z 2006 roku.

MCI – BZ WBK AIB TFI sprzedał 53.827 akcji za 16,36 PLN za sztukę. Od końca marca fundusz ograniczył zaangażowanie o 99.162 akcji.

Millennium – członek rady nadzorczej sprzedał 98.811 akcji spółki po cenie 11,00 PLN za sztukę. Od 18 kwietnia sprzedał łącznie 598.811 akcji.

Eurofaktor – podmiot związany z członkiem rady nadzorczej sprzedał 20.000 akcji po średniej cenie 24,40 PLN za jedną.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Sesje w USA nie będą miały większego znaczenia dla inwestorów. Większy wpływ mogą wywrzeć spadki na giełdach azjatyckich, ale tak naprawdę nasz rynek może się przestraszyć głównie swojej własnej słabości w ostatnich dniach. Z dnia na dzień zdaje się topnieć grupa inwestorów myślących o kupnie akcji, a coraz więcej widać realizacji zysków (także w komunikatach samych spółek giełdowych).

Zakładamy, że przed wielką majówką inwestorzy będą realizować zyski także na dzisiejszej sesji. Spodziewamy się umiarkowanego spadku indeksów i przeciętnej aktywności inwestorów.

WALUTY

Przez noc rynek ochłonął po wczorajszych silnych ruchach na głównych parach walut.

Rosnący dolar zatrzymał się na poziomie 1,36 USD za euro i konsoliduje się w tych okolicach w oczekiwaniu na dzisiejsze dane o PKB w Stanach.

Odreagował również jen, który wczoraj stracił 0,8 proc. do dolara i dziś lekko się umocnił, pomimo, że w nocy Bank Japonii podjął decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Powinno to osłabić japońską walutę, jednak spokojna reakcja rynku świadczy, że ta decyzja została zdyskontowana już wczoraj. Tak, czy inaczej, powrót do wzrostowego trendu pary USD/JPY w ciągu dnia jest dużo bardziej prawdopodobny niż jego odwrócenie.

U nas złoty zaczyna słabnąć – kursy są o grosz wyższe niż wczoraj.

SUROWCE

W czwartek złoto było najtańsze od ponad dwóch tygodni i kosztowało 678 USD za uncję. Rano na rynkach azjatyckich trwała przecena kruszcu, po tym jak na rynku walutowym dolar umacniał się kontynuując rozpoczęte dzień wcześniej odbicie od rekordowo niskich poziomów. Dzięki różnicom kursowym amerykańskie akcje stały się atrakcyjne dla inwestorów i większy popyt na nie zmniejsza apetyt na zabezpieczanie ryzyka poprzez kupno złota.

Miedź przełamała krótkoterminowe wsparcie przebiegające na wysokości 3,50 USD za funt. Liczba rozpoczętych budów domów jednorodzinnych w USA okazała się najniższa od 1997 roku, a w tym tygodniu na rynek napływały także inne niepokojące wiadomości z rynku nieruchomości. Branża budowlana jest głównym odbiorcą miedzi, a na wykonie domu zużywa się przeciętnie ok. 400 funtów tego metalu.

Ropa naftowa kosztowała w piątek rano ok. 65 USD za baryłkę.