Open Finance: Dziś posiedzenie ECB, stopy pozostaną bez zmian

WYDARZENIE DNIA

Większość ekonomistów spodziewa się, że Europejski Bank Centralny pozostawi stopy procentowe bez zmian, po tym jak podniósł je przed miesiącem.

Jednocześnie inwestorzy są przekonani, że stopy procentowe w strefie euro wzrosną ponownie w czerwcu, a później także we wrześniu. Przyczyną ma być rozpędzająca się gospodarka unijna, która w tym roku ma szansę rozwijać się szybciej niż amerykańska – takie są przewidywania Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jeśli istotnie tak będzie, byłby to pierwszy taki przypadek od sześciu lat.

Przewidywania dalszego wzrostu stóp procentowych w strefie euro są przyczyną umocnienia wspólnej waluty, która jest najsilniejsza wobec dolara od ponad dwóch lat i rekordowo silna wobec jena i franka szwajcarskiego.

SYTUACJA NA GPW

Wczorajsze notowania przyniosły kolejny wzrost wartości indeksów, które oczywiście ustanowiły nowe rekordy hossy, ale pod pewnymi względami sesja różniła się od poprzednich. Po pierwsze WIG20 szedł szerszym frontem – drożały akcje banków, spółek surowcowych, TVN i Telekomunikacji. Po drugie pod koniec sesji chęć do realizacji zysków była już wyraźna na całym rynku akcji – stąd tak niewielki wzrost wartości indeksów sWIG czy mWIG. Po trzecie wreszcie więcej spółek traciło wczoraj na wartości (150), niż zyskiwało (118).

Bohaterem dnia były akcje spółki Elektrotim, które w dniu debiutu wyceniano o 70 proc. wyżej niż w czasie emisji.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Amerykańskie indeksy traciły wczoraj na wartości, po tym jak inwestorzy dowiedzieli się, że Fed uważa za możliwe dalsze spowolnienie gospodarki bez spadku inflacji. Oznacza to, że stopy procentowe prędko w USA nie zmaleją, a być może nawet wzrosną. Dow Jones spadł o 0,7 proc., podobnie jak S&P i Nasdaq.

W Brazylii indeks giełdowy spadło o 0,5 proc., w Argentynie tylko o 0,05 proc., a w Meksyku o 0,8 proc.

Również na rynkach azjatyckich inwestorzy wystraszyli się zapowiedzi Fed i pozbywali się akcji. Japoński Nikkei spadł o 0,7 proc., a Hang Seng o 0,3 proc. Ale już koreański Kospi zyskał 0,8 proc., tak jak Shanghai Composite.

OBSERWUJ AKCJE

MOL – spółki paliwowe na całym świecie cieszą się zwiększonym zainteresowaniem inwestorów dzięki drogiej ropie naftowej. Na walorach MOL również dostrzegalne jest ożywienie, chociaż obroty wciąż pozostawiają sporo do życzenia. Po udanym ataku na ważny lokalny opór z 330 PLN kurs powędrował wyżej i obecnie stabilizuje się pomiędzy tym poziomem, a 340 PLN za akcję. Wybicie z kilkutygodniowej konsolidacji nastąpiło przy bardzo wysokich obrotach – ok. 240 tys. akcji zmieniło właściciela. Najbliższy opór znajduje się w okolicy 340 PLN za akcję.

PGNiG – w środę akcje podrożały o 1,4 proc. i za jeden papier płacono 4,30 PLN. Silny trend wzrostowy utrzymuje się od początku grudnia, kiedy jedna akcja PGNiG kosztowała o 1,10 PLN mniej niż obecnie. Nie jest to jednak ciągły ruch w górę – kolejne impulsy sprawiają, że zarówno dołki, jak i szczyty, powstają powyżej poprzednich poziomów. Obecnie rozpoczyna się czwarta fala, która może wywindować cenę do nowych rekordów. Należy jednak obserwować siłę podaży powyżej 4,40 PLN, ponieważ w tych okolicach może rozpocząć się realizacja zysków.

POINFORMOWALI PRZED SESJ©

ING Bank Śląski – agencja ratingowa Fitch podniosła rating indywidualny dla banku z „C/D” do „C” oraz rating krótkoterminowy z „F1” do „F1+”.

Energopol – dwie osoby posiadające dostęp do informacji poufnych sprzedały łącznie ponad 17 tys. akcji po cenie z przedziału 39,10-43,09 PLN za sztukę.

MCI – fundusze Lukas zarządzane przez BZ WBK AIB TFI sprzedały 67 tys. akcji po 16,91 PLN za sztukę.

Jago – Park Bronisze, spółka kontrolowana przez Elżbietę Sjöblom, kupił ok. 150 tys. akcji Jago, zwiększając zaangażowanie z 5,28 proc. udziału w kapitale zakładowym spółki do 6,27 proc.

Lentex – Krzysztof Moska posiadający dotychczas 13,38 proc. akcji zwiększył stan posiadania o ok. 190 tys. szt. i kontroluje obecnie 15,13 proc. akcji spółki Lentex.

Qumak Sekom – zysk netto spółki wzrósł w 2006 r. do 4,73 mln PLN z 3,18 mln PLN przed rokiem, natomiast przychody ze sprzedaży zwiększyły się do 163 mln PLN ze 114 mln PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Inwestorzy w Warszawie już pod koniec wczorajszej sesji realizowali zyski, widząc jak rozpoczynają się notowania w USA. Dlatego w pewnym sensie spadki na giełdach amerykańskich zostały już uwzględnione w kursach akcji. Jednak reakcja rynków azjatyckich i po prostu chęć realizacji zysków, może dziś wspierać podaż, zwłaszcza w odniesieniu do akcji małych i średnich firm.

Jeśli chodzi o WIG20, to indeks może być ratowany przez KGHM, ponieważ miedź znowu drożeje, nie powinien to być jednak długotrwały efekt, bo kontrakty na miedź dotarły do poziomów oporu. Zresztą przez dwa miesiące podrożały już o 50 proc. i raczej należy spodziewać się ich korekty niż dalszej dynamicznej zwyżki.

Tak czy inaczej – spodziewamy się spadku „małych WIG-ów” i zejścia WIG20 w okolice 3550 pkt w perspektywie dwóch najbliższych sesji.

WALUTY

W czwartek rano euro ponownie umacnia się wobec dolara, ponieważ inwestorzy spodziewają się kilku „jastrzębich” zapowiedzi ze strony prezesa Europejskiego Banku Centralnego na konferencji prasowej po posiedzeniu rady ECB.

Euro umacnia się także wobec franka szwajcarskiego i jena, co nie pozostaje bez wpływu na rynek złotego.

Dziś rano frank wyceniany jest na 2,333 PLN, a więc szwajcarska waluta wciąż szuka dna spadku trwającego od końca marca. Dolar przełamał poziom 3,85 PLN i tym samym jest najtańszy od 10 lat. Euro z kolei utrzymuje się w okolicach 3,83 PLN.

SUROWCE

Ropa naftowa zareagowała na dane o stanie zapasów energii w USA lekkim wzrostem i baryłkę wyceniono w środę na ok. 62 USD. Rezerwy surowca wzrosły bardziej niż oczekiwano do 333,4 mln baryłek, dzięki czemu cena nie zmieniła się znacząco w stosunku do notowań z początku tygodnia. W najbliższych dniach kluczowym czynnikiem będzie stopień wykorzystania mocy przerobowych przez rafinerie, który w ostatnim tygodniu wzrósł do najwyższego poziomu od trzech miesięcy (88,4 proc.). Wysoki popyt na benzynę w sezonie letnim sprawił, że w czerwcu ubiegłego roku rekord wyniósł 93,8 proc.

Cena miedzi osiągnęła w środę najwyższy poziom od września 2006 r. – jeden funt wyceniano na 3,578 USD.

Uncja złota kosztowała, podobnie jak we wtorek, 682 USD.