Open Finance: Fed – Ryzyko inflacji spada

WYDARZENIE DNIA

Zgodnie z oczekiwaniam Komitet Otwartego Rynku (FOMC – odpowiednik RPP) nie zmienił stóp procentowych w USA. W komunikacie zaznaczono, że ryzyko wzrostu inflacji spadło.

Na ten komunikat czekali inwestorzy. Zaraz po jego publikacji indeksy giełd amerykańskich ruszyły w górę, bo daje on nadzieję na obniżki stóp procentowych. Obecnie inwestorzy z rynku kontraktów terminowych na stopę procentową dają aż 44 proc. szans na spadek stóp jeszcze w I półroczu (przed komunikatem było to 26 proc.). Indeks S&P wzrosł o 1,7 proc. i był to najsilniejszy wzrost tego indeksu od czerwca ubiegłego roku.

Bardzo mocno spadł natomiast dolar. Euro wyceniane jest na 1,3370 USD – najwyżej od grudnia 2006 roku.

SYTUACJA NA GPW

Inwestorzy w Warszawie nie czekali na wieczorny komunikat FOMC z kupnem akcji. WIG20 zaliczył wzrost o 1,2 proc. przy obrotach przekraczających 1 mld PLN i była to piąta wzrostowa sesja na ostatnich sześć. WIG20 znalazł się powyżej 3400 pkt po raz pierwszy od 27 lutego (rozpoczęcia korekty spadkowej). Po wzroście o 1,2 i 2,0 proc. historyczne rekordy notowań pobiły indeksy mWIG40 i sWIG80.

Najbardziej rynkowi pomogła 4,7-proc. zwyżka akcji PKO BP, które mają największy wpływ na kształtowanie WIG20. Rekorodwy poziom notowań osiągnęły akcje PGNiG oraz BRE (w trakcie sesji), a papiery Agory, które podrożały o 4,6 proc. są najdroższe od maja ubiegłego roku.

Wygląda na to, że rynek zapomniał już o korekcie z początku miesiąca i może szykować się do powrotu na szczyt hossy.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Komunikat FOMC zdominował dzisiejsze doniesienia z giełd światowych, ale nie ma się co dziwić. To po publikacji komunikatu w górę ruszyły indeksy giełdowe. Dow Jones wzrósł o 1,3 proc., a S&P o 1,7 proc. i obydwa indeksy są najwyżej od 27 lutego. Nasdaq wzrósł o 2 proc. i także jest na najwyższym poziomie od początku miesiąca.

Decyzję Fed świętowano też na rynkach Ameryki Południowej – w Brazylii indeks wzrósł o 2,7 proc. – brakuje jeszcze 2 proc. do rekordu wszech czasów. W Argentynie wzrost indeksu sięgnął 2,1 proc., a w Meksyku 3 proc.

Pod presją kupujących znalazły się także parkiety azjatyckie. Nikkei zyskał 1,5 proc.,Kospi 0,4 proc., a Hang Seng 0,7 proc. Shanghai Composite wzrósł o 0,45 proc.

OBSERWUJ AKCJE

Agora – akcje spółki były w czwartek najdroższe od maja 2006. Inwestorzy płacili za jeden papier 45 PLN, czyli o 4,7 proc. więcej niż dzień wcześniej. Otwarcie sesji z luką hossy nastąpiło powyżej ostatnich szczytów z połowy stycznia i marca br. Dwudziestodniowa średnia krocząca odbiła się od średnioterminowej linii trendu – podobne ułożenie średnich było dobrym momentem do zakupów w listopadzie, kiedy spadkowy trend zaczął się odwracać.

Netia – znajduje się w trendzie spadkowym od października 2006, kiedy za jedną akcję płacono ok. 5,50 PLN. W czwartek obserwowaliśmy dalszy ciąg testowania ważnego poziomu wsparcia przebiegającego na wysokości 4,15 PLN za akcję. W tych okolicach inwestorzy są coraz mniej skłonni do pozbywania się walorów, a rynek znalazł się w obszarze wyprzedania, co może zachęcić spekulacyjny popyt. Wskaźnik MACD jest o krok od zasygnalizowania kupna akcji.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

BZ WBK – udzieli kredytów na zakup i wykonanie nieruchomości przez 11 podmiotów o wartości ok. 97 mln PLN. Osoba zarządzająca kupiła 8700 akcji po 236,95 PLN za sztukę.

Bank BPH – miał w 2006 r. 1,27 mld PLN zysku netto przypadającego na akcjonariuszy wobec 1,03 mld PLN przed rokiem.

Bank Pekao – miał w 2006 r. 1,79 mld PLN zysku netto wobec 1,53 mld PLN przed rokiem.

TVN – Wiesław Rozłucki zastąpi na stanowisku członka rady nadzorczej Jana Zielińskiego

Bioton – zwiększył o 10 mln USD limit pożyczki udzielonej spółce zależnej Bioton Wostok. Łącznie wartość pożyczki wyniesie ok. 87,4 mln PLN

Żurawie – zakup 31 żurawi wieżowych od włoskiego dostawcy, na który spółka pozyskała środki z emisji akcji na GPW, zostanie sfinalizowany do września 2007, czyli o 12 miesięcy szybciej niż planowano. Spółka odebrała już 11 sztuk zamówionych żurawi wieżowych.

Prochem – wypłaci 1 PLN dywidendy na akcję. Spółka planuje uzyskać w 2007 r. 270 mln PLN przychodów ze sprzedaży oraz 11 mln zysku netto.

Gino Rossi – spółka powołała firmę zależną Gino Rossi Denmark, która będzie rozwijać sieć sprzedaży detalicznej i hurtowej w Danii.

Bytom – Investors TFI zwiększył udział w spółce z 4,75 proc. do 7,15 proc.

Fota – zwarła umowę z firmą Robert Bosch na dostawę części zamiennych do pojazdów, akumulatorów oraz wyposażenia warsztatowego za 26 mln PLN

PROGNOZA GIEŁDOWA

Nasza giełda już wczoraj – nieco niespodziewanie – ruszyła w górę nie czekając na komunikat FOMC. Dlatego można przyjąć, że część tej optymistycznej reakcji, którą widać na rynkach całego świata, mamy już zdyskontowaną.

WIG20 ma przed sobą nie lada zadanie – sforsowanie luki bessy z końca lutego, która rozpościera się między 3428-3469 punktów. Po tym jak w ciągu sześciu dni indeks zyskał już 250 punktów, może być trudno o dalszą wspinaczkę.

Zwłaszcza, że wcześniejsze zwyżki przeprowadzono przy relatywnie niewielkich obrotach – niewielu inwestorów zdążyło kupić akcje.

Jeśli jednak miałby nastąpić dziś euforyczny wzrost, będzie to dobra okazja do realizacji krótkoterminowych zysków, ponieważ prawodpodobieństwo sforsowania luki bessy bez przygotowania (okresu konsolidacji) jest niskie.

Przed dzisiejszą sesją zakładamy wzrost WIG20 w pierwszej części notowań, ale zakładamy, że zostanie on powstrzymany w obszarze luki bessy.

WALUTY

Po opublikowaniu komunikatu FOMC euro podrożało do 1,3380 USD – najwyższego poziomu od prawie dwóch lat. Dziś rano presja na euro jest słabsza, ale pojawia się wiele opinii, że euro może podrożeć nawet do 1,35-1,37 USD, ponieważ amerykański bank centralny nie będzie już podnosił stóp, a europejski zaledwie wczoraj dał do zrozumienia, że cyklu podwyżek jeszcze nie zakończył.

Jen niemal nie zmienił wartości wobec euro i dolara, a w Japonii mówi się, że jen może zacząć drożeć o ile potwierdzą się pogłoski o wzroście cen nieruchomości, które taniały przez ostatnie 15 lat.

Zmiany na światowym rynku mają swoje przełożenie na złotego – dolar spadł do 2,89 PLN, euro kosztuje 3,866 PLN, a frank 2,39 PLN.

SUROWCE

W lutym Chiny uzupełniły magazyny o 152 tys. ton miedzi z zagranicy, co oznacza miesięczny wzrost importu o ponad 12 proc. Cena miedzi uwzględnia w dużej mierze rosnący popyt – w zeszłym tygodniu miedź podrożała o ponad 8,2 proc. Inwestorzy po takim gwałtownym wzroście są mniej skłonni do zakupu surowca twierdząc, że rezerwy zgromadzone przez największego konsumenta metali przemysłowych wystarczą do pokrycia potrzeb przedsiębiorstw w najbliższym czasie i dalsze zakupy mogą być nieco odroczone w czasie. W środę płacono 302 USD za jeden funt metalu.

Baryłka ropy naftowej kosztowała 59,6 USD, czyli o 0,5 proc. mniej niż dzień wcześniej. Kończy się okres prac konserwacyjnych w rafineriach i po mroźnym okresie zimowym produkcja nastawiona będzie głównie na benzynę. Amerykanie zużywają jej najwięcej podczas sezonu urlopowego, którego szczyt – na rynku paliw – przypada na koniec maja.

Złoto wyceniano w ok. 660 USD za uncję. Coraz więcej inwestorów rozważa inwestycję w metale szlachetne po tym, jak dolar amerykański osłabia się wobec euro najbardziej od dwóch lat.