Open Finance: Indsajderzy mniej aktywni

WYDARZENIE DNIA

W maju osoby posiadające dostęp do informacji poufnych kupiły akcje o wartości 71 mln PLN, a sprzedały papiery za 105 mln PLN.

To kolejny miesiąc, w którym przewagę mają insiders decydujący się na sprzedaż akcji kierowanych przez siebie spółek. Od początku roku dokonano transakcji sprzedaży walorów o wartości prawie 1,2 mld PLN, przy czym w ostatnich dwóch miesiącach wartość tych transakcji spada (w kwietniu było to 168 mln a w marcu 412 mln PLN).

Całkiem prawdopodobne, że nasilone transakcje sprzedaży na początku roku były dokonywane ze względów podatkowych. Transakcje sprzedaży w maju dotyczyły często banków i akcji spółek budowlanych. Na zakupy najwięcej wydali insiderzy z NFI BBI Capital i NFI Midas.

SYTUACJA NA GPW

Poniedziałkowe notowania przyniosły wzrost indeksów, który był możliwy głównie dzięki dobremu zachowaniu giełd amerykańskich jeszcze w piątek. O tym jak bardzo koniunktura na GPW jest uzależniona od tego co dzieje się przy Wall Street niech świadczy fakt, że w ostatniej godzinie notowań – kiedy giełdy w USA już pracowały – doszło u nas do realizacji zysków i spadku WIG20 przy wysokich obrotach. Nie było ku temu innej przyczyny niż tylko obawa przed pogłębieniem korekty w USA. Jednak tylko segment blue chips jest tak dalece zależny od koniunktury światowej.

Indeksy sWIG i mWIG zyskały wczoraj po 2,2 proc., choć przy niskich obrotach, których spadek jest coraz bardziej zauważalny.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Wczorajsza sesja na giełdach amerykańskich przebiegła spokojnie. Przy małych wahaniach i niewielkich obrotach indeks S&P zyskał 0,1 proc., a Dow Jones pozostał na poziomie z poprzedniego dnia. Niska aktywność na ostatnich sesjach niepokoi o tyle, o ile obroty podczas ostatnich spadków były duże i rosły, co może sugerować, że czeka nas druga fala spadków. Czy będzie miała miejsce zależy w dużej mierze od danych publikowanych w drugiej części tygodnia.

Na giełdach w Azji przeważały lekkie spadki. Nikkei stracił 0,4 proc., a Hang Seng 0,3 proc. Rosły natomiast indeksy Shanghai Composite i Shanghai B-shares, które do 8:00 rano zyskały odpowiednio 1,2 proc. i 1,7 proc.

OBSERWUJ AKCJE

KGHM – wydawało się, że po wybiciu z bazy 29 maja, będziemy świadkami drugiej fali wzrostów, która doprowadzi kurs spółki do ustanowienia historycznego maksimum. Jednak nastroje inwestorów zostały ochłodzone przez decyzję przeznaczenia całego zysku z ubiegłego roku na dywidendę dla akcjonariuszy. W jej wyniku kurs nie poradził sobie z poziomem 120 PLN i zjechał 8 proc. niżej. Niepokoić może fakt, że odbyło się to przy dużych obrotach. Wydaje się jednak, że przy 17 PLN dywidendy na akcję za ubiegły roku i podobnych perspektywach na kolejny rok, kurs nie powinien spaść zbyt nisko.

Getin – po czterech spadkowych sesjach, które przeceniły spółkę o 10 proc., wydaje się że jest potencjał do wzrostów. Po pierwsze, wspomniany ruch miał miejsce przy małych i malejących obrotach, a po drugie, kurs obronił się na poziomie 15,30 PLN, czyli wsparciu Fibonacciego (61,8 proc. zniesienia wzrostowej fali z połowy maja). Co więcej, zmniejsza się dywergencja na MACD, który może wygenerować na najbliższych sesjach sygnał kupna.

POINFORMOWALI PRZED SESJ©

TIM – zarząd spółki podniósł prognozę zysku na ten rok do 45 mln PLN netto (o 5 mln więcej), a zysk z działalności operacyjnej do 60 mln PLN (z 50 mln PLN). Przychody mają wynieść 570 mln PLN (bez zmian).

Projprzem – ING TFI dokupiło akcji spółki i posiada obecnie 14,21 proc. kapitału zakładowego wobec 10,9 proc. przed zwiększeniem zaangażowania.

Centrostal Gdańsk – fundusze zarządzane przez Opera TFI sprzedały akcje firmy zmniejszając zaangażowanie z 5 proc. do 4,24 proc.

Erbud – zbuduje Centrum Odnowy Biologicznej w Szczecinie na zmówienie spółki Pazim. Wartość kontraktu wynosi 5,6 mln PLN, a termin realizacji ustalono na koniec października.

Energomontaż-Północ – zawarł umowę z norweską firmą Vetco Abel na wykonanie elementów konstrukcji platformy do załadunku tankowców. Wartość kontraktu wynosi 2,3 mln EUR.

MOL – prace badawcze prowadzone w regionie wspólnie z Magyar Horizont Energia doprowadziły do odkrycia trzeciego źródła gazu na Węgrzech. Jeszcze w tym roku rozpocznie się eksploatacja źródeł z dwóch wcześniejszych odwiertów. Ponadto firma Firthlion Ltd. poinformowała o przekroczeniu progu 5 proc. i posiada 5,26 proc. głosów. Firthlion należy do Kafijat Zrt., która w maju kupowała akcje MOL

Żurawie Wieżowe – podpisały umowę ze spółką Skanska na dostawę i obsługę 3 żurawi na budowie w Warszawie. Wartość kontraktu, który zostanie wykonany do końca roku wynosi 1,3 mln PLN. Jednocześnie spółki przewidują kontynuację umowy w przyszłych latach o wartości nie mniejszej niż 2,5 mln PLN.

Prokom – członek zarządu sprzedał 10.295 akcji o łącznej wartości 1,59 mln PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Szykuje się spokojniejsza sesja. Z rynków światowych nie płyną żadne silniejsze impulsy, które mogłyby przechylić szalę rynku. W USA nie wydarzyło się nic wielkiego i nadal możliwa jest i kontynuacja korekty i jej zakończenie (analiza techniczna jest za kontynuacją), rynek walutowy jest stabilny, podobnie jak i surowcowy.

Inwestorzy zostają więc sami ze swoimi myślami – kto wie, może tak dzień da czytelniejszą odpowiedź na pytanie o przyszłe losy rynku niż sesje, których przebiegiem rządzi harmonogram publikacji danych makro. Ale dziś takich danych nie będzie.

Spodziewamy się spokojnej sesji i zmniejszonej aktywności inwestorów.

WALUTY

Od trzech dni na rynku walutowym obserwowaliśmy umocnienie dolara wobec euro – we wtorek rano nastąpił zwrot i kurs EURUSD zbliżył się do poziomu 1,337 . Perspektywa podwyżek w strefie euro jest jednak znacznie pewniejsza niż w USA, dlatego najbliższe dni mogą przynieść powrót do długoterminowej wyprzedaży dolara.

W poniedziałek złotówka dalej się osłabiała wobec dolara osiągając kurs 2,869. Natomiast względem europejskiej wspólnej waluty spadek nie był już tak znaczący i EURPLN kończył dzień w okolicy piątkowych poziomów. Inwestorzy wyraźnie oczekują na dane makroekonomiczne – szczególnie te o inflacji, które pokażą w jakim stopniu bank centralny realizuje swoje cele.

SUROWCE

Po przecenie z ostatniego tygodnia, metale szlachetne powoli odrabiają straty. Złoto i srebro zyskały po 1 proc. i uncje tych metali kosztują odpowiednio 655 USD i 13,25 USD. Poza odbiciem po dużym ruchu, przyczyną wspomnianych wzrostów są również spekulacje na temat zwiększonego zapotrzebowania na złoto wśród jubilerów, którzy odpowiadają, za 75 proc. popytu na ten kruszec.

Zyskuje również ropa, po ostatnich spadkach wywołanych zapowiedziami ograniczenia dostaw do Azji przez OPEC oraz przewidywanym spadkiem zapasów w Stanach. Dziś rano za baryłkę Brenta płacono w Londynie 69,40 USD. Dane dotyczące tygodniowej zmiany zapasów paliw zostaną podane w środę i rynek spodziewa się ich spadku, w związku z nadchodzącym latem i zwiększoną produkcją w rafineriach.

Miedź zachowuje się spokojnie, po wczorajszym silnym wzroście o 3 proc. spowodowanym ryzykiem strajków w chilijskich kopalniach. Tona tego surowca kosztuje w Londynie 7.384 USD.