Open Finance – Majowy handelek

Obroty akcjami „blue chipów” nieznacznie przekroczyły 0,7 mld złotych, z czego najwięcej (177 mln PLN) przypadło na KGHM, która drożała o ponad 2 proc. dzięki rekordowym cenom miedzi na światowych rynkach. Spółka ogłosi w piątek wyniki za I kwartał, a analitycy oczekują zysku w granicach 800 mln złotych. Firma ma też ogłosić nowe i wyższe prognozy zysków na ten rok i będzie to zapewne element ważniejszy niż zawartość samego raportu kwartalnego. A ponieważ KGHM ma wielki wpływ na WIG20, tym samym ta informacja stanie się istotna dla całego rynku.

Na szerokim rynku więcej było spółek drożejących (123) niż tracących na wartości. WIRR zyskał aż 3,3 proc. i ustanowił nowy rekord notowań. Czy indeks małych spółek jest jednak w stanie pociągnąć za sobą cały rynek – to już osobna sprawa. Akcje aż jedenastu firm (z wyjątkiem Lenteksu, wszystkie o niewielkiej kapitalizacji) podrożały dziś o 10 proc. lub więcej (najwięcej zyskał Drozapol – ponad 26 proc.). Większych spółek możemy poszukać w grupie spadkowiczów. Jednak zarówno 6,6-proc. spadek notowań Impexmetalu jak i 3,6-proc. zniżka Agory nie zostały poparte zwiększoną wartością transakcji. Na całym rynku akcji wartość obrotów spadła poniżej miliarda złotych.

Na europejskich rynkach akcji przeważały dziś wzrosty, najbardziej skorelowany z nami indeks giełdy węgierskiej zyskał 0,8 proc. Nieźle rozpoczęły się też notowania w USA (od niewielkich wzrostów), jednak te sesje nie będą miały dla nas większego znaczenia, bo kolejna sesja w Warszawie odbędzie się w czwartek. Dopiero przebieg środowych notowań może mieć przełożenie na polski rynek.

Tymczasem złoty mocno zyskuje na wartości. Cena dolara spadła do zaledwie 3,03 PLN. Po części to zasługa umacniającego się euro wobec dolara, a po części niskiej płynności naszego rynku w specyficznym tygodniu przerywanym świętami. Kurs „zielonego” mógł zostać zbity jednym większym zleceniem. Ile naprawdę warty jest dolar przekonamy się więc najwcześniej w czwartek. Kurs euro spadł dziś do wartości 3,83 PLN, a franka szwajcarskiego do 2,45 PLN.