Open Finance: Oczekiwanie na Fed

WYDARZENIE DNIA

Dziś Komitet Otwartego Rynku (FOMC – odpowiednik naszej RPP) podejmie decyzje co do stóp procentowych w USA. Choć nikt nie oczekuje zmiany stóp będzie to najważniejsze wydarzenie tygodnia.

Inwestorzy sporo sobie obiecują po komunikacie, który zostanie wydany po posiedzeniu Komitetu. Spodziewają się w nim znaleźć zapowiedź złagodzenia polityki monetarnej – przejście z restrykcyjnej to neutralnej retoryki, co pozwoliłoby myśleć o obniżce stóp procentowych w drugiej połowie roku. Miałoby to pomóc w ożywieniu gospodarki, która wykazuje coraz liczniejsze objawy spowolnienia.

Komunikat zostanie wydany już po zamknięciu rynków europejskich, dlatego na faktyczną reakcję przyjdzie czas jutro i w piątek. Dziś tylko inwestorzy z USA będą mieli okazję zareagować na treść komunikatu, ale do tej pory można spodziewać się względnie spokojnego przebiegu notowań na świecie.

SYTUACJA NA GPW

Wtorkowa sesja miała charakter korekcyjny. Po czterech dniach wzrostu WIG20 przyszedł czas na zatrzymanie zwyżki i chwilę wytchnienia. Obroty były skromne (700 mln PLN dla WIG220) i potwierdzają korekcyjny charakter sesji. Inwestorzy dowiedzieli się także, że zarząd KGHM zgodził się na wypłatę 7 PLN na akcję dywidendy z 2006 r. (wcześniej mówiono nawet o 14 PLN) a także o planach PKO BP, które na dywidendę chce przeznaczyć 98 groszy na akcję. Obydwie spółki traciły na wartości.

Płytka korekta stała się także udziałem indeksów mWIG40 i sWIG80, które jednak na koniec notowań zdołały wyjść na plus i poprawić rekordowy poziom notowań z poniedziałku. Wciąż widoczny jest optymizm co do wyników spółek o małej i średniej kapitalizacji, które mogą się poprawiać na fali rozpędzonej gospodarki.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

We wtorek indeksy giełd amerykańskich nadal rosły dzięki lepszym od oczekiwanych danym z rynku nieruchomości (wzrosła liczba budów nowych domów), a także dzięki spekulacjom o kolejnym fuzjom. Mówi się o przejęciu Palm przez Motorolę, która ubiegła w tym działaniu Nokię. Dow Jones wzrósł o 0,5 proc., S&P o 0,6 proc., a Nasdaq o 0,6 proc.

Indeks giełdy brazylijskiej wzrósł o 1,5 proc. i znalazł się najwyżej od 27 lutego. W Buenos Aires indeks wzrósł o 0,5 proc., a w Meksyku o 1,9 proc. (także najwyżej od lutego).

Japońska giełda dziś nie pracowała, koreański Kospi spadł o 0,1 proc., a Hang Seng zyskał 0,9 proc. i był to jego czwarty z rzędu wzrost. Shanghai Composite wzrósł o 0,8 proc.

OBSERWUJ AKCJE

BRE Bank – po raz kolejny w tym roku akcje poprawiły rekord cenowy. We wtorek po wzroście o 1,3 proc. jeden papier kosztował 440,5 PLN. BRE Bank jest jedną z nielicznych dużych spółek, którym udało się uchronić przed silniejszą przeceną podczas ostatniej korekty. Przełamanie oporu przebiegającego na wysokości 440 PLN nastąpiło po pojawieniu się sygnału kupna na MACD. Droga w górę wydaje się otwarta, chociaż szybkie wskaźniki pokazują stan wykupienia rynku.

Gino Rossi – podczas wtorkowej sesji nastąpiło wybicie kursu w górę z konsolidacji trwającej od grudnia. Najpierw padł poziom 21,5 PLN za akcję, gdzie ostatnie wierzchołki wyznaczyły opór, a następnie kolejny poziom 23,4 PLN. Wysoki, jak na tą spółkę, wolumen obrotu potwierdza przewagę byków. Jako mocne wsparcie powinno w najbliższym czasie działać 22 PLN.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Agora – fundusz Julius Baer International Equity Fund zwiększył zaangażowanie na WZA do 5,35 proc. głosów

Hutmen – miał w lutym 2007 przychody ze sprzedaży na poziomie 120,4 mln PLN, co oznacza wzrost o 18 proc. w stosunku do lutego 2006

ABG – Pioneer Pekao Investment Management po nabyciu akcji spółki posiada prawo do 5,12 proc. głosów na WZA

Gino Rossi – spółka w okresie styczeń – luty 2007 r. osiągnęła 25,2 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży i są one wyższe od wypracowanych w analogicznym okresie roku poprzedniego o 42,72%.

PBG – wykona instalację do osuszania gazu dla norweskiej spółki za 1,13 mln EUR

Techmex – Millenium TFI zwiększyło zaangażowanie do 10,1 proc.

Dom Development – dwie osoby nadzorujące sprzedawały akcje spółki: 20 tys. akcji po 172,1 PLN za szt. oraz 2 tys. akcji po 173,1 PLN

PEP – osoba posiadająca dostęp do informacji poufnych nabyła 30,7 tys. po cenie z przedziału 20,61-22 PLN

Sfinks – AIG OFE sprzedał akcje spółki i posiada obecnie 4,51 proc. wobec wcześniejszych 5,08 proc.

Hoop – prezes sprzedał 600 tys. akcji spółki po 30 PLN za szt. w ramach realizacji fuzji z Kofola Holding, o której informowano 13 marca.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Ponieważ światowe rynki finansowe chwilowo wstrzymują oddech przez wieczornym komunikatem Fed, nie ma powodu, by oczekiwać jakichś wielkich zmian na naszym rynku.

Spodziewamy się więc dziś bardzo spokojnej sesji, która wpisze się w scenariusz konsolidacji po wcześniejszych wzrostach. Im dłużej ta konsolidacja potrwa tym pewniejsze będzie późniejsze z niej wybicie, a co istotne także więcej inwestorów może nabrać przekonania, że gwałtowne spadki prorokowane jeszcze kilka dni temu, mogą nie nadejść.

Choć spodziewamy się kilku spokojniejszych dni nadal mamy pozytywne nastawienie do rynku akcji.

WALUTY

Dzisiejszy poranek nie przynosi zbyt dużych zmian na rynku walutowym. Jen jest nieznacznie słabszy wobec euro i dolara, a wspólna waluta wyceniana jest na 1,33 USD – tyle samo już od kilku dni. Inwestorzy nie będą raczej chcieli podejmować ważniejszych decyzji dopóki nie poznają treści komunikatu Fed po posiedzeniu w sprawie stóp procentowych, ale nastąpi to dopiero wieczorem.

Także na naszym rynku dzień zapowiada się spokojnie. Dziś rano dolar wyceniany jest na 2,91 PLN, euro na 3,87 PLN, a frank szwajcarski na 2,40 PLN.

SUROWCE

Na rynkach surowcowych obserwowaliśmy we wtorek uspokojenie nastrojów. W ostatnich dniach ceny miedzi i złota osiągnęły lokalne szczyty. Miedź kosztowała 303 USD za funt, a za uncję złota płacono 660 USD. W kręgu szczególnych zainteresowań inwestorów w środę znajdą się przede wszystkim dane o zapasach energetycznych podawane przez Departament Energii USA. Cyfry te pokazują bowiem w jakim stopniu Stany są przygotowane do szczytu sezonu paliwowego, który przypada na zbliżający się okres letni. Analitycy oczekują, że rezerwy paliwa mogły zostać uzupełnione w ostatnim tygodniu, po tym jak przez ostanie pięć tygodni z rzędu kurczyły się. Za baryłkę płacono we wtorek rano 59,5 USD.