Gazeta Wyborcza powołując się projekt ustawy o budownictwie społecznym podała, że rząd zamierza przedłużyć na czas nieokreślony zapisy ustawy o zwrocie VAT.
Zgodnie z obowiązującym prawem obecna ulga budowlana wygasałaby z początkiem przyszłego roku, a budujący domy tzw. systemem gospodarczym nie mogliby już dłużej ubiegać się o zwrot podatku VAT od materiałów budowlanych, a ściślej od różnicy między stawką 7 i 22 proc. W nowym projekcie ustawy o budownictwie społecznym rząd przywraca im takie prawo i to bezterminowo. Może to skutkować zmniejszeniem popytu na materiały budowlane, bo wiele osób gromadzi materiały, aby „załapać się na ulgę”.
Projekt ustawy zawiera także definicje budownictwa społecznego, która obejmuje 7-proc. stawkę VAT na mieszkania o powierzchni do 120 m2 i domy do 220 m2.
SYTUACJA NA GPW
Poniedziałkowa sesja nie była już tak udana dla inwestorów jak dwie poprzednie – na jedną drożejącą akcję przypadły prawie dwie taniejące. W efekcie spadały indeksy małych i średnich firm – mWIG stracił 0,8 proc., a sWIG 0,55 proc. Spadła także wartość przeprowadzonych transakcji.
Utrzymało się za to zainteresowanie akcjami dużych spółek – dzięki bankom i spółkom paliwowym WIG20 zyskał 0,2 proc. Była to czwarta sesja z rzędu, kiedy WIG20 zyskiwał na wartości.
Zaniepokojenie może budzić wielkość transakcji, które na całym rynku podliczono na 1,7 mld PLN. Wskaźniki techniczne – zwłaszcza mWIG i sWIG – są mocno wykupione i sugerują przegrzanie rynku.
GIEŁDY ZAGRANICZNE
Mimo niewielkich spadków na początku notowań, indeksy giełd amerykańskich zdołały zakończyć sesję wzrostami. Dow Jones zyskał 0,06 proc., a S&P 0,2 proc., tak samo zachował się Nasdaq. Nastroje przy Wall Street nadal są dobre – wczoraj rynek nie potrzebował dla ich podtrzymania danych makro.
W Brazylii indeks spadł o 0,3 proc., w Argentynie o 0,4 proc., a w Meksyku wzrósł o 0,5 proc.
Nikkei zyskał 0,45 proc. dzięki akcjom spółek paliwowych po wzroście cen ropy. Kospi wzrósł o 0,3 proc., a Hang Seng o 0,7 proc., dzięki dobrej końcówce notowań.
Shanghai Composite wzrósł o 2,6 proc., po wczorajszym spadku o ponad 8 proc. Emisję akcji zapowiedział największy broker w kraju i jego akcje podrożały o ponad 6 proc.
OBSERWUJ AKCJE
PKN Orlen – początek tygodnia z pewnością był udany dla posiadaczy akcji koncernu PKN Orlen – po wzroście kursu o 1,2 proc. papiery były najdroższe od grudnia 2006r. Jedną akcję wyceniano na koniec dnia na 51,1 PLN, ale warto również zwrócić uwagę na wysokie obroty (posiadaczy zmieniło ponad 3,1 mln szt. akcji) Układ średnich kroczących sugeruje, że dobiega końca trwający od ponad roku trend spadkowy, ale jeżeli opór z wysokości 52,5 PLN okaże się zbyt silny do pokonania dla byków, należy liczyć się z powrotem w okolice 48 PLN.
Bioton – wysoka aktywność inwestorów z końca ubiegłego tygodnia może zapowiadać zbliżający się koniec przeceny, która w ciągu kilku miesięcy sprowadziła cenę akcji z 3,20 PLN poniżej poziomu 2 PLN za akcję. Ostatnie dwie sesje przyniosły wprawdzie spadek kursu, ale miał on miejsce przy znacznie mniejszych obrotach, co jest naturalnym scenariuszem przy wybiciu z trendu. Poziom 2 PLN za akcję w dalszym ciągu jest najbliższym oporem, ale więcej dowiemy się z zachowania kursu w okolicach 2,10 PLN za akcję, gdzie przebiegają wierzchołki rozpoczętej w kwietniu konsolidacji.
POINFORMOWALI PRZED SESJ©
MOL – spółka podała wstępne wyniki za pierwszy kwartał. Przychody wyniosły równowartość 7,74 mld PLN (spadek o 35 proc.), a zysk netto równowartość 898 mln PLN (spadek o 51 proc.).
PKN Orlen – przedstawił strategię integracji spółki zależnej Mazeikiu Nafta, dzięki której litewska spółka w 2012 roku będzie miała EBITDA na poziomie od 700-727 mln USD. Nakłady inwestycyjne do 2012 roku wyniosą 1,6 mld USD.
BRE Bank – osoba zobowiązana poinformowała o sprzedaży 11.218 akcji o łącznej wartości 5,75 mln PLN.
TU Europa – zawarł umowę z Lucas Bankiem na oferowanie ubezpieczeń typu assistance dla klientów kart Visa Gold. Prezes spółki kupił 67.233 akcje po cenie 1 PLN na szukę (w wyniku umowy cywilno-prawnej).
Artman – przychody w maju wyniosły 17,3 mln PLN i były o 31 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2006 roku. Przychody od początku roku wyniosły 91,5 mln PLN (wzrost o 37 proc.).
LPP – przychody w maju wyniosły 98 mln PLN (wzrost o 89 proc.), a od początku roku 465 mln PLN (wzrost o 76 proc.).
Bytom – przewodniczący i sekretarz rady nadzorczej sprzedali łącznie 248.573 akcji o wartości 1,4 mln PLN. Jednocześnie jeden z nich zapowiedział realizację 438.060 praw do akcji, które posiada.
Warimpex – spółka wypłaci dywidendę za 2006 rok w wysokości 0,15 EUR na jedną akcję, pomniejszoną o 25 proc. podatku od zysków kapitałowych. Dywidenda zostanie wypłacona 8 czerwca. Przychody w pierwszym kwartale wyniosły równowartość 55,2 mln PLN (wzrost o 69 proc.), a zysk netto równowartość 407 tys. PLN (przy 3,1 mln PLN straty rok wcześniej).
PROGNOZA GIEŁDOWA
Małe plusiki przy indeksach giełd amerykańskich nie robią wprawdzie wrażenia, ale kiedy nasz rynek kończył działalność wskaźniki Wall Street były pod kreską. Zatem ich wyjście na plus to dobra wiadomość dla naszych inwestorów. Zachowanie giełd azjatyckich, które po początkowej przecenie także zdołały wyjść na plus, również może tworzyć pozytywną atmosferę. Podobnie jak spadek jena, wzrost notowań ropy i miedzi.
Wiele tych pozytywnych przesłanek nagromadziło się przed dzisiejszą sesją. Spodziewamy się wzrostu WIG20, tym bardziej, że coraz częściej mówi się o powrocie zagranicznego kapitału na nasz parkiet.
Natomiast małe i średnie spółki wciąż mogą być poddawane presji realizacji zysków, widocznej już od dwóch dni.
WALUTY
Od wczoraj złoty zmienia się nieznacznie wobec głównych par walut. Dolar pozostaje na poziomie 2,82 PLN, a euro za 3,80 PLN. Niewielkie ruchy złotówki, są wynikiem małej zmienności na rynkach walutowych.
Decyzje o podniesieniu stóp przez ECB w najbliższą środę i pozostawieniu ich niezmienionych przez Bank Anglii w czwartek są prawie pewne i zostały już zdyskontowane. Wobec tego złoty powinien kontynuować obecne trendy wzrostowe (odreagowanie na dolarze i euro, oraz kontynuacja spadków na funcie i franku).
Na rynkach zagranicznych inwestorzy dalej wymieniają jena na waluty z krajów o wyższym oprocentowaniu. Japońska waluta straciła od wczoraj 0,3 proc. do dolara, który jest do kupienia za 122 JPY. Kurs pary EUR/USD ustabilizował się na poziomie 1,35 USD.
SUROWCE
Ropa naftowa była w poniedziałek najdroższa od ponad tygodnia – po zwyżce o 1,7 proc. za baryłkę płacono 65 USD. Kupujący zwiększyli swoją aktywność na rynku za sprawą powracających obaw o bezpieczeństwo dostaw surowca z Nigerii oraz Zatoki Perskiej. Jeżeli nigeryjscy związkowcy zadecydują 8 czerwca o wsparciu narodowego strajku przeciwko podwyżką cen benzyny i stawek podatkowych, mniejsza podaż ropy z pewnością przełoży się na wyższą wycenę baryłki. Dodatkowym zagrożeniem jest huragan nadciągający nad terytoria Omanu, przez co transport zasobów do USA czy Europy stał się niemożliwy.
Na rynku metali znacznie podrożała miedź, ponieważ okazało się, że zapasy zgromadzone przy londyńskiej giełdzie spadały najbardziej od października 2006.
W poniedziałek rosła również cena złota osiągając poziom 676 USD za uncję, czyli o 1,5 proc. więcej niż w piątek.