Open Finance: Spada zaufanie Amerykanów do gospodarki

WYDARZENIE DNIA

Indeks nastrojów Amerykanów spadł w marcu do 107,2 pkt, choć analitycy oczekiwali wskazania na poziomie 108,5 pkt. W dół zrewidowano także wskazania indeksu z poprzedniego miesiąca.

Mimo wszystko wiadomość ta nie wydaje się być fatalna, jeśli wziąć pod uwagę, że indeks zaufania spadł z najwyższego od pięciu lat poziomu 111,2 pkt (pierwotnie szacowano, że było to 112,5 pkt, ale dane zrewidowano). Choć konsumenci w USA odpowiadają w znacznej mierze za wzrost PKB, nie wszyscy sądzą, że spadek zaufania jest prawdziwym problemem. Z jednej strony konsumenci martwią się wzrostem cen paliw i oczywiście spadkiem cen nieruchomości, z drugiej humory poprawia im wzrost płac.

O wiele gorsze dane przyniósł raport S&P/Case Shiller, z którego wynika, że ceny domów w 20 największych miastach USA spadły w styczniu o 0,2 proc. Nie skala spadku jest ważna, ale fakt, że to pierwszy spadek cen od sześciu lat.

SYTUACJA NA GPW

Tak jak się tego spodziewaliśmy rano, WIG20 wzrósł na początku sesji i odrobił – z nawiązką – straty z poprzedniej sesji. Indeks dotarł do 3522 pkt, ale wzrost przeprowadzony był przy niewielkim zaangażowaniu inwestorów. Po udanym początku nastroje szybko siadły i przez resztę dnia ceny stopniowo się osuwały. Skończyło się na wzroście WIG20 o 0,4 proc., a i to głównie dzięki droższym akcjom spółek paliwowych, którym sprzyjała drożejąca ropa (Lotos podrożał o 2,95 proc., a PKN o 1,97 proc.).

Wartość obrotów nieco dziś wzrosła i zbliżyła się do 1 mld PLN (WIG20). Fakt, że po raz kolejny nie udało się pokonać poziomu 3500 pkt na trwałe z pewnością zostanie zapamiętany przez inwestorów.

Słabiej – ale bez sensacji – spisały się dziś akcje małych i średnich firm – indeksy mierzące ich koniunkturę zakończyły dzień blisko poziomów wczorajszego zamknięcia.

GIEŁDY W EUROPIE

We wtorek na europejskich parkietach panowały mieszane nastroje. Główny indeks londyńskiej giełdy stracił ok. 0,05 proc., a grecki benchmark spadł aż o 1,50 proc. Inwestorzy za oceanem kupowali w poniedziałek akcje, pomimo niepokojących danych o sprzedaży nowych domów w USA, która była najniższa od 2000 r. Po raz pierwszy od ponad dziesięciu lat spadły ceny domów jednorodzinnych, a największa amerykańska spółka budowlana Lennar Corp. poinformawała, że w 2007 r. nie zrealizuje wcześniejszych prognoz i spodziewa się pierwszej od sześciu lat straty. W Europie akcje DaimlerChrysler drożały o 2,5 proc. po tym jak Morgan Stanley podniósł o 21 proc. wycenę uwzględniając zbliżającą się finalizację sprzedaży oddziału Chrysler.

WALUTY

Nie był to specjalnie burzliwy dzień na światowym rynku walutowym. Euro umocniło się wobec dolara o 0,1 proc., jen w podobnym stopniu. Inwestorzy krzywo patrzą na amerykańską walutę po słabych danych z rynku nieruchomości i gorszych nastrojach konsumentów, ale daleko jeszcze do wyprzedaży amerykańskiej waluty. Być może dlatego, że jest wiele krajów, które dolarów mają więcej niżby sobie tego życzyły. Wycofanie się z takiej niechcianej i potężnej inwestycji wymaga delikatności i czasu.

U nas dolar spadł poniżej 2,90 PLN, euro kosztuje niecałe 3,87 PLN, frank niespełna 2,39 PLN. Wstrzemięźliwość inwestorów jest zrozumiała. Jutro Rada Polityki Pieniężnej opublikuje komunikat po dwudniowym posiedzeniu i inwestorzy poznają być może zmianę przekonań wewnątrz tego ciała. Warto na ten komunikat poczekać.

SUROWCE

Do zachodnich wybrzeży Australii zbliża się silny cyklon tropikalny. W związku z tym władze BHP Billiton poinformowały we wtorek o wstrzymaniu prac w australijskich kopalniach i portach, z których miedź trafia do zagranicznych odbiorców. Cena miedzi mimo to obniżyła się o niecały 1 proc. do 308 USD za funt. Chiński popyt utrzymujący się na bardzo wysokim poziomie sprawił, że miedź podrożała w marcu już o blisko 13 proc.

Po ustaleniu lokalnych szczytów w okolicy 63 USD za baryłkę ropa naftowa była wyceniana nieco niżej niż w poniedziałek. Środowisko międzynarodowe wywiera presję na władzach Iranu, który nie wstrzymał prac badawczych nad programem atomowym. Premier Tony Blair zagroził, że jeśli fiaskiem zakończą się negocjacje w sprawie uwolnienia 15 marynarzy przetrzymywanych od piątku przez irańskie służby, Wielka Brytania uwolni ich w „inny sposób”.

Cena złota utrzymuje się na wysokości marcowych szczytów i wynosi ok. 663 USD za uncję.

KALENDARIUM FUNDUSZY

Fundusze typu mezzanine stworzone zostały z myślą o firmach, które potrzebują zastrzyku kapitału, lecz mają problemy z uzyskaniem bankowych kredytów. Od niedawna w Polsce taką działalność prowadzi fundusz Hanseatic Capital, który chce wesprzeć małe i średnie firmy kwotą ok. 20 mln PLN. Koszt kapitału jest co prawda wyższy niż w przypadku bankowych źródeł, ale w przeciwieństwie do funduszy private equity, mezzanine funds nie stają się współwłaścicielami spółek, które wspierają. Hanseatic Capital będzie poszukiwał firm uzyskujących zysk netto na poziomie ok. 100-150 tys. EUR oraz EBITDA 1,5 mln EUR. Fudusze mezzanine od kilku lat udzielają w Polsce tzw. pożyczek powiązanych. Dzięki pozyskaniu w 2002 r. 15 mln PLN z Mezzanine Management Poland, spółka Lux-Med zdołała rozwinąć sieć placówek świadczących zaawansowane usługi medyczne.