Open Finance: Trzy wiedźmy i inflacja

WYDARZENIE DNIA

Dziś trzeci piątek miesiąca kończącego kwartał – wygasają serie kontraktów terminowych i opcji na indeksy i akcje. Oczekiwana jest duża zmienność na rynkach finansowych.

Taki dzień zdarza się na rynkach finansowych raz na kwartał, a zyskał sobie przydomek „trzech wiedźm”. Gorące bywają zwłaszcza ostatnie godziny notowań, kiedy ustalana jest wartość rozliczeniowa kontraktów. Lepiej po prostu nie przywiązywać wagi, do zmian, które zachodzą na rynku w tym dniu. Przed rokiem na podobnej sesji w marcu skokowo wzrosły obroty, a indeks WIG20 spadł o 50 pkt w końcówce notowań, w czerwcu indeks spadł o ponad 100 pkt, we wrześniu nie stało się nic ciekawego, w grudniu zakres wahań WIG20 przekroczył 100 pkt, kończąc niezwykle spokojny tydzień na GPW.

Na te zawirowania nałożą się dziś jeszcze dane o inflacji w USA, która jest teraz najpilniej obserwowanym wskaźnikiem gospodarczym na świecie.

SYTUACJA NA GPW

Przebieg czwartkowej sesji nie wskazywał, by ktokolwiek miał zamiar manipulować na naszym rynku, choć po środowej końcówce notowań łatwo było o takie wnioski. Ale wczoraj WIG20 po prostu utrzymał tę swoją zaskakującą zwyżkę ze środowego fixingu (w 10 minut zyskał wtedy 1,7 proc.) i dołożył do niej kolejne 0,3 proc. Oczywiście takie zachowanie rynku nie byłoby możliwe, gdyby nie bardzo dobre nastroje na świecie.

W sumie – choć zakres wahań WIG20 nie był duży – sesja była całkiem udana, głównie dlatego, że strona popytowa dominowała na rynku przez cały czas. Od dołka ze środy rano WIG20 odrobił już 4 proc., podobnie jak MIDIWG. Warto zwrócić uwagę, że mimo straszenia bessą, MIDWIG ma już tylko 100 pkt (mniej niż 2,5 proc.) do rekordu wszech czasów.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Indeksy na giełdach w USA ponownie wzrosły, choć już mniej okazale niż w środę. Inwestorzy z zadowoleniem przyjęli oświadczenie kolejnego banku – Bear Sterns – który zapewnił, że kredyty hipoteczne nie uderzą w jego interesy. Poinformował też o 8-proc. wzroście zysku w I kwartale. Dow Jones zyskał w czwartek 0,2 proc., S&P 0,4 proc., a Nasdaq 0,3 proc.

Dzień wytchnienia od wielkich zmian mieli inwestorzy w Ameryce Południwej. W Brazylii indeks nie zmienił wartości, w Argentynie spadł o 0,2 proc., w Meksyku wzrósł o 0,6 proc.

Na giełdzie w Tokio inwestorzy źle przyjęli informacje o niewielkim wzroście pensji i wydatków detalicznych w Japonii. Spadały akcje banków, a Nikkei spadł o 0,7 proc. Koreański Kospi zyskał 0,1 proc., a Hang Seng 0,2 proc. Shanghai Composite spadł o 0,7 proc.

OBSERWUJ AKCJE

KGHM- w czwartek przy wysokich obrotach (prawie 1,5 mln akcji) papiery spółki zyskały ponad 2,3 proc. Najbliższy opór znajdujący się na wysokości 94 PLN za akcję będzie prawdziwym testem dla kupujących. Kurs KGHM zależy w dużej mierze od ceny miedzi, a ta w ostatnich dniach mocno podrożała pomagając wyżej wycenić akcje spółki. MACD dał po ostatniej sesji sygnał kupna.

Prokom- przebił w czwartek poziom 148 PLN, który przez ponad tydzień stanowił opór dla kursu i zatrzymał się na 155 PLN. ze wzrostem o ponad 5 proc. Prokom był rekordzistą sesji wśród największych spółek. Luka spadkowa, która powstała na wykresie godzinnym w czasie ostatniej korekty, zostanie domknięta dopiero po osiągnięciu ceny 160 PLN za akcję. Kurs znajduje się powyżej średnioterminowej linii trendu, jednak krótkookresowe średnie kroczące przecięły wykres od dołu co można odbierać jako sygnał sprzedaży. Na wykresie godzinnym wskaźnik RSI wskazuje na wykupienie i możliwy powrót do 150 PLN, lecz na wykresie dziennym MACD jest o krok od wskazania sygnału kupna.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

GPW- po sesji giełda zastąpi indeksy MIDWIG i WIRR przez indeksy mWIG40 i sWIG80 oraz w wyniku korekty rocznej w skład WIG 20 wejdzie Cersanit na miejsce Grupy Kęty

PKN Orlen- rada nadzorcza odwołała z pełnionych funkcji dwóch wiceprezesów Jana Maciejewicza i Cezarego Smorszczewskiego. Nowym członkiem zarządu został Krystian Pater.

Apator – spółka rozważa podniesienie dywidendy za 2006 r. do 73 do 80 groszy na akcję. Prognozuje w tym roku osiągnięcie 320 mln PLN przychodów i zysku netto (w grupie) 38-41 mln PLN, co daje 1,32-1,43 PLN na akcję.

Computerland- osoba zarządzająca nabyła 5000 akcji po cenie 40,71 PLN za sztukę.

Talex- wyposaży nowe placówki banku ING za 4,1 mln PLN

Wasko- ma umowę ramową na dostarczanie sprzętu i oprogramowania dla TP SA na ok. 35 mln PLN.

Cash Flow- planuje uzyskać w 2007r. 7,49 mln PLN zysku netto i 79,9 mln PLN przychodów ze sprzedaży.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Z rynków amerykańskich i azjatyckich płyną niejednoznaczne wskazania. Indeksy obroniły się przed spadkami, a napięcie związane ze złymi kredytami zdaje się opuszczać inwestorów. Niemniej trudno mówić o euforycznych wzrostach na zagranicznych rynkach.

Można za to o nich mówić kiedy rzuci się okiem na wykres miedzi, która po wzroście o 6 proc. jest najdroższa od trzech miesięcy.

W takiej sytuacji w zwykłych okolicznościach oczekiwalibyśmy neutralnej sesji i wzrostu WIG20 spowodowanego przez rosnące notowania KGHM. Ale pamiętajmy o wygasaniu kontraktów i prawdopodobnej dużej zmienności notowań na dzisiejszej sesji. W takim dniu każda prognoza obarczona jest dużym ryzykiem błędu. Generalnie nadal oceniamy dobrze klimat do inwestowania w akcje na GPW.

WALUTY

Jen umocnił się dziś rano do dolara, ale był to nieznaczny ruch korekcyjny i tym razem nie miał nic wspólnego z zamykaniem pozycji z carry trade, bo w tym samym czasie jen tracił do euro (także nieznacznie). Winien tego stanu rzeczy jest sam dolar, który wczoraj i dziś rano mocno spadał na światowych rynkach. Euro wyceniane jest już na 1,33 USD – to najwyższy kurs od grudnia. Wszystko przez dane o wzroście cen producentów w USA, co grozi nawet kolejnymi podwyżkami stóp w Stanach.

Na nasz rynek ta sytuacja także ma wpływ – dolar spada już do 2,93 PLN, to najniższy kurs od 4 stycznia. Euro z kolei podrożało rano do 3,90 PLN, frank kosztuje zaś 2,43 PLN.

SUROWCE

W czwartek na rynku surowcowym największą zmianę ceny odnotowała miedź. Za funt metalu płacono 295 USD, czyli o ponad 3,3 proc.więcej niż dzień wcześniej. Chiny, największy odbiorca światowych zapasów miedzi, wyprodukowały w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku o 18,5 dóbr przemysłowych. Dane opublikowane przez państwowy urząd statystyczny pokazują, że popyt na miedź, która jest jednym z podstawowych komponentów produktów przemysłowych, nie zwalnia wbrew pojawiającym się co jakiś czas na rynku spekulacjom.

Posiedzenie decydentów 12 krajów OPEC nie przyniosło zmian poziomu wydobycia ropy naftowej. Cena baryłki stabilizowała się wokół 58 USD.

Uspokojenie rynków akcji oraz dane o większym niż oczekiwano wskaźniku cen producentów przełożyły się na powrót inwestorów na rynek metali szlachetnych. Za uncję złota płacono ok. 648 USD, czyli o niecały 1 proc. więcej niż dzień wcześniej.