Open Finance: Tydzień bez planowanych wydarzeń
WYDARZENIE DNIA
Długi weekend majowy zbiega się w czasie z początkiem miesiąca. To okres, w którym dane statystyczne za poprzedni miesiąc nie są jeszcze gotowe. Kalendarium świeci więc pustkami.
Rynki finansowe świata są więc pozostawione same sobie, u nas brak ważniejszych wydarzeń będzie dodatkowo bardziej odczuwalny – mamy w tym tygodniu dwa świąteczne dni. Zwykle taki tydzień oznacza bardzo ograniczoną aktywność tych inwestorów, którzy z jakichś względów nie mogli wyjechać na urlopy.
Pewną dawkę orzeźwienia może zapewnić piątek – wtedy poznamy dane o stopie bezrobocia w USA za kwiecień. Od dłuższego czasu liczba nowych miejsc pracy to jedyne pozytywne informacje jakie napływają z amerykańskiej gospodarki. Inwestorzy uważnie więc analizują te dane, żeby przekonać się, czy z tej strony nie płyną żadne nowe zagrożenia.
SYTUACJA NA GPW
Piątkowa sesja należała do najnudniejszych w tym roku. Do godz. 14.30 indeksy dreptały w miejscu – inwestorzy czekali na dane o wzrośćie gospodarczym w USA. Ten okazał się znacznie niższy od oczekiwanych 1,8-2,0 proc. i wyniósł w pierwszym kwartale 1,3 proc. Reakcja mogła być tylko jedna i rzeczywiście bardzo szybko WIG20 spadł o 0,5 proc. Jednak już godzinę później indeks odrabiał straty, bo okazało się, że amerykańskie indeksy nie spadają, a inwestorzy nie przejęli się danymi o minionym okresie. Wolą spoglądać z optymizmem w przyszłość. U nas indeksy wróciły więc do punktu wyjścia i na tym sesja się skończyła. Obroty były mniejsze niż zwykle (1,8 mld PLN na rynku akcji).
GIEŁDY ZAGRANICZNE
Trudno było się spodziewać, że po tak dobrej sesji jak w środę, kolejny dzień będzie równie pomyślny dla inwestorów w USA. Nie mniej Dow Jones zyskał 0,1 proc., ale już S&P spadł w takim samym stosunku. Spadały akcje producentów materiałów budowlanych, podrożały papier Exxon-Mobil, po dobrych wynikach (9,3 mld USD zysku w I kwartale). Nasdaq zyskał 0,3 proc.
W Brazylii indeks spadł o 1,2 proc., w Argentynie wzrósł o 0,15 proc., a w Meksyku spadł o 0,3 proc.
W Azji spadki – inflacja i produkcja przemysłowa w Japonii spadły bardziej niż oczekiwano. Nikkei spadł o 0,2 proc., Kospi o 0,7 proc., Hang Seng o 0,5 proc.
Shanghai Composite stracił 0,3 proc.
OBSERWUJ AKCJE
TP SA – w piątek akcje Telekomunikacji Polskiej potaniały zaledwie o 0,2 proc., ale nie oddaje to absolutnie przebiegu notowań z ubiegłego tygodnia. Przewaga sprzedających była tak wielka, że kurs spadł o 9 proc. i rozwiana została nadzieja na powrót ceny powyżej 24 PLN. Z technicznego punktu widzenia ważne było przełamanie linii średnioterminowego trendu wzrostowego, która łączy dołki z czerwca, października 2006 r. Najbliższym wsparciem jest okolica ceny zamknięcia z piątku, czyli 22 PLN, ale z racji spodziewanej w tym tygodniu niewielkiej aktywności inwestorów, decydujące rozgrywka może mieć miejsce dopiero w połowie maja.
KGHM – akcje spółek surowcowych w ostatnim tygodniu nie radziły sobie najlepiej, a były w piątek o 9,6 proc. tańsze niż przed tygodniem. Seria pięciu czarnych świec oraz sygnał sprzedaży na wskaźniku MACD nie napawają optymizmem, lecz należy pamiętać, że przecena przyszła po dynamicznym ruchu w górę i siedmiu tygodniach wzrostów. Jeżeli domknięcie luki hossy z 10 kwietnia nie będzie wystarczającym argumentem do powrotu byków, popyt powinien ożywić się w okolicy 99-100 PLN. Szybkie wskaźniki sugerują wyprzedanie rynku, a więc szansa, że 105 PLN zadziała jako wsparcie jest spora.
POINFORMOWALI PRZED SESJ©
Prokom – przychody w 2006 roku wyniosły 1.693 mln PLN (spadek o 9 proc.), a zysk netto 160 mln PLN (wzrost o 29 proc.). Poprawę rentowności spółka zawdzięcza głównie niższym o 25 mln PLN kosztom ogólnego zarządu.
TPSA – Zarząd chce wypłacić dywidendę w wysokości 1,4 PLN na akcję.
ProCAD – spółka osiągnęła w pierwszym kwartale 8,7 mln przychodu (wzrost o 75 proc.) i zysk netto 473 tys PLN (wzrost o 188 proc.). BZ WBK AIB TFI kupiło 45.650 akcji spółki i posiada obecnie 5 proc. kapitału.
KredytB – belgijski KBC Bank kupił 7.690.966 akcji i zwiększył swoje zaangażowanie do 83 proc.
Bank BPH – agencja Moodys przyznała bankowi rating C – pod obserwacją, w związku ze zmniejszeniem udziału w rynku po jego podziale i włączeniu większej części do Pekao SA. Po zakończeniu podziału bank zostanie kupiony przez amerykański GE Money.
Żurawie Wieżowe – członek rady nadzorczej sprzedał 99.762 akcji o łącznej wartości prawie 5,68 mln PLN.
Dom Development – insider sprzedał 23.000 akcji po cenie 184 PLN za sztukę.
Budopol – osiągnął w pierwszym kwartale przychody na poziomie 10,8 mln PLN (wzrost o 353 proc.) oraz zysk netto 301 tys PLN (przy 1,6 mln straty w roku ubiegłym).
Energopol – insider sprzedał 9.445 akcji o łącznej wartości 475 tys PLN. Od początku kwietnia insiderzy sprzedali 34.776 akcji.
Elektrobudowa – członek rady nadzorczej kupił 14.996 akcji po średniej cenie 185,40 PLN.
Mostostal Zabrze – zbuduje centrum handlowe w Sosnowcu do listopada 2007. Wartość umowy to 14.585 tys PLN.
PROGNOZA GIEŁDOWA
Sesje w USA nie będą miały większego znaczenia dla inwestorów. Większy wpływ mogą wywrzeć spadki na giełdach azjatyckich, ale tak naprawdę nasz rynek może się przestraszyć głównie swojej własnej słabości w ostatnich dniach. Z dnia na dzień zdaje się topnieć grupa inwestorów myślących o kupnie akcji, a coraz więcej widać realizacji zysków (także w komunikatach samych spółek giełdowych).
Zakładamy, że przed wielką majówką inwestorzy będą realizować zyski także na dzisiejszej sesji. Spodziewamy się umiarkowanego spadku indeksów i przeciętnej aktywności inwestorów.
WALUTY
Tydzień na rynku walutowym zaczął się spokojnie. Na uwagę zasługuje umacnianie się dolara, który odreagowuje słaby poprzedni tydzień. Do euro zyskuje 0,3 proc., do funta 0,2 proc, a do jena nieznacznie traci. Japońska waluta po utracie ponad procenta do głównych walut w ostatnim tygodniu, na otwarciu rynków umacnia się do nich o około 0,4 proc. Jest to też spowodowane spekulacjami, że Chiny zaczną chłodzić swoją gospodarkę i podejmą kroki ograniczające inwestycje. Jeżeli tak się stanie (przy 11,1 proc. wzroście PKB należy raczej powiedzieć: kiedy tak się stanie) popyt na jena wzrośnie. Złotówka zaczyna tydzień od mocnych spadków tracą do euro 0,3 proc., do dolara 0,4 proc., a do franka 0,5 proc. Nie tylko Polacy odpoczywają w tym tygodniu. Jutro nie pracują też giełdy niemieckie i francuskie, a Japończycy świętują dzisiaj, w czwartek i piątek.
SUROWCE
Na rynku surowcowym w piątek po południu drożała ropa naftowa po ujawnieniu przez władze Arabii Saudyjskiej informacji o udaremnieniu ataków terrorystycznych na platformy naftowe. Saudyjska policja aresztowała 172 osoby podejrzane o planowanie ataków powietrznych na militarne i przemysłowe cele. Arabia Saudyjska jest największym producentem ropy naftowej zrzeszonym w OPEC i największym światowym eksporterem surowca. Reakcja inwestorów na piątkowy komunikat była dość umiarkowana, ale trudno przewidzieć jak ogromne skutki w światowej gospodarce mogłyby wywołać przygotowywane działania terrorystów. Niepewność o dostawy energii jest dodatkowo podsycana zamieszkami w Nigerii oraz upływającym terminem wyznaczonym przez międzynarodowe środowisko na zaprzestanie wzbogacania uranu prze Iran. Cena ropy wzrosła o 1,2 proc. do 66,4 USD za baryłkę. Inwestorzy kupowali również złoto, które było w piątek o 6 USD droższe niż dzień wcześniej – uncja kruszcu kosztowała 681,5. Nasilenie się napięć geopolitycznych powoduje powrót kapitału do bezpiecznych lokat, a za taką formę inwestycji uważa się metale szlachetne.
Funt miedzi wyceniano w piątek na 3,53 USD.