Open Finance: Tydzień danych makro i wyników firm w USA

WYDARZENIE DNIA

We wtorek poznamy najważniejszą informację tygodnia – inflację w USA. Tego samego dnia także wzrost wynagrodzeń w Polsce, a w piątek wzrost produkcji przemysłowej – także u nas.

W nadchodzącym tygodniu dane makro mogą wywrzeć wpływ na rynki finansowe, a wobec sygnałów o nieustępującej presji inflacyjnej w Stanach, to właśnie tempo wzrostu cen w USA będzie śledzone najpilniej. W poniedziałek poznamy także inflację w Niemczech, co może mieć wpływ na notowania euro. We wtorek produkcja przemysłowa w USA i dane o liczbie wydanych pozwoleń na budowę oraz stan wykorzystania mocy produkcyjnych. W piątek jeszcze sprzedaż detaliczna w USA.

Obok danych makro wpływ na zachowanie inwestorów będą miały także wyniki finansowe spółek giełdowych za I kwartał, których w tym tygodniu pojawi się bardzo wiele, a pierwsze sprawozdania poznamy już dziś.

SYTUACJA NA GPW

W piątek WIG20 wzrósł o 0,55 proc., ale w trakcie sesji był znacznie wyżej. Zwyżka sięgała nawet 1,4 proc., ale gorsze notowania KGHM i spadek cen akcji niektórych dużych banków nie pozwolił na utrzymanie zdobyczy do końca dnia. W końcówce inwestorzy mogli się bać takżę o przebieg notowań na giełdach w USA, które zaczęły się od spadków. Później wprawdzie i w Stanach inwestorzy wzięli się za zakupy, ale już po zakończeniu notowań u nas.

Indeksy małych i średnich spółek zyskały w piątek ponad 1 proc. odrabiając znaczną część strat z czwartku. Mimo to wskaźniki techniczne są bliskie wygenerowania sygnałów sprzedaży.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Indeksy giełd amerykańskich bardzo łatwo zdołały odrobić początkowe straty. Pomogły w tym wyniki kwartalne Alcoa, które były lepsze od oczekwiań. Dow Jones i Nasdaq zyskały po 0,5 proc., a S&P wzrósł o 0,35 proc. i znalazł się najwyżej od 26 lutego. Dopiero teraz ten indeks odrobił straty po spadkach z przełomu lutego i marca.

Indeks giełdy w Brazylii zyskał 1,2 proc., w Argentynie 1,1 proc., a w Meksyku 0,5 proc. Cała trójka poprawiła rekordy hossy.

Dobra nastroje także dziś rano w Azji. Inwestorom pomógł spadający jen, który pomnaża zyski eksporterów. Nikkei zyskał 1,5 proc., Kospi 0,7 proc., a Hang Seng 1,7 proc.

Shanghai Composite wzrósł o 2 proc.

OBSERWUJ AKCJE

BRE Bank – cena akcji podczas piątkowego zamknięcia była najwyższa w historii notowań spółki na warszawskim parkiecie – po wzroście o 3,8 proc. za jeden walor inwestorzy płacili 493 PLN, a w ciągu sesji osiągnięty został poziom 500 PLN. Ten ważny z psychologicznego punktu widzenia może stanowić przeszkodę dla byków, zwłaszcza, że nowy szczyt powstał przy przeciętnych obrotach. Na wskaźniku MACD kilka dni po sygnale sprzedaży pojawił się tym razem sygnał kupna.

Lotos – ostatnia sesja była bardzo udana dla spółek paliwowych – Lotos zyskał na wartości najbardziej od ostatniego lata, bo aż o 4,7 proc. Posiadaczy zmieniło ponad 470 tys. akcji, co świadczy o dużym zainteresowaniu kupujących. Po konsolidacji w okolicach 40 PLN za akcję, kurs powraca do krótkookresowego trendu wzrostowego. Piątkowe wybicie nastąpiło po korekcie części ruchu w górę z końca marca. Najbliższego oporu można oczekiwać w okolicy 47-48 PLN, gdzie przebiega linia głównego trendu.

POINFORMOWALI PRZED SESJ©

Mostostal-Export – prezes spółki sprzedał w transakcji pakietowej 270 tys. akcji po cenie 10 PLN za sztukę.

KGHM – Na najbliższym zgromadzeniu akcjonariuszy zarząd zarekomenduje dzień dywidendy na 25 czerwca 2007 r., a termin wypłaty dywidendy na 10 lipca 2007.

Skotan – po podpisaniu aneksu do umowy spółki zależnej z Orlen PetroCentrum, wartość sprzedanych produktów naftowych w 2007 roku wyniesie ok. 270 mln PLN.

ABG – spółka przeznaczy na dywidendę 5,8 mln PLN, co oznacza, że akcjonariuszom przypadnie ok. 9 gr na jedną akcję. Dniem ustalenia prawa do dywidendy jest dzień 4 czerwca 2007 r. wypłacenie dywidendy nastąpi 22 czerwca 2007 r.

BBI Development – członek zarządu kupił 7500 akcji po cenie emisyjnej 0,50 PLN za sztukę.

Rafako – BZ WBK AIB TFI zwiększyło zaangażowanie w akcje spółki i posiada obecnie 10,05 proc. kapitału zakładowego spółki.

PBG – przejęło pakiet 51 proc. akcji słowackiej spółki Gas&Oil Engineering sporządzającej analizy i realizującej projekty w zakresie dostaw gazu ziemnego i ropy naftowej.

Stalprofil – zarząd zaproponuje przeznaczenie 4,38 mln PLN zysku z 2006 r. na dywidendę, co da 25 gr na akcję.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Ponieważ w piątek inwestorzy sprzedawali akcje po trochu ze strachu przed wynikiem sesji w USA, a ten był dobry, dziś będą te akcje odkupować. Na poprawę nastrojów wpłynie zapewne także zachowanie rynków azjatyckich i oczywiście umocnienie złotego. Dodatkowo dziś rano Alan Greenspan wycofał się ze swoich przepowiedni recesji w USA, ponieważ jego zdaniem światowa koniunktura nie pozwoli na nią.

Nie pozostaje zatem nic innego niż spodziewać się silnych wzrostów na GPW na początku giełdowego tygodnia. Inwestorzy powinni pamiętać o mocno już wykupionych wskaźnikach technicznych, ale zapewne dziś niewielu zwróci na nie uwagę.

WALUTY

Nieustaje moda na euro. Dziś rano wspólna waluta warta jest już 1,355 dolara. Według obserwatorów dzisiejszy wzrost notowań wspólnej waluty to efekt oświadczenia grupy G7 po ostatnim spotkaniu, z którego wynika, że jej członkowie akceptują wzrost notowań euro wobec dolara i jena nie widząc w nim większych zagrożeń dla światowego handlu.

Jen spada dziś rano o 0,5 proc. wobec euro, ale spada także wobec dolara.

Dla złotego są to wszystko korzystne wydarzenia. U nas kurs dolara spadł już do 2,82 PLN, euro jest równo o złotówkę droższe, a frank o 50 groszy tańszy.

SUROWCE

W poniedziałek rano na azjatyckich rynkach, po piątkowym odpoczynku byków i spadku ceny do 3,53 USD za funt, ponownie drożała miedź. Zapasy metalu zgromadzone przy trzech największych giełdach świata w Londynie, Nowym Jorku i Szanghaju spadły o blisko 2 proc. i są najniższe o 30 stycznia br. Wynika to głównie z mocnego popytu z Chin, które w pierwszym kwartale 2007r. importowały o 58 proc. więcej miedzi niż w tym samym okresie przed rokiem. Ceny dodatkowo windują strajki pracowników kopalń, które i tak nie nadążają z wydobycie metali przemysłowych – w tym tygodniu protestują robotnicy w drugiej co do wielkości kopalni na świecie w Singapurze.

Złoto po kolejnym wzroście cen jest o krok od szczytu z końca lutego i kosztuje ponad 690 USD za uncję, natomiast za baryłkę ropy naftowej trzeba zapłacić ok. 69 USD.