Open Finance: Tydzień wielkiej dyskusji o stopach

WYDARZENIE DNIA

Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem tygodnia będzie posiedzenie RPP, która może w środę podnieść stopy procentowe. O rozkładzie głosów w Radzie pisze dziś Rzeczpospolita.

Szanse na podwyżkę nie są tak małe jak to się wydaje. Rozkład głosów w RPP wydaje się być równy, zadecyduje pojedynczy głos. Gremium ma argumenty za podjęciem decyzji i to pochodzące z jej własnych komunikatów („Rada będzie obserwować rozwój sytuacji na rynku płac”) – wynagrodzenia rosną coraz szybciej. Być może jednak Rada zechce poczekać na lipcową projekcję inflacji. Tak czy inaczej rynkowe stopy już idą w górę.

Jutro poznamy dane o wzroście sprzedaży detalicznej (oczekiwania 16,4 proc.) i stopie bezrobocia (13 proc.).

Ze świata kluczowym dniem będzie czwartek – wtedy o stopach procentowych będą decydować w USA.

SYTUACJA NA GPW

W minionym tygodniu po sesjach obfitujących w zmiany nastrojów WIG zyskał 0,4 proc., mimo spadku WIG20 o 1,97 proc. Z kolei spadek blue chips to w dużej mierze zasługa sposobu obliczania wartości indeksu – w środę, gdy od kursu KGHM odjęto prawo do dywidendy kurs spółki spadł o 14 proc. ściągając WIG20 o 1 proc. w dół.

W skali tygodnia spadek WIG20 miał miejsce przy wyraźnie zmniejszonych obrotach – zaledwie 4,1 mld PLN. Za to wzrost sWIG o 2,5 proc. odbył się przy wyższych obrotach (prawie 2 mld PLN). Mieliśmy więc korektę kursu blue chips i hossę małych firm.

W nadchodzącym tygodniu 73 proc. ankietowanych przez GPW analityków spodziewa się spadku WIG20, a tylko 13 proc. oczekuje jego wzrostu. Zważywszy na to, że jest to tydzień kończący półrocze i TFI powinny bronić rynku przed spadkami, wskazanie ankiety jest zaskakująco słabe.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

W piątek giełdy amerykańskie zanotowały poważne spadki, przy rekordowo wysokich obrotach, dorównujących tym z przełomu lutego i marca. S&P stracił 1,29 proc., a Dow Jones 1,37 proc. i miały najgorszy tydzień właśnie od wspomnianej przeceny. Motorem spadków były spółki z sektora finansów i branży budowlanej- z bankiem hipotecznym Bear Stearns na czele- w związku z ponurymi perspektywami rynku nieruchomości. Jedyne co może pocieszać posiadaczy akcji, to fakt, że nie ustanowiono nowego dołka i indeksy (jak na razie) są w trendzie bocznym. Brazylijski indeks Bovespa stracił 0,74 proc.

Indeksy azjatyckie oparły się głębszej wyprzedaży. Nikkei stracił 0,58 proc., Kospi 0,75 proc., a Shanghai Composite 1,37 proc. Bijący rekordy Hang Seng ustanowił kolejny, po wzroście o 0,25 proc.

OBSERWUJ AKCJE

MOL – poinformował w piątek o zwiększeniu zaangażowania w spółce przez jednego z głównych akcjonariuszy (OTP Bank) oraz o planowanym wykupie i umorzeniu 10 proc. akcji. W reakcji na te informacje, kurs skoczył o 6,5 proc., ocierając się o historyczne maksimum. Dodatkowo, wybijając się z kanału kurs potwierdził trend wzrostowy, ale kluczem do jego kontynuacji jest ustalenie nowego rekordu i utrzymanie się powyżej jego poziomu. Porażka będzie oznaczała, że sygnał kupna był fałszywy.

TVN – po silnym odreagowaniu majowych spadków i wzroście o 15 proc., kurs pozostaje w okolicach 24 PLN. Według kanonów analizy technicznej, przed dalszymi wzrostami kurs powinien wrócić do poziomu 22,50 PLN, co jest zarówno linią oporu przełamanego trendu spadkowego, jak i zniesieniem 60 proc. ostatniej fali wzrostów. Jeżeli kurs zacznie iść do góry bez takiej korekty, sygnałem kupna będzie dojście do 24,50 PLN.

POINFORMOWALI PRZED SESJ©

Optimus – Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał skargę spółki na karę nałożoną przez KNF za bezpodstawną. W związku z niedotrzymaniem wymogów informacyjnych KNF ukarała spółkę grzywną w wysokości 500 tys PLN.

Polmos Białystok – firma Crey Agri w wyniku przymusowego wykupu akcji Polmosu Białystok kupiła 1,061 mln akcji stanowiących 8,92 proc. kapitału zakładowego spółki. Tym samym udział głosów przysługujących Crey Agri na WZA spółki wzrósł z 91 proc. do 99,92 proc.

Pamapol – zarząd spółki podniósł prognozy dotyczące wyników finansowych na najbliższe lata – w 2007 r. Pamapol zamierza osiągnąć przychody na poziomie 380 mln PLN (wcześniej 210 mln PLN), oraz zysk netto w wysokości 25 mln PLN (wcześniej prognozowano 22 mln PLN). Ponadto spółka poinformowała o przejęciu kontroli nad Hutą Szkła Sławno (za 1 mln PLN) oraz zawarciu przedwstępnej umowy przejęcia firmy Cenos (za 7 mln PLN).

Ruch – ponad 95 proc. pracowników spółki biorących udział w referendum przeprowadzonym przez związki zawodowe opowiedziało się za strajkiem w związku z planowanymi zmianami strukturalnymi w spółce. Związki zawodowe domagają się podwyżki wynagrodzeń.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Każdy kto spojrzy na wykres amerykańskiego S&P może przestraszyć się licznych sygnałów sprzedaży. W piątek w USA akcje mocno taniały (indeksy spadły grubo ponad 1 proc.) i dziś w Europie na ten spadek będziemy reagować. Ważny jest fakt, że S&P nie spadł jeszcze poniżej poziomu dołka z początku czerwca (wtedy mieliśmy trzy sesje spadkowe, z których każda kolejna kończyła się mocniejszą zniżką), ale brakuje do tego już tylko 13 pkt (mniej niż 1 proc.). Jeśli dziś w USA S&P spadnie mocniej niż o 1 proc., to będziemy mieli wyprzedaż w Europie.

Ale to dopiero jutro i to tylko ewentualnie. Dziś rano zobaczymy najpewniej wstrzemięźliwą reakcję WIG20 na spadki w USA. Fundusze inwestycyjne z myślą o window dressing powinny zaczekać z zakupami do drugiej części tygodnia, dlatego ten poranny spadek może się przedłużyć.

Dane z rynku nieruchomości w USA dopiero o 16-tej naszego czasu. Za późno, żebyśmy mogli na nie w pełni reagować.

WALUTY

W tym tygodniu inwestorzy będą bacznie śledzić komunikaty napływające z USA, gdzie podjęta zostanie decyzja o poziomie stóp procentowych. Rynek nie oczekuje zmiany kosztu kredytów, ale spotkania decydentów monetarnych zawsze obfitują w istotne komentarze na temat kondycji amerykańskiej gospodarki i kierunku przyszłych działań FOCM. Dolar był w piątek najsłabszy wobec euro od prawie trzech tygodni w oczekiwaniu na publikację kiepskich danych z rynku nieruchomości – według ekonomistów sprzedaż domów na rynku wtórnym była w maju najniższa od czterech lat. Z ceny kontraktów na stopy procentowe wynika, że ok. 41 proc inwestorów spodziewa się obniżenia ceny pieniądza w USA przed końcem roku, natomiast 22 czerwca takiego scenariusza oczekiwało 32 inwestorów.

SUROWCE

Jak na razie, strajki w Nigerii nie zakłóciły dostaw ropy z tamtejszych szybów, co przełożyło się na spadek ceny na londyńskiej giełdzie o 0,7 proc., gdzie dziś rano, za baryłkę brent płacono 70,65 USD. Inwestorzy jednak ciągle są zaniepokojeni sytuacją w tamtym regionie i cena pozostaje powyżej 70 USD.

Cena miedzi zyskała 0,6 proc. i jedna tona kosztuje w Londynie 7,480 USD. Lekki wzrost jest reakcją na piątkową informację o spadku zapasów tego surowca zarówno w Londynie (o 1,5 proc.) jak i w Szanghaju (o 3,8 proc.). Z drugiej strony, presja wzrostowa jest o tyle mniejsza, że pracownicy chilijskich kopalni największego producenta miedzi zrezygnowali ze strajku, po podwyżce płac o niecałe 4 proc.

Na rynku metali szlachetnych tydzień zaczyna się spokojnie. Przy niewielkich ruchach eurodolara, złoto pozostaje w okolicach 654 USD, a srebro 13,05 USD za uncję.