Open Finance: Tydzień wyników i danych z USA

WYDARZENIE DNIA

W nadchodzącym tygodniu poznamy wyniki kwartalne dużych polskich banków – BPH i Pekao – oraz wielu mniejszych spółek. Świat będzie zaś czekał na dane gospodarcze z USA za kwiecień.

Wydarzeniem będzie też posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), ale mało kto spodziewa się zmiany wysokości stóp procentowych w USA (decyzja w środę). U nas wspomniane wyniki banków światło dzienne ujrzą w czwartek, i od tego dnia zacznie napływać także coraz więcej danych makro z USA. W czwartek właśnie będą to informacje o deficycie budżetowym i handlowym za kwiecień, w piątek zaś inflacja, sprzedaż detaliczna i zapasy w przedsiębiorstwach (wszystkie dane za kwiecień).

Swoje przełożenie na rynek akcji w Polsce w pierwszej części tygodnia może mieć także jednostkowy raport KGHM, którego publikacji inwestorzy spodziewają się już dziś.

SYTUACJA NA GPW

W piątek inwestorzy chętnie kupowali akcje, a w efekcie WIG20 i WIG oraz mniejsze indeksy biły rekordy wszech czasów. Aktywność inwestorów mierzona wartością transakcji nie była jednak zbyt wysoka – obroty na rynku akcji zamknęły się kwotą niespełna 1,6 mld PLN. Te niewielkie obroty były naturalnie efektem trwającego w Polsce długiego weekendu, który w sumie trwał cały tydzień.

Nadal widoczny jest pesymizm rynkowy – kontrakty na WIG20 wyceniane są o 43 punkty niżej niż sam indeks.

W ankiecie GPW żaden z analityków nie oczekuje wzrostu WIG20 w tym tygodniu (to wynik bez precedensu), a 60 proc. spodziewa się spadku indeksu. Zwykle taka przewaga pesymistów jest świetną pożywką dla wzrostów na GPW.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Piątkowe sesje w USA zakończyły się niewielkimi wzrostami indeksów. Akcje drożały na fali pogłosek o kolejnych przejęciach (Yahoo! przez Microsoft), a także za sprawą słabszych danych z rynku pracy, które miałyby pomóc FOMC z podjęciu decyzji o obniżeniu stóp procentowych. Dow Jones i S&P zyskały po 0,2 proc., a Nasdaq 0,3 proc. – cała trójka poprawiła rekordy hossy.

W Brazylii indeks wzrósł o 0,8 proc., w Argentynie spadł o 0,5 proc., a w Meksyku zyskał 0,9 proc.

Rynki azjatyckie rozpoczęły tydzień z wysokiego C. Dzięki dobrym wynikom firm Nikkei wzrósł o 1,6 proc. Kospi zyskał 1,1 proc., a Hang Seng 0,9 proc. – te dwa indeksy wyznaczyły nowe rekordy hossy, cała trójka zaś rozpoczęła dzień od utworzenia luki hossy (w analizie technicznej świadczy to o sile rynku).

Shanghai Composite wzrósł o 2,2 proc.

OBSERWUJ AKCJE

Agora – blisko miesiąc temu poziom 50 PLN za akcję zadziałał jako opór i papiery Agory potaniały od tego czasu o ponad 7 PLN. Rynek potrzebował takiej korekty przed kolejną próbą przebicia psychologicznej bariery i wygląda na to, że inwestorzy nie stracili wiary w dalsze wzrosty – w roli wsparcia doskonale zadziałała średnia krocząca z 50 sesji. Pomimo długiego weekendu w piątek handel był dość aktywny, jak na tę spółkę – kurs zakończył tydzień skokiem o 5 proc. w górę. Najbliższym testem dla byków będzie ponownie 50 PLN za akcję, natomiast podaż powinna tracić impet przy wsparciu na wysokości 42 PLN za akcję.

BRE Bank – od jedenastu miesięcy walory banku niemal nieprzerwanie drożeją. Na wykresie tygodniowym MACD znajduje się w pozytywnym obszarze od lipca 2006, kiedy kurs znajdował się o ok. 300 PLN niż w ostatni piątek. W tym tygodniu testowane będą nowe rekordy i opór 520 PLN. Dobrym pomysłem może okazać się ustalenie zleceń obronnych w okolicy 490-500 PLN, natomiast spadek poniżej 450 PLN za akcję sugerowałby poważniejszą korektę.

POINFORMOWALI PRZED SESJ©

MOL – wypłaci dywidendę w wysokości 508 HUF na akcję (równowartość 7,72 PLN), co nastąpi 23 maja. W środę spółka poinformowała, że jeden z menadżerów sprzedał 2.921 akcji (na giełdzie w Budapeszcie) o równowartości 0,98 mln PLN i posiada obecnie 6.000 akcji.

CEZ – insiderzy kupili 768.289 akcji spółki, w tym 4.541 akcji na giełdzie w Warszawie (pozostałe na praskiej giełdzie). W raporcie rocznym za 2006 rok spółka pokazała wzrost przychodów o 15 proc. i wzrost zysku netto o 29 proc.

AmRest – otworzył w Warszawie (Złote Tarasy) pierwszą restaurację Burger King, po wycofaniu tej sieci z Polski w 2001 roku. Burger King jest drugą największą siecią fastfood z 11 tys. restauracji w 65 krajach.

Orbis – BZ WBK AIB TFI sprzedało 51.000 akcji, co stanowi 0,1 proc. wszystkich akcji. Fundusz posiada 10 proc. kapitału spółki.

Budopol – jeden z głównych akcjonariuszy sprzedał 541.037 akcji o łącznej wartości prawie 5,8 mln PLN i ograniczył zaangażowanie do 3,2 proc.

Hygienika – przychody w pierwszym kwartale wyniosły 10,6 mln PLN (wzrost o 36 proc.), a strata netto 727 tys PLN (mniejsza o 56 proc.).

BZWBK – podmiot, w którego radzie zasiada członek zarządu banku sprzedał 10.000 akcji po cenie 288 PLN za sztukę.

Projprzem – przychody w pierwszym kwartale wyniosły 30 mln PLN (wzrost o 37 proc.), a zysk netto 1,5 mln PLN (wzrost o 247 proc.).

CashFlow – w pierwszym kwartale spółka osiągnęła przychód 18 mln PLN (wzrost o 214 proc.) i zysk netto na poziomie 1,5 mln PLN (w porównaniu z 96 tys. PLN rok wcześniej- wzrost o 1500 proc.).

PROGNOZA GIEŁDOWA

Przed dzisiejszą sesją – mając na uwadze zachowanie rynków azjatyckich – trudno zakładać jakikolwiek inny scenariusz niż wzrost na otwarciu notowań.

Trudno jednak przesądzić z góry losy sesji. Inwestorzy wracający z długiego weekendu mogą wykorzystać wysokie ceny akcji do ich sprzedaży i zapewnić słabszą końcówkę notowań.

Biorąc pod uwagę widoczny na rynku pesymizm (notowania kontraktów, wyniki ankiety GPW), można jednak zakładać pozytywny scenariusz i próby bicia kolejnych rekordów hossy.

Zakładamy zatem wzrost indeksów na dzisiejszej sesji i większą aktywność inwestorów.

WALUTY

Tydzień na rynku walutowym zaczął się bez większych wahań. Nieznacznie słabnie dolar, który traci 0,1 proc. do euro i 0,2 proc. do jena. Japońska waluta zyskuje też do walut europejskich. Po otwarciu giełd w Europie, możemy spodziewać się reakcji na wynik wczorajszych wyborów prezydenckich we Francji. Zwycięstwo Nicolasa Sarkozego, który zapowiadał obniżenie podatków i zmniejszenie wydatków na administrację państwową jest na pewno dobrą informacją dla euro. Francja jest trzecią największą gospodarką Europy i zapowiedź refom, które ją ożywią powinna wpłynąć na powrót wspólnej waluty do trendu wzrostowego. Euro kosztuje obecnie 1,36 USD i do ustanowienia nowych rekordów brakuje tylko jednego centa (0,01 USD). Spokojniej zaczęła tydzień złotówka, która na otwarciu nie zmieniła się w relacji z głównymi walutami.

SUROWCE

W ubiegłym tygodniu cena miedzi utrzymała się w trendzie wzrostowym i metal podrożał o 6,3 proc. do 3,75 USD za funt. Kolejne biura maklerskie weryfikują w górę prognozy ceny na 2007, dostosowując je do stabilnego popytu z Chin i trudnego do przewidzenia poziomu wydobycia. Strajki pracowników kopalń (np. obecnie w Peru) sprawiają, że producentom ciężko jest planować działalność, ponieważ muszą w ciemno szacować koszty, a wzrost ceny o ponad 31 proc. od początku roku był dla wielu zaskoczeniem.

Złoto drożało w poniedziałek w Azji w związku z osłabiającym się dolarem, który tracił przed oczekiwaną decyzją FED o pozostawieniu stóp procentowych w USA na poziomie 5,25 proc. 17 spośród 27 analityków ankietowanych przez Bloomberga oczekuje, że najbliższy tydzień przyniesie kontynuację wzrostu ceny kruszcu, który daje alternatywę inwestorom uciekającym od dolara.

Najmocniejsza przecena od stycznia br. sprowadziła w ubiegłym tygodniu cenę ropy naftowej o 5,2 proc. w dół – baryłka kosztuje obecnie ok. 61,8 USD.