Open Finance – Tygodniowy Przegląd Rynku Finansowego – 17 lutego 2006 r.

INWESTYCJE GWARANTOWANE

instytucja

oprocentowanie

wartość inwestycji netto na koniec okresu

kapitalizacja

Euro Bank, Getin Bank

4,20%

10 170,0 PLN

na koniec okresu

Dominet Bank

4,15%

10 168,1 PLN

na koniec okresu

AIG Bank

4,00%

10 162,0 PLN

na koniec okresu

Najwyżej oprocentowane inwestycje gwarantowane w PLN, kwota 10 tys. PLN na 6 miesięcy

RYNEK WALUTOWY

kursy NBP

kupno

sprzedaż

PLN/USD

3,1295

3,1927

PLN/EUR

3,7170

3,7920

PLN/CHF

2,3786

2,4266

TABELA: FIXING, 17.02.2006 r.

POLSKI RYNEK WALUTOWY

Tydzień przyniósł znaczne umocnienie polskiej waluty w stosunku do notowań z końca ubiegłego tygodnia. Kupujący złotego brali pod uwagę uspokojenie na scenie politycznej (oddalenie ryzyka rozwiązania Sejmu RP), istotne były też dobre dane makro: niższa od oczekiwań inflacja oraz dodatnie saldo budżetu RP, które może wskazywać na wysoki wzrost produkcji przemysłowej. Optymizm na rynku pozwolił złotemu na osiągnięcie poziomu bliskiego 3,15 wobec USD oraz 3,76 wobec EUR. Sytuacja dobrze rokuje na kolejne sesje.

ZAGRANICZNE RYNKI WALUTOWE

Ostatnie dni nie przyniosły zasadniczych zmian kursu eurodolara, który pozostawał w trendzie horyzontalnym w widełkach 1,18 i 1,94. Dobre dane makro, wskazujące na niezagrożony wzrost gospodarki USA, i prawdopodobieństwo kolejnych podwyżek stóp procentowych, mogą sprzyjać w przyszłości amerykańskiej walucie. Rosnąca różnica poziomu stóp procentowych między Japonią i Ameryką oraz Unią Europejską wpływa na osłabienie jena, który stracił zarówno w stosunku do euro jak i dolara. Było to związane z mniejszym prawdopodobieństwem podwyżek stóp w Japonii, na co wskazał japoński minister finansów.

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH

POLSKI RYNEK

Wraz z umacnianiem złotego zyskiwały polskie obligacje. Entuzjazm inwestorów mogliśmy obserwować w środę, kiedy Ministerstwo Finansów z sukcesem sprzedało na aukcji całą pulę obligacji. Dane o niższej inflacji – przy jednocześnie prawdopodobnym utrzymaniu wzrostu gospodarczego – podwyższyły szansę kolejnych obniżek stóp procentowych przez RPP (jeszcze w lutym), co dodatkowo podsycało popyt. Kolejny pozytywny czynnik w postaci redukcji ryzyka politycznego dodatkowo przyczynił się do spadku rentowności obligacji w ciągu tygodnia nawet o kilkanaście punktów. Rentowność obligacji w piątek: 2-letnie, 4,11 proc.; 5-letnie, 4,41 proc.; 10-letnie, 4,64 proc.

ZAGRANICZNE RYNKI

Wystąpienie nowego prezesa FED – Bena Bernanke – wskazujące na prawdopodobieństwo kolejnych podwyżek stóp procentowych w USA, przełożyło się na większą koncentrację popytu na długoterminowych papierach dłużnych przy jednoczesnej jego redukcji na papiery krótkoterminowe. Rentowność obligacji 2-letnich spadła w ubiegłym tygodniu o 2 punkty bazowe do poziomu 4,66 proc., a 10-letnich o 5 punktów do poziomu 4,54 proc. Drugi tydzień z rzędu zyskiwały również euroobligacje. Dane makro z największych gospodarek strefy euro nie wskazują na kontynuację wzrostu PKB, co stawia pod znakiem zapytania kolejne podwyżki stóp. Niemieckie 10-letnie „bundy” były notowane w piątek przy rentowności 3,45 proc.

RYNKI AKCJI

POLSKI RYNEK

W ostatnich dniach indeks WIG20 poruszał się w horyzoncie pomiędzy wartościami 2 760 pkt a 2 860 pkt. Początek tygodnia przyniósł spadki przed wystąpieniem prezydenta, kolejne dwa dni zapisały się pod znakiem odbicia indeksów, by w czwartek zatrzymać się przy wsparciu na poziomie 2 762 pkt. Gdy już większość inwestorów obawiała się wyjścia z konsolidacji dołem, a w najbardziej optymistycznych prognozach co najwyżej obrony wsparcia, rynek został zaskoczony największym od ponad dwóch lat dziennym wzrostem na poziomie 3,5 proc. Wzrost ten w dużej mierze był zasługą napływu kapitału zagranicznego, o czym świadczą: porównywalne wzrosty na parkietach regionu Europy Wschodniej (Węgry, Czechy, Rosja, Turcja) oraz umocnienie się złotówki przejściowo nawet poniżej 3,75 PLN za euro.

W całym tygodniu WIG20 zyskał 2,43 proc., zatrzymując się przy wartości 2 859,61 pkt. Jest to górne ograniczenie dwutygodniowego kanału horyzontalnego. Piątkowe zamknięcie w maksimum notowań zwiększa prawdopodobieństwo kontynuacji zwyżki i wybicia z kanału w górę. Po jego przebiciu powinniśmy być świadkami ataku na kolejne historyczne rekordy, od których w tej chwili dzieli nas taka sama odległość, jaką indeks przebył tylko podczas piątkowej sesji od dolnego ograniczenia kanału.

Zagrożeń dla wzrostów można by upatrywać w negatywnym wpływie ostatnio słabo zachowującego się japońskiego indeksu NIKKEI, jak też publikowanych wyników kwartalnych kolejnych spółek. W nadchodzącym tygodniu wyniki podadzą PKN Orlen, Lotos, Bank BPH, Pekao i Prokom. W ostatnim tygodniu rynek bezwzględnie obchodził się ze spółkami, które publikowały słabsze wyniki (np. Agora).

ZAGRANICZNE RYNKI

EUROPA W ostatnim tygodniu akcje na europejskich parkietach odnotowały duże wzrosty. Było to w dużej mierze podyktowane opublikowanymi przez Eurostat wynikami produkcji przemysłowej za grudzień 2005 r. Wzrost osiągnął poziom 2,5 proc. (r/r). Wśród krajów o największym przyspieszeniu produkcji znalazły się: Luksemburg (17,5 proc.), Estonia (14,3 proc.), Polska (14,0 proc.) i Węgry (12,9 proc.).

USA Na giełdach amerykańskich ostatnie dni także przyniosły znaczące wzrosty. W środę przed Kongresem wystąpił po raz pierwszy nowy szef FED, Ben Bernake. Pozytywnie odniósł się do stanu amerykańskiej gospodarki, ostrzegł jednak przed wysokim deficytem budżetowym i inflacją, która co prawda w tej chwili pozostaje pod kontrolą, ale nie oznacza to jednak braku perspektywy dalszych podwyżek stóp. Dzięki spadkom cen ropy naftowej, zyskiwały akcje spółek samochodowych i lotniczych (m.in. Continental Airlines i AMR Corp.).

AZJA Wśród azjatyckich parkietów wyraźne spadki odnotował japoński NIKKEI. Przecena wyraziła obawy inwestorów przed możliwymi podwyżkami stóp procentowych. Na pozostałych dużych rynkach delikatne wahania odzwierciedlały realizację zysków na akcjach koncernów samochodowych oraz rynku metali.

EUROPA

USA

AZJA

CAC40 +1,82%

DAX +1,65%

FTSE +0,90%

DOW JONES +1,80%

NASDAQ +0,90%

S&P +1,60%

HANG SENG +0,32%

KOSPI -0,19%

NIKKEI -3,35%

TABELA: Zmiany wartości indeksów na światowych giełdach, 17.02.2006 r.

POLSKI RYNEK FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Analizując politykę inwestycyjną poszczególnych funduszy, możemy podzielić je następująco: fundusze agresywne (akcji), fundusze mieszane (zrównoważone, stabilnego wzrostu), fundusze bezpieczne (rynku pieniężnego, obligacji). Dokonując wyboru funduszy powinniśmy przede wszystkim określić jaki poziom ryzyka inwestycyjnego jesteśmy w stanie zaakceptować. Należy też wziąć pod uwagę oczekiwane zyski, okres inwestycji, a w wypadku funduszy – politykę inwestycyjną funduszu oraz koszty.

tygodniowe wyniki rynku funduszy inwestycyjnych, 10.02 – 10.17.2006 r.

rodzaj funduszy

średnia

dla grupy

najlepszy fundusz

wynik

akcji

0,23%

DWS FIO Top 25 Małych Spółek

1,50%

obligacji

0,42%

Arka Obligacji

1,12%

rynku pieniężnego

0,09%

PKO/CS FIO Skarbowy

0,23%

stabilnego wzrostu

0,27%

Allianz Stabilnego Wzrostu

0,67%

zrównoważone

0,02%

Lukas FIO Dynamiczny Polski

0,54%

akcji zagranicznych

0,49%

Pioneer FIO Akcji Amerykańskich

0,92%

obligacji zagranicznych

-0,86%

Pioneer Obligacji Dolarowych Plus

-0,39%

Wyniki polskiego rynku funduszy inwestycyjnych, 7 dni

roczne wyniki rynku funduszy inwestycyjnych, 17.02.2005 – 17.02.2006 r.

rodzaj funduszy

średnia

dla grupy

najlepszy fundusz

wynik

akcji

29,63%

Arka Akcji FIO

51,36%

obligacji

6,20%

AIG FIO Obligacji

8,92%

rynku pieniężnego

4,34%

ING FIO Gotówkowy

4,91%

stabilnego wzrostu

12,77%

Lukas Fundusz Stabilnego Wzrostu FIO

20,08%

zrównoważone

20,53%

Arka Zrównoważony FIO

38,10%

akcji zagranicznych

11,02%

UniGlobal

16,64%

obligacji zagranicznych

0,07%

UniDolar

6,59%

Wyniki polskiego rynku funduszy inwestycyjnych, 12 miesięcy

TEMAT TYGODNIA OPEN FINANCE

KONTO, KTÓRE OSZCZĘDZA

Oferta kont oszczędnościowych staje się coraz bogatsza. Banki proponują je jako alternatywę dla standardowych lokat terminowych.

Rachunki oszczędnościowe proponują przede wszystkim mniejsze instytucje. Niektóre z nich dysponują rozbudowaną ofertą, inne prowadzą je w ramach standardowych rachunków.\

Konta oszczędnościowe, umieszczone między rachunkami rozliczeniowymi a lokatami terminowymi, mają zapewnić wyższy zysk i jednocześnie płynność środków. Wszystkie rachunki dla oszczędzających prowadzone są aktualnie bez opłat, w większości przypadków nie jest też wymagana minimalna wpłata. Jednak wysokość oprocentowania uzależniona jest już od wysokości zgromadzonych środków. Wyjątek stanowi oferta mBanku, w pozostałych przypadkach obowiązuje zasada – im więcej mamy, tym więcej zyskujemy.

bank

konto

min. wpłata

oproc.

Dominet Bank

Rachunek Sejf

brak

2,20%

Getin Bank

Rachunek TOP

brak

3,50%

ING Bank

Otwarte Konto Oszczędnościowe

brak

3,50%

Kredyt Bank

Konto Oszczędnościowe

1 tys. PLN

3,20%

Lukas Bank

Rachunek Oszczędzam*

100 PLN

4,00%

mBank

eMax

brak

1,80%

eMax Plus

brak

3,60%

Bank Millennium

MillePremia

2 tys. PLN

2,00%

MultiBank

Rachunek Oszczędnościowy*

brak

2,40%

Nordea Bank

Nordea Progres

brak

3,20%

Polbank EFG

Konto Oszczędzające

brak

4,00%

Raiffeisen Bank

Konto Lokacyjne

1 tys. PLN

0,40%

Konto Lokacyjne Plus*

brak

4,00%

Volkswagen Bank direct

Plus Konto

brak

3,70%

Porównanie oferty kont oszczędnościowych

* rachunek prowadzony w ramach ROR

Konto oszczędnościowe może być dobrą propozycją przede wszystkim dla tych, którzy chcą wypłacać zdeponowane pieniądze w dowolnym momencie bez utraty odsetek. Jest to niewątpliwie zaletą tego produktu. Należy jednak pamiętać, że banki starają się ograniczać ilość dokonywanych wypłat, wprowadzając za nie opłaty. Bezpłatne jest najczęściej tylko pierwsze pobranie pieniędzy z rachunku, za kolejne trzeba zapłacić od kilku do nawet 20 złotych (Kredyt Bank).

Oszczędzanie w ramach konta, mimo że wygodne, nie zapewni wysokich zysków. Oszczędzając 2 tys. zł np. na rachunku w Lukas Banku, zarobimy 5,40 PLN miesięcznie (już po potrąceniu 19-proc. podatku kapitałowego). Od tego będziemy musieli jeszcze odjąć opłatę za prowadzenie konta podstawowego – rachunek oszczędnościowy w Lukasie prowadzony jest bowiem w ramach ROR.

Tym, którzy chcą zarobić więcej, proponujemy lokaty inwestycyjne, fundusze lub plany systematycznego oszczędzania.