Open Finance – Tygodniowy Przegląd Rynku Finansowego

INWESTYCJE GWARANTOWANE

instytucja

oprocentowanie

wartość inwestycji netto na koniec okresu

kapitalizacja

Getin Bank

4,51%

50 913,3 PLN

na koniec okresu

Dominet Bank

4,40%

50 891,0 PLN

na koniec okresu

Euro Bank

4,00%

50 810,0 PLN

na koniec okresu

Najwyżej oprocentowane inwestycje gwarantowane w PLN, kwota 50 tys. na 6 miesięcy

RYNEK WALUTOWY

kursy NBP

kupno

sprzedaż

PLN/USD

3,1625

3,2263

PLN/EUR

3,8362

3,9138

PLN/CHF

2,4451

2,4945

TABELA: FIXING, 17.03.2006 r.

POLSKI RYNEK WALUTOWY

W tym tygodniu mieliśmy do czynienia z umocnieniem kursu złotego wobec głównych walut. Pierwsze sesje nie zapowiadały takiego scenariusza, złoty tracił bowiem m.in. w wyniku zawirowań politycznych skupiających się wokół osoby Prezesa NBP. Jeszcze we wtorek euro wyceniano na poziomie bliskim 3,95 PLN, natomiast USD – 3,30. Globalne osłabienia dolara miało pozytywny wpływ również na polską walutę. Inwestorzy uznali cenę złotówki za atrakcyjną, co pozwoliło na wzrost jej wartości w drugiej części tygodnia także wobec euro.

ZAGRANICZNE RYNKI WALUTOWE

Skromniejszy od oczekiwań wzrost inflacji i spadek sprzedaży detalicznej w USA zmniejszyły prawdopodobieństwo znacznych podwyżek stóp procentowych w tym kraju. Spowodowało to wyprzedaż amerykańskiej waluty i spadek jej kursu zarówno w stosunku do euro jak i jena. Oczekiwany wzrost stóp procentowych w strefie euro może zwiększyć negatywny sentyment w stosunku do dolara. Analogicznie prawdopodobny wzrost stóp procentowych w Japonii może mieć odpicie na kursie JPY/USD.

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH

POLSKI RYNEK

Wyprzedaż polskich obligacji związana z zamieszaniem politycznym w kraju sprowadziła ich ceny do atrakcyjnych poziomów, co pozwoliło nadrobić część poniesionych wcześniej strat. Obligacjom pomagał ponowny wzrost zainteresowania inwestorów zagranicznych rynkami wschodzącymi, w tym Polski, co było widać również we wzroście indeksów giełdowych. Powyższe fakty pozwoliły osiągnąć rentowność obligacji pięcioletnich na poziomie ok. 4,45 proc. Komentarz członków RPP na temat inflacji w Polsce sugeruje, że stopy procentowe pozostaną w najbliższym okresie niezmienione.

ZAGRANICZNE RYNKI

Słabnąca inflacja w USA, a co za tym idzie coraz mniejsze prawdopodobieństwo podwyżki stóp przez FED, powoduje wzrost popytu na amerykańskie obligacje, a tym samym wzrost ich cen. Dwuletnie bony straciły na rentowności w ciągu tygodnia 10 pkt bazowych. Z kolei oczekiwanie wzrostu stóp procentowych w Japonii i strefie euro przyczyniło się do spadku cen papierów dłużnych w tych krajach. Dwuletnie obligacje niemieckie osiągnęły rentowność 3,22 proc., natomiast papiery japońskie o dziesięcioletnim terminie do wykupu charakteryzowały się rentownością na poziomie 1,73 proc.

RYNKI AKCJI

POLSKI RYNEK

We wtorek indeks WIG20 opuścił kanał dwumiesięcznego horyzontu dołem, spadając poniżej wsparcia na poziomie 2 750 pkt. Wybicie to szybko okazało się pułapką i indeks już w środę powrócił do kanału. W skali całego tygodnia WIG20 zyskał 2,66 proc., osiągając wartość 2 831,34 pkt. Jeszcze więcej zyskał indeks średnich spółek MIDWIG, rosnąc o 4,47 proc. do poziomu 2 679,67 pkt. Wzrostom sprzyjała pozytywna atmosfera na zagranicznych parkietach oraz spadek rentowności dziesięcioletnich obligacji amerykańskich do poziomu przebitych szczytów. Dalsza koniunktura na naszym parkiecie w dużej mierze będzie zależeć od tego, czy jest to ruch powrotny do przebitych szczytów i rentowności powrócą do wzrostów, czy też będą kontynuować spadki.

Również rynek towarowy sprzyjał bykom na rynkach „emerging markets” – notowania tony miedzi na koniec tygodnia powróciły powyżej 5 tys. USD za tonę tego surowca.

Na przyszłotygodniowe notowania na warszawskim parkiecie może wpłynąć sytuacja polityczna w Polsce.

ZAGRANICZNE RYNKI

• EUROPA Mijający tydzień był dla europejskich akcji bardzo udany. Wszystkie najważniejsze giełdy rosły o ok. 1,5 proc. w stosunku do poprzedniego piątku. Motorem wzrostu były firmy ubezpieczeniowe, m.in. Zurich Financial oraz Aegon. Godnym uwagi – po publikacji 43-proc. wzrostu zysku operacyjnego – był także brytyjski Legal&General. Optymistycznie patrzy w przyszłość EBC, który mimo stagnacji produkcji przemysłowej w styczniu br., podtrzymuje oczekiwania co do dalszych wzrostów w tym roku.

• USA Za oceanem indeksy rosły przez cztery dni z rzędu. Akcjom pomogły dobre dane makro o produkcji przemysłowej i inflacji. Niski wzrost cen rozbudził nadzieje inwestorów na zakończenie serii podwyżek stóp procentowych, co pomogło akcjom, osłabiając jednocześnie dolara. Spadek rentowności obligacji pomógł m.in. Citigroup, na wartości zyskiwały także 3M i Exxon Mobile. Tracił natomiast Apple. Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich pozostał w marcu na niezmienionym wysokim poziomie, co może zapowiadać wzrosty także w przyszłym tygodniu.

• AZJA Inwestorzy azjatyccy, zachęceni wydarzeniami po drugiej stronie oceanu, także przystąpili do zakupów.

Na japońskim rynku dodatkowym wsparciem dla kupujących było zapewnienie tamtejszego banku centralnego o chęci utrzymania stóp procentowych na poziomie bliskim zera. Wśród spółek dobrze spisywała się m.in. China Mobile.

EUROPA

USA

AZJA

CAC40 +1,42 proc.

DAX +1,33 proc.

FTSE +1,55 proc.

DOW JONES +1,84 proc.

NASDAQ +1,96 proc.

S&P 500 +2,02 proc.

HANG SENG +2,31 proc.

KOSPI +1,59 proc.

NIKKEI +1,39 proc.

TABELA: Zmiany wartości indeksów na światowych giełdach, 17.03.2006 r.

POLSKI RYNEK FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Analizując politykę inwestycyjną poszczególnych funduszy, możemy podzielić je następująco: fundusze agresywne (akcji), fundusze mieszane (zrównoważone, stabilnego wzrostu), fundusze bezpieczne (rynku pieniężnego, obligacji). Dokonując wyboru funduszy powinniśmy przede wszystkim określić jaki poziom ryzyka inwestycyjnego jesteśmy w stanie zaakceptować. Należy też wziąć pod uwagę oczekiwane zyski, okres inwestycji, a w wypadku funduszy – politykę inwestycyjną funduszu oraz koszty.

tygodniowe wyniki rynku funduszy inwestycyjnych, 10.03 – 17.03.2006 r.

rodzaj funduszy

średnia

dla grupy

najlepszy fundusz

wynik

akcji

0,62%

ING FIO Średnich i Małych Spółek

2,15%

obligacji

0,21%

Allianz Obligacji FIO

0,43%

rynku pieniężnego

0,06%

KBC Pieniężny FIO

0,12%

stabilnego wzrostu

0,32%

Lukas Fundusz Stabilnego Wzrostu FIO

0,88%

zrównoważone

0,31%

Arka Zrównoważony FIO

1,50%

akcji zagranicznych

2,09%

DWS Polska FIO Top 50 Europa

3,17%

obligacji zagranicznych

0,03%

ING FIO Zagranicznych Funduszy Dolarowych

1,01%

Wyniki polskiego rynku funduszy inwestycyjnych, 7 dni

roczne wyniki rynku funduszy inwestycyjnych, 17.03.2005 – 17.03.2006 r.

rodzaj funduszy

średnia

dla grupy

najlepszy fundusz

wynik

akcji

31,96%

Arka Akcji FIO

55,19%

obligacji

5,53%

AIG FIO Obligacji

8,36%

rynku pieniężnego

4,27%

ING FIO Gotówkowy

4,63%

stabilnego wzrostu

12,45%

Lukas Fundusz Stabilnego Wzrostu FIO

20,23%

zrównoważone

18,94%

Arka Zrównoważony FIO

40,08%

akcji zagranicznych

14,95%

DWS Polska FIO Top 50 Europa

21,88%

obligacji zagranicznych

-11,14%

UniDolar Obligacji FIO

9,80%

Wyniki polskiego rynku funduszy inwestycyjnych, 12 miesięcy

TEMAT TYGODNIA OPEN FINANCE

SZWAJCARSKIE STOPY W GÓRĘ

Kolejna podwyżka stóp procentowych w Szwajcarii zmniejsza dystans między oprocentowaniem kredytów hipotecznych denominowanych do franka szwajcarskiego a oprocentowaniem kredytów w złotych.

W czwartek bank centralny Szwajcarii podniósł wysokość stóp procentowych o 25 punktów bazowych. To pierwsza podwyżka w tym roku, ale zdaniem analityków nie ostatnia. W tej sytuacji wiele osób, spłacających kredyty we frankach szwajcarskich, zastanawia się jak przełoży się to na wysokość raty kredytowej, którą spłacają.

Według szacunków Open Finance, do końca 2006 r. 3-miesięczna stopa referencyjna LIBOR dla CHF może wzrosnąć do ok. 1,50-1,75 proc. A więc osoby, które spłacają kredyt w szwajcarskiej walucie, powinny przygotować się na zwiększenie oprocentowania o ok. 0,30-0,50 proc. Za kredyt nadal więcej będą płacić kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na złotówki.

Informacje o szwajcarskich stopach procentowych elektryzują nie tylko inwestorów. Według danych Związku Banków Polskich, w ubiegłym roku w Polsce 72 proc. zadłużenia hipotecznego stanowiły kredyty w walutach. Najpopularniejszy z nich był kredyt
we frankach szwajcarskich.

Powraca pytanie – brać kredyt we frankach czy postawić na złotówkę? Pytanie jest na czasie, bowiem już od kwietnia nadzór bankowy wprowadzi pierwsze ograniczenia związane z udzielaniem kredytów walutowych.

Jeśli decydujemy się na kredyt długookresowy, szwajcarska waluta jest nadal opłacalna. Z wyliczeń wynika, że przy 30-letnim okresie kredytowania, rata kredytu we frankach zrównałaby się z ratą kredytu złotowego dopiero w sytuacji, gdyby kurs franka wzrósł do poziomu powyżej 3,00 PLN, co aktualnie jest mało realne. Co więcej, seria ostatnich obniżek stóp procentowych w Polsce z dużym prawdopodobieństwem dobiegła końca, tak więc kredyty złotowe nie powinny dalej tanieć.Zaciągnięcie kredytu w polskiej walucie powinny natomiast rozważyć osoby, które zamierzają spłacać kredyt przez krótszy okres, np. 10-15 lat. Wynika to z ogólnej zależności, że im krótszy okres kredytowania, tym większy wpływ zmiany kursu waluty na wysokość raty. Dla przykładu: przy kredycie zaciągniętym na 10 lat wysokość raty kredytu we frankach szwajcarskich zrównałaby się z ratą kredytu złotowego już przy kursie 2,70 PLN za 1 CHF. Taka sytuacja kursowa w perspektywie następnych 2-3 lat jest prawdopodobna, dlatego przy zobowiązaniach krótkookresowych lepiej pozostać wiernym rodzimej walucie.

rok

LIBOR 3M

marża

oprocentowanie

wysokość raty

10.2004

0,71%

2,20%

2,91%

1 100 PLN

03.2006

1,21%

2,20%

3,41%

1 150 PLN

12.2006

1,60%*

2,20%

3,80%

1 190 PLN

Porównanie wysokości rat kredytu hipotecznego przy wzroście wskaźnika LIBOR

Kredyt w wysokości 200 tys. PLN we frankach szwajcarskich (CHF), okres spłaty 20 lat, raty równe

* prognoza