Open Finance: Uwaga na inflację w Polsce i nieruchomości w USA

WYDARZENIE DNIA

W piątek wydarzeniem dnia będą dane z amerykańskiego rynku nieruchomości – o sprzedaży domów na rynku wtórnym. W Polsce poznamy dane o sprzedaży detalicznej i inflacji bazowej.

Jako pierwsze pojawią się dane o sprzedaży detalicznej – te o 10. ogłosi GUS. Z ankiety ISB wśród analityków wynika, że średnia oczekiwań to wzrost o 16,4 proc. Choć potwierdzenie tych prognoz oznaczałoby imponującą dynamikę wątpliwe by te dane wywarły wpływ na rynek, ponieważ zwykle są ignorowane.

O 14. NBP poda inflację bazową za luty. Tutaj oczekiwania to 1,7 proc. Wyższa inflacja mogłaby osłabić złotego.

Najważniejsze pozostają jednak dane z USA. Oczekuje się spadku sprzedaży domów do 6,35 mln. Gorszy wynik mógłby przywrócić obawy o amerykańską gospodarkę.

SYTUACJA NA GPW

Wczoraj mieliśmy bardzo udaną sesję. WIG wzrósł o 2 proc. i znalazł się na najwyższym poziomie w historii, a zwyżce towarzyszyły bardzo wysokie obroty, które podliczono na prawie 3 mld złotych. WIG20 także wzrósł o 2 proc. i jest na najwyższym poziomie od 27 lutego. Na ostatnich siedem sesji aż sześć przyniosło wzrost WIG20, a jedyna sesja spadkowa była skromną korektą (0,4 proc.).

Swoje rekordy poprawiły także mWIG40 (wzrost o 2,2 proc.) i sWIG80 (1,5 proc.). A wszystko to w otoczeniu bardzo dobrych nastorojów na światowych rynkach.

Indeksom pomagały drożejące akcje banków i PKN, ale najwięcej można było zarobić na akcjach Cash Flow, które podrożały o 57 proc. Spółka podała przed sesją nowe prognozy zysku. O 33 proc. podrożały akcje Mostostalu Export.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

W czwartek zwyżki w USA wyhamowały, a inwestorzy zastanawiają się czy, nie przesadzili kupując akcje dzień wcześniej, bo przecież zyski spółek mogą być w tym roku mniejsze, ze względu na spowolnienie. Motorola ogłosiła wczoraj stratę za I kwartał i obniżyła prognozę na ten rok. Dow Jones wzrósł jednak o 0,1 proc, S&P spadł o 0,03 proc., a Nasdaq o 0,2 proc.

Na brazylijskiej giełdzie indeks stracił 0,45 proc., w Argentynie – 0,5 proc., a w Meksyku wzrósł o 0,1 proc.

Japoński indeks Nikkei wzrósł o 0,35 proc., po tym jak rządowy raport pokazał wzrost cen nieruchomości w Japonii – pierwszy od 15 lat. Nieruchomości komercyjne podrożały średnio o 2,3 proc., a domy i mieszkania o 0,1 proc.

Koreański Kospi spadł o 0,1 proc., Hang Seng zyskał 0,02 proc., a Shanghai Composite wzrósł o 0,1 proc.

OBSERWUJ AKCJE

TVN – od kilku tygodni akcje spółki poruszają się w wąskim kanale ograniczonym od dołu poziomem 24 PLN, a od góry 28,5 PLN. Dopóki, któryś z tych poziomów nie zostanie trwale przełamany trudno mówić o wyraźnym trendzie. Wprawdzie wzrost o 4,5 proc. w ubiegłym tygodniu i kolejne 5,3 proc. więcej od poniedziałku do czwartku pokazuje, że kupujących nie brakuje, lecz dopiero podczas ostatniej sesji wolumen obrotów wzrósł znacząco. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia przy poprzednich próbach ataku na 28 – 29 PLN, kiedy lokalne szczyty powstawały przy wysokich obrotach.

PKO BP – po udanej środowej sesji i wzroście o 4,7 proc. w czwartek posiadacze akcji banku zyskali kolejne 1,5 proc. Otwarcie z luką powyżej 48 PLN i powstanie czarnej świecy w okolicy mocnego oporu na wysokości 49,2 PLN za akcję nie wygląda zbyt optymistycznie. Ważnym testem dla byków będzie kilka najbliższych dni. Z pewnością po powrocie kursu z 43 PLN do wcześniejszych rekordowych poziomów blisko 50 PLN za akcję przydałby się krótki odpoczynek. Rzadko bowiem mamy do czynienia z tak dynamiczną zmianą nastrojów. Ważnym wsparciem będzie poziom 46,5 PLN wyznaczony przez połowę długiej białej świecy ze środy.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

TP SA – Urząd Komunikacji Elektronicznej nałożył na Telekomunikację Polską 30 mln kary za niewywiązanie się z obowiązku wprowadzenia rozliczeń za usługi międzysieciowe. TP SA będzie odwoływać się do Sądu Okręgowego w Warszawie o uchylenie kary, którą spółka uznała za bezpodstawną.

Bank Handlowy – miał w 2006 r. 657 mln PLN zysku netto wobec 618 mln PLN zysku netto uzyskanego rok wcześniej. Przychody z tytułu prowizji spadły do 1 632 mln PLN z 1 676 mln PLN w 2005r.

Qumak-Sekom – powierzył 10 mln PLN w zarządzanie specjalistom z Domu Maklerskiego PKO BP.

BACA – UniCredito Italiano objął akcje nowej emisji zwiększając stan posiadania do 96,35 proc. kapitału zakładowego Bank Austria Creditanstalt. Wcześniej UniCredito posiadał 94,98 proc. akcji BACA.

Elektromontaż-Export – prezes spółki sprzedał 27 tys. akcji po średniej cenie 3,16 PLN za sztukę

Hyperion – prezes zarządu nabył 20 tys. akcji spółki po 9,5 PLN za sztukę.

Spray – osoba nadzorująca mająca dostęp do informacji poufnych sprzedała 50 tys. akcji Spray po cenie 28,5 PLN

PROGNOZA GIEŁDOWA

Od ubiegłej środy, kiedy WIG20 testował wsparcie na poziomie 3150 pkt, indeks zyskał 320 pkt – licząc do poziomu wczorajszego zamknięcia. Ten bardzo szybki wzrost przeprowadzony został przy użyciu relatywnie niskich nakładów, dopiero w czasie wczorajszej sesji obroty wyraźnie wzrosły. Zwykle w takiej sytuacji należałoby oczekiwać co najmniej wyhamowania zwyżki i wejścia w trend boczny.

Zachowanie rynków zagranicznych – w USA i Azji przeważały delikatne spadki – tylko potwierdza te przekonania.

Przeszkodą w realizacji tego scenariusza są… takie same oczekiwania większości inwestorów. Wciąż utrzymuje się pesymizm, który jest pożywką dla wzrostu indeksów.

Zakładamy jednak, że wyhamowanie wzrostu musi nadejść i dziś nawet jeśli początek sesji będzie pomyślny, to WIG20 nie zdoła wyjść wyraźnie powyżej 3500 pkt i tutaj oczekujemy silniejszego naporu podaży.

W najbliższych dniach oczekujemy korekty spadkowej.

WALUTY

Po osłabieniu dolara w reakcji na środowy komunikat Fed nie został już ślad. Jeszcze wczoraj euro wyceniano w pewnym momencie na 1,34 USD, ale dziś jest to już o prawie centa mniej. Mimo wszystko warto zauważyć, że od sześciu dni kurs wspólnej waluty utrzymuje się powyżej 1,33 dolara, a więc w pobliżu poziomów najwyższych od dwóch lat.

Notowania jena nie zmieniły się istotnie, ale japońska waluta systematycznie, choć bardzo powoli traci na wartości wobec euro i dolara. Może jej jednak pomóc raport o rosnąych cenach nieruchomości w Japonii, ponieważ to pierwszy ich wzrost od 15 lat.

Nasz rynek walutowy wciąż jest wyjątkowo spokojny. Dziś rano kurs dolara przekracza nieznacznie 2,90 PLN, euro wyceniane jest na niecałe 3,87 PLN, a frank szwajcarski poniżej 2,39 PLN.

SUROWCE

W czwartek za baryłkę ropy naftowej płacono 61,3 USD – o 2,8 proc. więcej niż dzień wcześniej. Największe rafinerie zwiększyły wprawdzie w ostatnim tygodniu wykorzystanie wolnych mocy przerobowych, ale rosnący popyt na benzynę sprawił, że rezerwy USA spadały przez szósty tydzień z rzędu. Amerykanie w zużywają obecnie o ok. 2,1 proc. więcej benzyny niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Miedź wyceniano w czwartek najwyżej od połowy grudnia, kiedy ostatnio płacono ok. 207 USD za funt. Inwestorzy pozostają w dalszym ciągu pod wrażeniem tempa, w jakim Chiny uzupełniają zapasy surowca.

Drożejąca energia i metale przemysłowe zwiększają ryzyko przyspieszenia inflacji, czym można tłumaczyć drożejące złoto. Jedna uncja kosztowała w piątek rano 662 USD.