Open Finance: W tym tygodniu liczy się PKB

WYDARZENIE DNIA

W czwartek poznamy pierwsze szacunki wzrostu PKB w Polsce za I kwartał. Tego dnia także zrewidowaną wartość wzrostu PKB w USA – również za I kwartał.

Poza informacjami o PKB na rynek napłynie także mnóstwo różnego rodzaju wskaźników nastrojów i konsumentów, głównie z USA, obradować będzie także Rada Polityki Pieniężnej, po której jednak nikt nie spodziewa się ważnych decyzji.

Szacunki wzrostu gospodarczego za I kwartał są różne – zdecydowana większość ekonomistów uważa, że wzrost przekroczył 7 proc., są też tacy, którzy sądzą, że było to powyżej 8. Jeśli chodzi o USA, to analitycy spodziewają się rewizji pierwotnych danych (1,3 proc.) w dół – do 0,7 proc.

W piątek poznamy także informację o nowych miejscach pracy w USA w maju.

SYTUACJA NA GPW

W piątek WIG spadł o 0,4 proc. po bardzo spokojnej sesji, na której amplituda zmian nie była wysoka. Gdyby nie spora przecena akcji Pekao i PKO BP zmiany indeksów byłyby jeszcze mniejsze. Przez ostatnie cztery sesje WIG konsoliduje się poniżej 62 tys. punktów (szczyty hossy), ale powyżej 61,5 tys. (szczyt hossy z początku maja), stąd pewna zauważalna nerwowość w poczynaniach inwestorów, którzy nie wiedzą, czy czeka nas dalszy wzrost cen akcji, czy raczej zobaczymy wreszcie silniejszą korektę na GPW.

Nadal słabiej zachowują się akcje dużych spółek – WIG20 zyskał w ostatnim tygodniu 1,1 proc. – niż małych i średnich (mWIG wzrósł o 4,1, a sWIG o 4 proc.). Aczkolwiek w piątek i zmienność cen akcji mniejszych spółek również nie była zbyt wysoka.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

W piątek Dow Jones wzrósł o 0,5 proc., a S&P o 0,55 proc., mimo słabszych od oczekiwanych danych z rynku domów. Warto zauważyć, że zarówno DJ jak i S&P wzrosły dopiero po tym, jak nieudała się próba ataku na nowe szczyty hossy w poprzednie dni tygodnia. Dla S&P oznacza to konsolidację poniżej rekordu wszech czasów z 2000 roku. Nasdaq wzrósł w piątek o 0,8 proc.

Indeks giełdy w Brazylii zyskał 2,1 proc., w Argentynie spadł o 1,1 proc., a w Meksyku zyskał 1,2 proc.

W Azji wydarzeniem dnia jest przebicie przez indeks chińskich giełd CSI 300 poziomu 4 tys. pkt. Indeks podwoił wartość w tym roku. Każdego dnia w Chinach zakładanych jest 300 tys. nowych rachunków inwestycyjnych, co umożliwia dopływ nowych środków na przewartościowany rynek.

Nikkei zyskał 0,6 proc., Kospi 0,8 proc., Hang Seng 0,2 proc.

OBSERWUJ AKCJE

MOL – spółka paliwowa zwiększyła w ubiegłym tygodniu swoją wartość rynkową o 6,1 proc. Warto jednak odnotować fakt, że ostatnie trzy sesje przebiegały pod znakiem testowania oporu na wysokości 360 PLN i chociaż obroty nie były imponujące, wykres zaczyna nabierać „byczego charakteru”. Bardzo ważnym momentem dla inwestorów korzystających ze wskazówek analizy technicznej był udany atak na 340 PLN, gdzie przez ostatnie miesiące pojawiała się wielka liczba chętnych do sprzedaży akcji. Stabilizacja kursu pomiędzy 334 PLN a ok. 360 PLN, uspokoiłaby popytową stronę rynku przed dalszymi zakupami akcji, ale sytuacja na rynku paliwowym może przyczynić śię do szybszego ataku na nowe szczyty.

Polimex – Mostostal – realizacja wcześniejszych zysków, która rozpoczęła się pod koniec kwietnia doprowadziła do przeceny walorów o blisko 50 PLN za sztukę. Szczyty z połowy kwietnia zadziałały jako wsparcie i poziom 250 PLN za akcję stał się istotną barierą dla sprzedających. MACD jest blisko wskazania sygnału kupna, a układ szybkich średnich kroczących zdaje się przemawiać za wybiciem z blisko miesięcznej konsolidacji. Najbliższy opór znajduje się w okolicach 280 PLN za akcję.

POINFORMOWALI PRZED SESJ©

TP SA – dostała kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości 400 mln EUR. Pozyskane środki zostaną przeznaczone głównie na rozbudowę infrastruktury sieci komórkowej. Na spłatę kredytu spółka ma 8 lat.

Amrest – podpisał kontrakt ze Starbucks na otwieranie i prowadzenie kawiarni amerykańskiej sieci w Polsce, Czechach i na Węgrzech. Licencja na 20 lat będzie kosztowała Amrest 2,85 mln USD, plus 25 tys. USD za każdy otwarty lokal i 6 proc. przychodów sieci.

Optimus – zawarł dwie umowy o wartości 28 mln PLN każda. Pierwszą, ze spółką NTT System, dotyczącą współpracy przy wyposażaniu szkolnych pracowni komputerowych (na zamówienie MEN), a drugą z firmą Wasko, na dostarczenie sprzętu komputerowego.

Artman – powołał spółkę zależną Artman Slovakia w celu sprzedaży towarów marki House na Słowacji.

Żurawie – członek rady nadzorczej sprzedał 717 akcji po cenie jednostkowej 51,00 PLN. W maju insiderzy sprzedali 114.543 akcje spółki.

BMP AG – sprzedała udziały we frankfurckiej spółce Ehedge za 300 tys. EUR. Wspomniana spółka oferuje usługi funduszy hedgingowych.

Elektromontaż Północ – miał w 2006 roku 87 mln PLN przychodu (wzrost o 28 proc.) i 2,7 mln PLN zysku netto (przy 35 mln straty rok wcześniej).

Mostostal Zabrze – podpisał umowę na montaż 2 linii spalarni odpadów w Niemczech na równowartość 19 mln PLN. Prace potrwają od grudnia tego roku do stycznia 2009.

MOL – członek rady dyrektorów sprzedał 8.500 akcji za równowartość 3 mln PLN. Po transakcji ma 27.668 akcji spółki w swoim portfelu.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Nie ma powodów by oczekiwać dziś dużych zmian na rynku. Nie pracują dziś giełdy w Londynie, Frankfucie i Nowym Jorku. Brak największych inwestorów musi przełożyć się na marazm na innych giełdach.

Lekkie zwyżki na giełdach amerykańskich w piątek i dzisiejsze wzrosty w Azji mogą pomóc naszym indeksom w niewielkich zwyżkach, ale wiele więcej nie należy się spodziewać. Zwłaszcza, że piątkowy wzrost w USA może wydać się „podejrzany” – indeksy nadal są pod szczytami, a impuls z chińskiej giełdy nie powinien stanowić odniesienia dla kogokolwiek, kto świadomie inwestuje swoje pieniądze.

Zakładamy, że indeksy będą dziś bliskie swoich piątkowych poziomów, a aktywność inwestorów będzie niewielka.

WALUTY

W piątek po południu złoty uchronił się przed dalszymi spadkami i zyskał do euro i dolara ok. 1 grosz. Dziś rano kontynuuje lekkie wzrosty, zyskując do wspomnianych walut po 0,3 proc. Dolar jest do kupienia za 2,83 PLN, a euro za 3,80 PLN. Duży wpływ na kształtowanie się kursu polskiej waluty w tym tygodniu, będzie miała decyzja w sprawie stóp, którą NBP podejmie w środę. Rynek spodziewa się ich pozostawienia na dotychczasowym poziomie, co może wpłynąć na kontynuację spadków złotego.

Na rynkach zagranicznych tanieje dolar, który nieznacznie stracił do euro i jena (po 0,15 proc.). Niewielki zasięg wahań powinien się dziś utrzymać, ponieważ z powodu świąt nie pracują giełdy w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Stanach.

SUROWCE

W piątek miedź podrożała najbardziej od początku kwietnia – po zwyżce o 4,2 proc. cena ustabilizowała się w powyżej 3,31 USD za funt. W ostatnich tygodniach największą uwagę inwestorzy przykładali do wiadomości z chińskiego rynku, ponieważ ten kraj odpowiada za ok. 40 proc. światowego zużycia metali przemysłowych. Kiedy jednak okazało się, że szósty dzień z rzędu spadały światowe zapasy miedzi, które są wprawdzie na bardzo wysokim poziomie, pesymistyczne nastroje zostały nieco rozwiane. W Chinach odnotowano w tym czasie zmniejszenie się rezerw surowca o 0,5 proc., ale spadek łącznej światowej podaży miedzi był trzykrotnie wyższy, co sugeruje ożywienie w branży w innych państwach.

Uncja złota kosztuje 655 USD i jest już o ponad 4 proc. tańsza niż na początku miesiąca. Wpływ stopniowego odzyskiwania siły przez dolara amerykańskiego skutkuje w wyprzedaży metali szlachetnych, ponieważ rosną szansę na lepsze nastroje inwestorów za oceanem, a co za tym idzie zapotrzebowanie na bezpieczne inwestycje stopniowo malej.

Za baryłkę ropy naftowej płacono w piątek o 1,5 proc. więcej niż dzień wcześniej, czyli ok. 65 USD.