Opera I FIZ – II emisja certyfikatów

W czasie pierwszej „założycielskiej” emisji, przeprowadzonej w czerwcu br., fundusz zebrał 73,6 mln złotych, emitując 368 certyfikatów w cenie 200 tys. złotych każdy.

Zarząd OPERA TFI planuje przeprowadzenie trzeciej emisji certyfikatów funduszu OPERA I FIZ nie wcześniej niż w drugim kwartale 2006 roku (pod warunkiem uzyskania zgody Zgromadzenia Inwestorów funduszu).

OPERA I FIZ przeznaczony jest przede wszystkim dla zamożnych osób, poszukujących możliwości osiągania ponadprzeciętnych stóp zwrotu niezależnie od koniunktury na krajowym rynku akcji, akceptujących podwyższone ryzyko inwestycyjne. Uczestnikami funduszu mogą być osoby fizyczne oraz prawne, rezydenci i nierezydenci.

Fundusz OPERA I FIZ charakteryzuje się innowacyjnymi rozwiązaniami, niestosowanymi dotychczas na krajowym rynku. Należą do nich m.in.:

• zainwestowanie w fundusz swoich prywatnych oszczędności przez osoby zarządzające funduszem. Rozwiązanie to gwarantuje tożsamość interesów klientów i zarządzających,

• niezależność od grup bankowych/ubezpieczeniowych – oznacza to przede wszystkim brak konfliktów interesów występujących w dużych organizacjach oraz minimalizację obciążeń biurokratycznych i pozamerytorycznych osób zarządzających funduszem, dzięki czemu proces podejmowania decyzji inwestycyjnych jest efektywny i elastyczny. Niezależność od dużych instytucji finansowych wiąże się również z całkowitą swobodą wyboru współpracujących instytucji finansowych (makler, depozytariusz, audytor, ew. agent transferowy), a tym samym potencjalnie niższymi kosztami ponoszonymi przez fundusz,

• stabilność zespołu zarządzającego – kluczowi pracownicy są jednocześnie wyłącznymi akcjonariuszami OPERA TFI,

• szerokie dopuszczalne spektrum inwestycyjne (akcje notowane na GPW, akcje niepubliczne i udziały – projekty private equity, towary, zagraniczne rynki akcji, waluty obce, instrumenty dłużne oraz instrumenty pochodne oparte na w/w aktywach bazowych),

• strategia inwestycyjna funduszu oparta na aktywnym zarządzaniu – w zależności od oceny sytuacji na poszczególnych rynkach fundusz może nie tylko kupować poszczególne instrumenty finansowe, ale również otwierać tzw. pozycje krótkie. Decyzje inwestycyjne są zorientowane na osiąganie absolutnych zysków (a nie względnych, tj. wyższych od benchmarku). Dzięki temu wyniki zarządzania zależą od trafności podejmowanych decyzji, a nie są jedynie biernym obrazem koniunktury na odpowiednim rynku, jak to ma miejsce w przypadku większości funduszy i portfeli asset management,

• zarządzający funduszem wykorzystują wszelkie dostępne techniki inwestycyjne – od prostego zakupu pojedynczego instrumentu po złożone strategie oparte na instrumentach pochodnych (opcje, futures) oraz arbitraż.

Wymienione wyżej rozwiązania wywodzą się w większości z funduszy typu „hedge fund”. Fundusz OPERA I FIZ nie stosuje jednak dźwigni finansowej w skali charakterystycznej dla tego sektora oraz nie jest zarejestrowany w jurysdykcji uznawanej za tzw. „raj podatkowy” lub charakteryzującej się słabym nadzorem prawnym i instytucjonalnym nad działalnością funduszy inwestycyjnych. OPERA I FIZ, tak jak i OPERA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, jest zarejestrowany w Polsce i został utworzony za zgodą Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz pozostaje pod jej stałym nadzorem. Można zatem powiedzieć, że fundusz OPERA I czerpie z innowacyjności funduszy typu „hedge” to co najlepsze – aktywne zarządzanie oraz jedność interesów klientów i zarządzających – zachowując jednocześnie wysoki standard bezpieczeństwa powierzonych środków.

Fundusz jest zarządzany przez OPERA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. OPERA TFI skupia zespół specjalistów w zakresie asset management o najdłuższym na polskim rynku doświadczeniu zdobytym w wiodących instytucjach finansowych (Creditanstalt, BRE, Skarbiec, itd.), potwierdzonym ponadprzeciętnymi wynikami inwestycyjnymi. Prezesem oraz większościowym akcjonariuszem jest Maciej Kwiatkowski – doradca inwestycyjny z licencją nr 1, twórca pierwszej działalności w zakresie zarządzania aktywami w Polsce (Creditanstalt, 1994 r.). OPERA TFI zostało utworzone w grudniu 2004 roku i jest pierwszym w Polsce towarzystwem funduszy inwestycyjnych założonym przez osoby fizyczne i niezależnym od grup bankowo-ubezpieczeniowych (kapitał zakładowy spółki należy w całości do kadry zarządzającej).

OPERA TFI zarządza również funduszem OPERA FNP SFIO przeznaczonym dla Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. 7 listopada br. OPERA TFI złożyło w KPWiG wniosek o udzielenie zgody na utworzenie funduszu OPERA NGO Specjalistycznego Funduszu Inwestycyjnego Otwartego przeznaczonego dla organizacji pozarządowych. Zgodnie z harmonogramem fundusz ten rozpocznie działalność na początku 2006 roku.