Optymizm zarządów spółek z GPW na IV Forum

IV Ogólnopolskie Forum Zarządów Spółek Giełdowych rozpoczął Piotr Paliło, Prezes Zarządu Biura Informacji Kapitałowych, organizatora Forum, a zainaugurował uderzeniem w giełdowy dzwon wicepremier Waldemar Pawlak. Wprowadzając w pierwszą debatę Forum – „Makroekonomiczna pozycja Polski – prognozy na przyszłość” premier Pawlak zwrócił uwagę na kilka aspektów, o których jego zdaniem myślimy rzadziej.

Waldemar Pawlak – Wicepremier, Minister Gospodarki

Kiedy myślimy o rozwoju Polski, warto odróżniać obiegowe  wyobrażenia od twardych faktów. Warto pamiętać, że nasze obroty z USA są porównywalne z obrotami z Belgią, a obroty z Rosją są na poziomie obrotów z Czechami. Powinniśmy też mocniej współpracować z krajami naszego regionu, bo tu mieszka 176 mln ludzi, to potężny i potrzebujący rozwoju rynek. A kiedy mówimy o sytuacji wewnętrznej, to pozbądźmy się takiego aksamitnego populizmu o tanim państwie, bo stworzymy państwo tanie i byle jakie. Bądźmy też odważniejsi, choćby w upraszczaniu procedur w ZUS czy US. Jeśli już pozwalamy pracodawcy rozliczać PIT, to dla osób z jednym źródłem utrzymania można go zlikwidować zupełnie, bo wszystkie dane i podatki już w urzędzie skarbowym są. Trzeba więc więcej rozsądku w działaniu i więcej odwagi.

Aleksander Grad – Minister Skarbu Państwa

Z wielką przyjemnością, mimo napiętego kalendarza, przyszedłem tutaj choć na chwilę, bo pamiętam, kiedy pierwszy raz mówiłem na Forum Zarządów – jako minister – o planach prywatyzacyjnych. Wiele osób wtedy powątpiewało; pewnie bardziej myślano, że po 9 miesiącach będzie nowy minister i koleje plany. Tymczasem mamy dziś sporo powodów do dumy radości. Przede wszystkim dobra, korzystna dla Polski umowa z Eureko i jej skutek – kilkuset inwestorów kupujących akcje PZU SA. Po drugie – ta i inne prywatyzacje mają dobrą strukturę, nie są wyłącznie kapitałowe, nie mają charakteru fiskalnego. Obok wpływu do budżetu poprawiają strukturę gospodarczą kraju, są realizacją naszej strategii – własność prywatna jest zwyczajnie efektywniejsza. I trzecia rzecz o której chcę powiedzieć, to realizacja przestrogi, którą usłyszałem kiedyś od ministra Jacka Sochy – zrób na początku to, co ja i inni robiliśmy zazwyczaj na końcu, bo brakowało nam czasu. Edukuj! Od początku więc szkoliliśmy, prowadziliśmy wykłady czy spotkania i w szkołach, i uniwersytetach trzeciego wieku, i na uczelniach, ale i w seminariach. Myślę, że wczorajszy sukces PZU rozumiany jako duża liczba nowych rachunków inwestycyjnych, duża liczba debiutantów w inwestowaniu, duża praca domów maklerskich jest dobrym skutkiem tych działań.

Piotr Paliło – organizator Forum, prezes zarządu Biura Informacji Kapitałowych

Forum odbywa się pomiędzy dwoma bardzo dużymi prywatyzacjami, z których pierwsza była dużym sukcesem. To obudziło rynek, wyostrzyło apetyty, do dobry czas do poważnych dyskusji. Spotkanie najważniejszych osób w państwie, premiera Waldemara Pawlaka, i zainteresowanych ministrów – Aleksandra Grada, Elżbiety Bieńkowskiej, prezesów GPW, KDPW z prezesami i zarządami wielu spółek – pozwala poważnie porozmawiać o tym, co dalej, jak będzie wyglądał rynek, jaka będzie pozycja Polski w regionie. I to mnie osobiście cieszy – liczny udział zarządów, duże zainteresowanie mediów, twarda wymiana poglądów. Po to robi się Forum.

Kolejne panele dzisiejszego dnia, wraz z osobą wprowadzającą w tematykę to:

Aleksander Grad – Minister Skarbu Państwa. Rynek kapitałowy a prywatyzacje spółek Skarbu Państwa.

Ludwik Sobolewski – Prezes Zarządu GPW. Ocena aktualnego stanu oraz perspektyw warszawskiego centrum regionalnego oraz globalnych rynków kapitałowych.

Mateusz Morawiecki – Prezes Zarządu Banku Zachodniego WBK. Finansowanie polskich przedsiębiorstw przez sektor bankowy i inne źródła.

Elżbieta Bieńkowska – Minister Rozwoju Regionalnego. Wpływ dotacji unijnych na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Dostępność dotacji dla spółek giełdowych.

Przez kolejne wypowiedzi przewijało się wiele zjawisk ekonomicznych i gospodarczych. Jednak dość wyraźnie zmienił się ton wypowiedzi i nacisk na poszczególne zjawiska. Strefa euro, kryzys grecki, skutki ekonomiczne trwającej powodzi, trwający od dwóch lat kryzys – to główne tematy. Nie pomijano problemów krajowych, znanych od lat ograniczeń, słabych rozwiązań – jednak to co coraz mocniej wpływa na kondycję polskiej gospodarki to stan gospodarki unijnej i światowej. Także ton komentarzy, nawet dotyczący kryzysu greckiego czy powodzi nie był katastroficzny. Dominowała pragmatyka – skoro jest jak jest, to zróbmy wszystko by wychodzić z tego z minimalnymi stratami i szukajmy maksymalnych szans dla nas, naszej gospodarki. Jak anegdotycznie spuentował premier Pawlak, nie koncentrujmy się tak mocno na doskonaleniu w oszczędnościach – koncentrujmy się raczej na tym, jak efektywnie zarabiać.

Forum będzie trwało jeszcze jutro; 21 maja przewidziano dyskusje dotyczące funkcjonowania rynku giełdowego. Tematy debat obejmą komunikację spółek z inwestorami, ład korporacyjny, odpowiedzialność zarządów i rad nadzorczych i ryzyka zarządzania spółkami giełdowymi.

Ostatnią częścią IV Forum Zarządów Spółek Giełdowych będzie ponad 100 spotkań biznesowych, które zostały zaaranżowane przez organizatora, Biuro Informacji Kapitałowych pomiędzy uczestnikami Forum.

Źródło: Megalit