Oracle DirectEurope skraca drogę do funduszy prawie 8000 ubiegającym się o nie podmiotom

W raporcie ECN pod tytułem Accessing EU funds in the new member states: best practice from around Europe (Dostęp do funduszy UE w nowych krajach członkowskich: najlepsze praktyki z obszaru Europy) autorzy zwracają uwagę na dwa zasadnicze problemy:

– Po pierwsze, małe firmy w nowych krajach członkowskich chętnie składają wnioski, ale brak im dostatecznej wiedzy i zasobów, by poradzić sobie ze skomplikowanym procesem wnioskowania o dotacje, stąd też składają dokumenty nieprawidłowo. W Polsce na przykład grant dla firm na początkowym etapie działalności („start-up”) przyciągnął 700 zainteresowanych, ale kryteria techniczne spełniło tylko 200 z nich. Na Węgrzech granty dla małych i średnich firm cieszyły się zainteresowaniem 11 000 podmiotów, lecz 60% wniosków zawierało błędy techniczne.

– Po drugie, niedostateczna współpraca sektora prywatnego i publicznego również może stanowić przeszkodę dla efektywnego wykorzystania środków UE. Sektor publiczny ma trudności z oferowaniem projektów, których jakość, zakres stosowania technologii i funkcje są na odpowiednio nowoczesnym poziomie zaawansowania. Sektor prywatny z kolei nie jest zazwyczaj zainteresowany promocją celów sektora publicznego. Taki spolaryzowane podejście może prowadzić do powstawania projektów, które dają korzyści inwestorom prywatnym, ale są mało przydatne dla społeczności lokalnych. Tymczasem w najlepszych projektach wykorzystuje się właśnie atuty obu współpracujących ze sobą sektorów.

Oferując bezpłatnie usługę DirectEurope, Oracle pomaga w rozwiązaniu tych problemów. DirectEurope działa już od ponad roku jako pierwsza w regionie witryna internetowa oferująca wsparcie organizacjom z nowych krajów członkowskich UE — Polski, Słowacji i Węgier — w składaniu wniosków o przyznanie funduszy strukturalnych UE. Usługa ta pomaga przedsiębiorcom, samorządom oraz małym i średnim firmom w opracowywaniu wysokiej jakości wniosków, co ułatwia i przyspiesza uzyskanie dotacji z funduszy strukturalnych UE.

Obecnie DirectEurope ma już:

– ponad 2900 zarejestrowanych użytkowników na Węgrzech od czasu uruchomienia w kwietniu 2004 r.

– ponad 1500 zarejestrowanych użytkowników na Słowacji od czasu uruchomienia we wrześniu 2004 r.

– ponad 3300 zarejestrowanych użytkowników w Polsce od czasu uruchomienia w styczniu 2005 r.

„Firma Oracle opracowała DirectEurope w zeszłym roku, ponieważ zdawaliśmy sobie sprawę z trudności, jakie towarzyszą składaniu prawidłowych wniosków o przyznanie dotacji UE” — mówi Alfonso Di Ianni, Senior Vice President, European Union Enlargement Region, Oracle Corporation. „W ramach DirectEurope współpracujemy z lokalnymi bankami i konsultantami, aby pomóc nowym krajom członkowskim w przygotowywaniu dobrze przemyślanych projektów. Dzięki tej inicjatywie, prawie 8000 użytkowników korzysta już z możliwości szybszego rozpatrzenia wniosków. Efektywne wykorzystanie grantów zachęci do długotrwałego, zrównoważonego rozwoju, będzie sprzyjać tworzeniu miejsc pracy oraz zwiększaniu konkurencyjności w całym regionie UE”.

„Nowe kraje członkowskie zaskoczyły wszystkich zdolnością do stworzenia nadwyżki projektów spełniających kryteria przyznawania funduszy UE” — stwierdza Delia Meth-Cohn, starszy konsultant Economist Corporate Network w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki. „Te wyniki mogą zawstydzić kraje takie, jak Grecja czy Włochy, którym nadal nie udaje się w pełni wykorzystać środków pomocowych. Na dalszą metę jednak najważniejsze jest nie to, czy składający wnioski potrafią wydawać pieniądze, lecz to, czy potrafią robić to efektywnie. Chodzi o to, by zdołali wykorzystać dotacje do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju, a nie umacniali przyczyn zacofania”.

Witryna DirectEurope jest dostępna bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych pod adresem:

Polska: www.directeurope.pl

Słowacja: www.directeurope.sk

Węgry: www.directeurope.hu