Ostatni dzień roku na giełdzie

W ostatnim dniu 2009 roku poznamy tylko jedną istotną informację – liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w tygodniu zakończonym 26 grudnia. Mediana prognoz 27 analityków w przeprowadzonej przez Bloomberg ankiecie wskazuje na 460 tys. osób, które po raz pierwszy zgłoszą się po zasiłek.

Gdyby prognozy te się sprawdziły, byłby to już szósty tydzień z rzędu kiedy wskaźnik ten osiąga wartość poniżej 500 tys. Tydzień wcześniej liczba nowych wniosków wyniosła 452 tys. i był to wynik najniższy od roku. Mniej istotną informacją będzie publikacja z Wielkiej Brytanii, gdzie agencja Nationwide poda informacje nt. cen nieruchomości na Wyspach w grudniu. Według analityków ceny domów wzrosły w ostatnim miesiącu 2009 roku o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca wobec wzrostu o 0,5 proc. m/m w listopadzie.

EUR/USD

Wczoraj po publikacji Chicago PMI w amerykańskiej gospodarce obserwowaliśmy wyraźny zwrot notowań na głównym crossie walutowym. Po tym jak w poniedziałek dolar dynamicznie zaczął umacniać się wobec euro, tak dziś w nocy i rano dynamicznie umacniała się z kolei wspólna waluta europejska. Na rynku widać przed końcem roku wyraźny spadek awersji do ryzyka – giełda amerykańska zakończyła dzień na plusach a optymizm przeniósł się na nocne sesje w Azji, gdzie indeksy zachowały się równie dobrze. Jen wyraźnie umocnił się wobec dolara, co znalazło również odzwierciedlenie właśnie w porannym osłabieniu dolara na parze EURUSD. Osłabieniu dolara sprzyjają również wciąż rosnące ceny surowców – za baryłkę ropy trzeba zapłacić już niemalże 80 USD a tona miedzi dziś rano kosztuje już niemalże 7350 USD.

EUR/USD: interwał czterogodzinny

 

Dziś rano obserwujemy dynamiczny ruch aprecjacyjny wspólnej waluty, który częściowo powstrzymany został w okolicach ostatniego maksimum na poziomie 1,4450. Jest to jednocześnie najbliższy opór dla tej pary walutowej. Następnym poziomem, w okolicach którego ponownie uaktywnić powinien się popyt na dolara jest 1,4570 gdzie mamy do czynienia z wewnętrznym zniesieniem 0,382 fali umocnienia dolara od początku grudnia. Z drugiej strony, wsparciami są poziomy 1,4360 oraz 1,4300, odpowiednio maksimum z wczoraj oraz minimum z początku wczorajszych notowań.

Rynek krajowy

Dziś kalendarz odczytów makro dla rodzimej gospodarki jest całkowicie pusty, zatem rodzimy rynek walutowy powinien odzwierciedlać się ruchy notowane na głównych crossach walutowych świata.

EUR/PLN: interwał czterogodzinny

Złoty kontynuuje aprecjację wobec wspólnej waluty, pokonując wyraźnie kolejne wsparcia. Najbliższe poziomy gdzie powinniśmy obserwować zwiększoną aktywność kupujących wspólną walutę są na poziomach 4,1090 oraz 4,0760 gdzie mamy do czynienia z wewnętrznymi zniesieniami 0,618 oraz 0,786 fali osłabienia złotego od 4 do 16 grudnia. Z drugiej strony opory znajdują się na poziomach 4,1340 oraz 4,1580 gdzie obserwujemy kolejne minima z 24 i 16 grudnia.

USD/PLN: interwał czterogodzinny

Na rynku USDPLN, podobnie do rynku EURPLN, umacniający się od połowy grudnia pokonuje koleje wsparcia, a najbliższe znajdują się na poziomach 2,8500 oraz 2,8220 wyznaczone przez dzisiejsze minimum oraz zniesienie 0,50 całej fali osłabienia złotego w pierwszej połowie grudnia. Z drugiej strony opory znajdują się poziomach 2,8640 oraz 2,8940 gdzie mamy do czynienia kolejno z minimum oraz maksimum wtorkowych notowań tej pary walutowej.

Źródło: AMB Consulting