Ostatni moment na założenie dobrej lokaty

„Największego cięcia spodziewa się Deutsche Bank. Redukcja wyniesie 2 pkt proc. w pierwszym półroczu, a w drugim kolejne 0,5 pkt. To oznaczałoby, że stopa referencyjna zostanie łącznie obniżona do 2,5 proc. […] Pekao i Raiffeisen przewidują, że Rada Polityki Pieniężnej szybko, bo już w pierwszym kwartale, zetnie stopę referencyjną do 4 proc. Gdyby sytuacja gospodarcza nie poprawiała się, możliwe są dalsze cięcia o kolejny 1 pkt proc. Inne banki najczęściej prognozują obniżkę do 3,5 proc. z zastrzeżeniem, że większość (lub nawet całość) tej redukcji przypadnie na pierwszy kwartał. Niezależnie od tego, czy cięcia zatrzymają się na 3,5 proc., czy na 3 proc., będzie to najniższy poziom stóp w historii.”, pisze dziennik.

„Trzeba się więc pogodzić z definitywnym końcem lokat z odsetkami 10 proc. w skali roku. Kilka banków już wycofało z oferty najatrakcyjniejsze depozyty, wprowadzane z pompą zaledwie kilka miesięcy temu. Inne zapewne zrobią to w najbliższych tygodniach. Dlatego należy się pospieszyć z zakładaniem długoterminowych lokat o stałym oprocentowaniu. Dziś dostępne są jeszcze oferty z odsetkami przekraczającymi 8 proc. rocznie, jednak wkrótce mogą zniknąć. Mniej opłaca się deponowanie środków na rachunkach oszczędnościowych, których oprocentowanie banki mogą w każdej chwili zmniejszyć.”, czytamy w „Rzeczpospolitej”.

„– Obniżka przeciętnego oprocentowania lokat bankowych może być jeszcze większa niż cięcia oficjalnych stóp procentowych. Dla bardziej stabilnych banków konkurowanie z mniej płynnymi instytucjami, które muszą płacić za depozyty więcej, będzie zbyt kosztowne. Szczególnie, że akcja kredytowa w 2009 roku znacznie się zmniejszy – przewiduje Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING Banku.”, czytamy dalej.

Jesienią 2008 roku banki rozpoczęły wojnę o oszczędności klientów. Niektóre instytucje proponowały odsetki na poziomie 9-10 proc. W listopadzie i grudniu Rada Polityki Pieniężnej dokonała obniżki stóp procentowych, a stopa podstawowa spadła do 5 proc. W ślad za decyzjami Rady banki po cichu zaczęły obniżać oprocentowanie lokat. Ekonomiści spodziewają się, że w najbliższych miesiącach oprocentowanie depozytów powróci do poziomu 4-6 proc. w skali roku.

Więcej na ten temat w „Rzeczpospolitej”.
Na podstawie: Piotr Ceregra