Ostrożnie z burzą

Latem dochodzi do największej liczby wypadków. Wzrasta także ilość przykrych zdarzeń losowych: kradzieży, włamań i rozbojów. Sprzyjają temu niewątpliwie wyjazdy na urlopy. Niespodzianki sprawia nam także pogoda – zmienna nie tylko w górach. Dlatego tak ważna jest nasza umiejętność przewidywania. Stanowi ona wręcz podstawową zasadę bezpieczeństwa. Również we własnym domu.

Nadciągające ciemne chmury, duszne powietrze, widoczne w oddali błyskawice oraz odgłosy grzmotów to znane wszystkim oznaki nadchodzącej burzy. Jak należy się wówczas zachować? Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo i zabezpieczyć dom przed uderzeniami pioruna?

Jeśli burza zastanie nas w domu, zadbajmy o zamknięcie wszystkich okien. Wyłączenie urządzeń elektrycznych zapobiegnie ich uszkodzeniu na skutek przepięć i innych zakłóceń w dopływie prądu. Szczególnie podatne na działania burzy są komputery i sprzęt RTV.

W przypadku telewizorów – to anteny ściągają pioruny.

Nieostrożność w użytkowaniu sprzętu podczas burzy może być bolesna w skutkach. Nowy telewizor lub komputer mogą ulec nawet całkowitemu zniszczeniu podczas przepięć czy uderzenia pioruna. Warto więc zachować się asekuracyjnie, ubezpieczając drogi sprzęt elektroniczny przed destrukcją:

– Firmy ubezpieczeniowe oferują nie tylko świadczenia specjalistyczne. Ubezpieczający może też liczyć na ciekawe, kompleksowe pakiety ubezpieczeniowe, które zawierają szereg usług – mówi Katarzyna Kasztelan-Przybylska, dyrektor biura organizacji

i wsparcia sprzedaży Grupy Concordia. – Np. pakiet Concordia Plus zawiera

w swojej ofercie równocześnie ubezpieczenie domów, mieszkań i domków letniskowych oraz szkód powstałych m.in. w wyniku uderzenia pioruna, pożaru, przepięć czy deszczu nawalnego. Zakup takiej polisy wiąże się z kompleksowym ubezpieczeniem mienia od ognia i innych zdarzeń losowych, kradzieży z włamaniem, rabunku, aktów wandalizmu

i ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. W pakiecie otrzymamy także ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków i szereg świadczeń ubezpieczeniowych auta,

a nawet kompleksową ochronę prawną związaną m. in. z ruchem drogowym (również poza granicami naszego kraju), prawem pracy, obroną w postępowaniu karnym etc.

Jeśli zaś burza zaskoczy nas w trakcie podróży np. do domku letniskowego, warto ją przeczekać. Zachowajmy spokój i zrezygnujmy z ucieczki przed burzą. Zaparkujmy auto w bezpiecznym miejscu, unikając sąsiedztwa drzew, billboardów oraz konstrukcji metalowych i rusztowań. Wyłączmy także telefony komórkowe. Wytwarzając pole elektromagnetyczne, mogą się one przyczynić do porażenia piorunem osoby przebywającej w ich pobliżu.