Wiceprezes Jerzy Pruski jako jedyny z członków Zarządu NBP był przeciwny wprowadzeniu przyjętym przez Zarząd regulacjom prowadzącym do poprawy zarządzania bankiem i większego upodmiotowienia członków Zarządu. Te inicjatywy, oraz inne działania Prezesa i Zarządu NBP, były stale kwestionowane przez wiceprezesa – pierwszego zastępcę Prezesa NBP. Jako jedyny nie zgadzał się z przyjętymi przez Zarząd wewnętrznymi regulacjami, które prowadziły do poprawy organizacji zarządzania Narodowym Bankiem Polskim, twierdząc, że są niezgodne z ustawą o NBP. Oświadczamy, że regulacje te są zgodne z najlepszymi praktykami ładu korporacyjnego, rekomendowanymi przez międzynarodowe instytucje finansowe. Zarząd jest także w posiadaniu opinii prawnych, przygotowanych przez wybitnych polskich konstytucjonalistów, w pełni potwierdzających zgodność z prawem podjętych przez Zarząd NBP decyzji.
W minionym roku w Narodowym Banku Polskim podjęte zostały inicjatywy organizacyjne, mające na celu unowocześnienie banku i uczynienie go jednym z wiodących pod względem efektywności banków w Europejskim Systemie Banków Centralnych. Między innymi, poprzez utworzenie Instytutu Ekonomicznego, zreformowane zostały funkcje analityczno-badawcze banku. Stworzenie Instytutu Ekonomicznego przyczyni się do rozwoju badań ekonomicznych i zwiększenia jakości analiz opracowanych w NBP. Trwają prace nad przygotowaniem koncepcji zarządzania strategicznego. Jerzy Pruski był jedynym członkiem Zarządu, który głosował przeciwko reformie pionu analityczno-badawczego banku.
Wbrew twierdzeniom wiceprezesa Pruskiego, członkowie Zarządu posiadają pełną swobodę wypowiedzi.
Uzasadnienie, przedstawione w związku z rezygnacją z pełnionej funkcji przez wiceprezesa – pierwszego zastępcę Prezesa NBP, bezpodstawnie podważa autorytet i prestiż pozostałych członków Zarządu oraz godzi w dobre imię Narodowego Banku Polskiego.
Członkowie Zarządu NBP:
Krzysztof Rybiński
Zbigniew Hockuba
Paweł Samecki
Jakub Skiba
Zdzisław Sokal
Jerzy Stopyra
Anna Trzecińska