Oświadczenie organizacji związkowych działających w NBP

Poniżej publikujemy tekst oświadczenia:

Szanowny Pan

Tadeusz Deszkiewicz

Dyrektor

Departamentu Komunikacji Społecznej NBP

Szanowny Panie Dyrektorze!

Związki zawodowe działające w NBP od początku dyskusji nad poszczególnymi wersjami projektu ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym były przeciwne wydzieleniu GINB ze struktur NBP. Wielokrotnie w listach otwartych do Parlamentarzystów oraz rozmowach bezpośrednich z nimi daliśmy temu wyraz. Efektem naszych zabiegów było przesunięcie terminu obowiązywania ustawy w kwestii dotyczącej nadzoru bankowego o rok, tzn. do dnia 1 stycznia 2008 roku. Nasze stanowisko podtrzymujemy konsekwentnie, czemu daliśmy wyraz w piśmie do Pani Zyty Gilowskiej, Wiceprezesa Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia br. Popieraliśmy w nim projekt nowelizacji ustawy, dotyczący przesunięcia terminu przejścia nadzoru bankowego do KNF do 2013 roku. Poparcie takie również skierowały do Ministra Finansów inspirowane przez nas ogólnokrajowe federacje związków zawodowych: OPZZ i Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”.

Od początku wspomnianej dyskusji zabiegaliśmy bezskutecznie o udział w posiedzeniach zespołu roboczego do spraw kadrowych. Jedynie w spotkaniu Kierownictwa KNF i NBP w dniu 17 maja br. uczestniczył jeden nasz przedstawiciel. Spotkanie to miało charakter wyłącznie informacyjny.

Informacja zawarta na stronie KNF jest bezpodstawna i przypisuje nam działania, z którymi nie mieliśmy nic wspólnego, bowiem żadna propozycja polityki kadrowej nie była ze związkami konsultowana.

Elżbieta Nowicka–Kukieła, przewodnicząca Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” Pracowników NBP

Marek Kupiec – przewodniczący Autonomicznego Związku Zawodowego Pracowników NBP z siedzibą w Warszawie

Marek Wyrzykowski, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników NBP z siedzibą w Warszawie