Oszczędnościowa książeczka mieszkaniowa powiązana z funduszami inwestycyjnymi

PKO Bank Polski zaoferował klientom nowy produkt oparty na tradycyjnej książeczce mieszkaniowej. Innowacyjne rozwiązanie, powiązane z funduszami inwestycyjnymi PKO, skierowane jest do osób oczekujących większych zysków w dłuższym horyzoncie czasowym.

Nowy produkt to połączenie oszczędnościowej książeczki mieszkaniowej z częścią inwestycyjną. Część depozytowa rachunku książeczki oprocentowana jest w zależności od wysokości zgromadzonych na niej środków i wynosi od 4 do 4,5 proc. w skali roku. W części inwestycyjnej klient ma do wyboru cztery portfele inwestycyjne – stabilny, umiarkowany, aktywny oraz ekspansywny. W zależności od stopnia zaangażowania w inwestycje i akceptacji poziomu ryzyka przez klienta środki lokowane są w fundusze zakwalifikowane do czterech kategorii – akcyjnych, mieszanych, ograniczonego lub niskiego ryzyka. W ramach inwestycji klient może wybrać:

Minimalna wartość pierwszej wpłaty potrzebna do otwarcia produktu wynosi 1000 zł, z czego połowa środków zostaje przeznaczona na rachunek książeczki (część depozytową), a kolejna na zakup jednostek uczestnictwa w ramach wybranego portfela inwestycyjnego (część inwestycyjną). Każda kolejna minimalna wpłata wynosi 400 zł. Część depozytowa oprocentowana jest według zmiennej stopy procentowej, a odsetki naliczone od środków zgromadzonych na rachunku książeczki zwolnione są z podatku dochodowego od osób fizycznych.

– Wprowadzając do oferty PKO Banku Polskiego książeczki mieszkaniowe powiązane z funduszami inwestycyjnymi PKO, mamy nadzieję ponownie zainteresować klientów taką formą oszczędzania – mówi Artur Smolarczyk, kierownik zespołu w Departamencie Klienta Rynku Mieszkaniowego.

System celowego oszczędzania na książeczkach mieszkaniowych wprowadzony został pod koniec lat pięćdziesiątych. Jego zadaniem było gromadzenie środków pieniężnych na wymagany przez spółdzielnię mieszkaniową wkład własny.

W latach 90. PKO Bank Polski był dominującycm bankiem obsługującym książeczki mieszkaniowe. Na przestrzeni kilkunastu lat ta forma oszczędzania znacznie ewoluowała. Obecnie klienci, którzy zdecydują się na założenie oszczędnościowej książeczki mieszkaniowej powiązanej z funduszami PKO, mogą skorzystać z preferencyjnych warunków przy ubieganiu się w przyszłości o kredyt mieszkaniowy “Własny Kąt”. Preferencje dotyczą obniżenia prowizji i opłat nawet o 75%, m.in. za udzielenie czy wcześniejszą częściową spłatę.

Źródło: PKO Bank Polski