Otwarcie rynku usług płatniczych online tak, aby ograniczyć koszty i ryzyko

Uaktualnione przepisy unijne dotyczące usług płatniczych, obniżą ich koszty, umożliwiając innowacyjnym firmom wprowadzenie nowych mobilnych sposobów regulowania rachunków, z upoważnienia klientów, uznali posłowie, którzy przyjęli nowe przepisy w tej sprawie, w czwartek. Przepisy, uzgodnione już nieformalnie z ministrami UE, w maju, mają także na celu ograniczenie ryzyka płatności online poprzez wzmocnienie ochrony danych oraz wprowadzenie odpowiedzialności finansowej dostawców tych usług.

„Rynek usług płatniczych w UE jest rozproszony i drogi, generując koszty do €130 miliardów lub 1% PKB rocznie. Unijna gospodarka nie może sobie pozwolić na takie wydatki, jeśli chce być konkurencyjna na rynku globalnym”, powiedział Antonio Tajani (EPP, IT) odpowiedzialny za przygotowanie sprawozdania, dodając, że ” nowe przepisy obniżą koszty, poprawią bezpieczeństwo płatności oraz ułatwią nowym graczom, wprowadzającym innowacyjne metody płatności mobilnej i online, wejście na rynek”

 

Niezależni dostawcy usług płatniczych obniżą ich koszty

Płatnik, który posiada konto bankowe online będzie miał prawo do użycia programów, przyrządów lub aplikacji płatniczych dostarczanych przez autoryzowanego dostawcę usług płatniczych i do upoważnienia tego dostawcy do regulowania płatności bezpośrednio z jego/jej konta.

Na przykład, osoby nieposiadające debetowych lub kredytowych kart płatniczych, będą mogły upoważnić niezależną firmę, działającą tak jak SOFORT w Niemczech, Trustly w krajach skandynawskich, czy IDEAL w Holandii, do użycia ich danych bankowych w celu dokonywania płatności z ich konta.

Opłaty nakładane przez dostawców usług płatniczych nie powinny przekraczać kosztów prowadzenia działalności. Dodatkowe opłaty, wynikające, na przykład, z użycia karty płatniczej, przekraczające uregulowany już pułap opłat za płatności kartą, będą zabronione.

 

Bezpieczne płatności

Bank obsługujący konto płatnika, będzie mógł odmówić niezależnej firmie dostępu, jedynie w sytuacji, obiektywnych i uzasadnionych obaw dotyczących bezpieczeństwa transakcji, o których zostały powiadomione organy nadzorujące. Zasada ta, ma zapobiegać „blokowaniu” nowych graczy przez banki.

Niezależni dostawcy usług płatniczych będą natomiast zobowiązani to zapewnienia bezpiecznej identyfikacji użytkownika i ograniczania ryzyka nadużyć. Będą oni musieli zapewnić działanie bezpiecznych kanałów przekazywania danych bankowych i udostępniać je jedynie za zgodą użytkownika.

W przypadku nieautoryzowanej transakcji z konta użytkownika, koszty z nią związane nie powinny przekroczyć €50, w przypadku, gdy np.: urządzenie służące do wykonywania transakcji zostało zgubione, skradzione lub nieodpowiednio użyte. Jeśli dostawca usług nie podejmie działań powstrzymujących nadużycia po otrzymaniu informacji o kradzieży lub stracie, lub gdy nie respektuje przepisów o starannej identyfikacji odbiorcy, może zostać obarczony odpowiedzialnością finansową za straty swojego klienta i zobowiązany do pokrycia jego strat finansowych.

 

Kolejne kroki

Aby mogły wejść w życie, nowe przepisy muszą zostać oficjalnie przyjęte przez państwa członkowskie UE.

/ Parlament Europejski