Październikowa oferta obligacji skarbowych

Perturbacje na rynku finansowym skłaniają inwestorów na całym świecie do poszukiwania satysfakcjonującej stopy zwrotu z w pełni bezpiecznych inwestycji. Dlatego zainteresowanie skarbowymi papierami dłużnymi wciąż rośnie. Także na rynku detalicznym, na którym dostępne są obligacje Skarbu Państwa.

Oprocentowanie dwulatek 5, 8 proc.

Nowa seria najpopularniejszych obligacji dwuletnich będzie dostępna od 1 października. Ministerstwo Finansów ustaliło, że roczne oprocentowanie „dwulatek” serii DOS1010 wyniesie 5,8 proc. Zgodnie z zasadami emisji tych papierów będzie identyczne, zarówno w pierwszym, jak i w drugim okresie odsetkowym. To zabezpiecza inwestorów przed skutkami spadku rentowności inwestycji w przypadku stopniowego obniżania się wskaźnika inflacji. Skumulowany zysk z zakupu jednej obligacji o nominalnej wartości 100 zł po dwóch latach wyniesie 11,94 proc. Będzie można go dodatkowo powiększyć poprzez nabycie w drodze zamiany wygasających obligacji na papiery z nowej emisji z gwarantowanym dyskontem w wysokości 0,10 zł. Zamiar dokonania zamiany należy zgłosić w punkcie sprzedaży obligacji najpóźniej na trzy dni przed terminem wykupu posiadanej emisji.

Czterolatki – zabezpieczenie przed inflacją

Inny rodzaj zabezpieczenia przed inflacją gwarantują obligacje czteroletnie COI1012. Ich oprocentowanie jest równe rocznemu wskaźnikowi wzrostu cen wyliczanemu przez Główny Urząd Statystyczny powiększonemu o dodatkowy zysk dla nabywcy, który w kolejnych okresach odsetkowych wynosi 2,50 proc. Zgodnie z tymi zasadami początkowe oprocentowanie obligacji czteroletnich, które Ministerstwo Finansów zaoferuje nabywcom w październiku wyniesie 6,3 proc. Odsetki od obligacji czteroletnich są wypłacane po zakończeniu każdego okresu odsetkowego. Podobnie, jak w przypadku obligacji dwuletnich, posiadacze czterolatek mogą skorzystać z ich zamiany na papiery z nowej emisji na preferencyjnych warunkach.

Dziesięciolatki najwyżej oprocentowane

Na najwyższą rentowność w październikowej emisji obligacji skarbowych mogą liczyć osoby poszukujące długoterminowej lokaty kapitału. Emerytalne, dziesięcioletnie papiery dłużne w pierwszym okresie odsetkowym będą oprocentowane 7 proc. Zyskowność „dziesięciolatek” to podobnie jak w przypadku papierów czteroletnich wskaźnik inflacji, ale powiększany w następnych rocznych okresach aż o 2,75 proc. W przeciwieństwie do obligacji czteroletnich odsetki nie są wypłacane na bieżąco, tylko w dniu wykupu obligacji. Dzięki temu, po zakończeniu każdego roku odsetki są dopisywane do kapitału obligatariusza i od tej sumy naliczane jest oprocentowanie. Osoby oszczędzające z myślą o emeryturze mogą również nabywać obligacje dziesięcioletnie w ramach programu Indywidualnych Kont Emerytalnych. Dzięki temu na odsetki od obligacji nie jest nakładany podatek od zysków kapitałowych.

Zamiana trzylatek serii TZ1108

Posiadacze obligacji trzyletnich serii TZ1108, mogą w październiku dokonać zamiany papierów zapadających na papiery nowej emisji serii TZ1111. Cena zamiany zostanie podana do publicznej wiadomości 10 października br.

Dyspozycje zamiany, w przypadku papierów zapisanych na rachunku rejestrowym, emisji TZ1108 na nową TZ1111 można składać w terminie od 13 do 22 października w ponad tysiącu placówek PKO Banku Polskiego oraz punktach obsługi klientów DM PKO BP na terenie całego kraju, a także za pośrednictwem Internetu lub telefonu. W przypadku obligacji zapisanych na rachunku papierów wartościowych, dyspozycję zamiany należy złożyć w domu maklerskim prowadzącym rachunek.

Bezpieczna inwestycja

Obligacje skarbowe to instrument, który daje gwarancje, że warunki oferty nie zmienią się w trakcie oszczędzania. Poza atrakcyjnymi warunkami zakupu i oprocentowaniem, największą zaletą obligacji skarbowych pozostaje całkowite bezpieczeństwo, gwarantowane przez Skarb Państwa. Niezależnie od zmian trendów na rynku finansowym nabywca obligacji ma pewność osiągnięcia zysku i spieniężenia obligacji w ustalonym terminie, lub jeśli zajdzie taka potrzeba także przed nim – nawet w kilka tygodni po zakupie – mówi Anna Suszyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.
Prosta inwestycja

Aby kupić detaliczne obligacje Skarbu Państwa wystarczy zgłosić się do placówek banku PKO BP (agent emisji). Zakupu obligacji można również dokonać przez Internet na stronie www.zakup.obligacjeskarbowe.pl. Możliwe jest także składanie zleceń zakupu przez telefon.

Posiadacze obligacji, których termin zapadalności mija, mogą skorzystać z opcji zamiany i wymienić je na papiery nowej emisji, z dziesięciogroszowym dyskontem.